Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grażyna Łobaszewska i Ajagore. Koncert "Wspomnienie" w Radiu Lublin

DS
Adrian Wykrota/archiwum
17 stycznia 2004 roku polska scena muzyczna pożegnała jednego z najwybitniejszych jej przedstawicieli. Po piętnastu latach od śmierci Czesława Niemena jego pamięć w wyjątkowy sposób uczczą Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore.

Na scenie Radia Lublin usłyszymy w ich wykonaniu największe przeboje artysty. W programie koncertu „Wspo-mnienie” znajdą się m.in. „Dziwny jest ten świat”, „Płonąca stodoła” czy „Jednego serca” w wyjątkowych aranżacjach z płyty Łobaszewska i Ajagore „Dziwny jest...”, która w dodatku ma lubelskie korzenie. Ale o tym za chwilę.

Grażyna Łobaszewska

Wokalistka swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w rodzinnym Gdańsku. Tak swoje początki wspominała na łamach jednego z naszych tytułów:

- Zaczynałam w szkole muzycznej. Później było Studio Piosenki przy PR i TV i wiele koncertów w klubach studenckich. Zawsze miałam szczęście do dobrych muzyków i świetnych tekściarzy, a o tym, że chcę śpiewać, wiedziałam od zawsze. Wiedziałam też, co będę śpiewać, dzięki mojemu ojcu, który przywoził z zagranicy płyty winylowe z muzyką soul z wytwórni Tamla Motown: piosenkami Jamesa Browna czy Otisa Reddinga. Tym nasiąkłam od dziecka.

Grażyna Łobaszewska zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1971 roku. Na początku swojej kariery występowała głównie w chórkach towarzyszących m.in. Halinie Frąckowaiak, Wojciechowi Skowrońskiemu czy Elżbiejcie Wojnowskiej.

W późniejszych latach współpracowała m.in. z zespołami S-26, Ergo Band i Crash.

W jej muzycznej karierze ważny był rok 1974, kiedy po raz pierwszy wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwa lata później zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 r. III nagrodę za utwór „Zwierciadło czasu”. Wreszcie w 1991 roku przyszedł czas na I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.

Duże zmiany w jej muzycznej karierze przyszły w 2009 roku wraz z płytą „Zimowe Sny”.

Ajagore

Początki zespołu sięgają 1999 roku. To wtedy po rozpadzie trójmiejskiej formacji Szela powstał zupełnie nowy projekt muzyczny.

Jeszcze w tym samym roku zespół zadebiutował na rynku muzycznym albumem „Ajagore”. Po kilku latach nieobecności na muzycznym rynku reaktywował się w 2006 roku.

Obecnie tworzą go Maciej Kortas, Sławomir Kornas, Michał Szczeblewski. I to właśnie z ich inicjatywy dochodzi do pierwszego wspólnego projektu z Grażyną Łobaszewską. Jest nim album „Zimowe Sny”.

Rok później na rynek trafia ich kolejna płyta „Dziwny jest...„. Album z utworami Czesława Niemena zdobywa uznanie na tyle duże, że dochodzi do jego reedycji. Tym razem utwory zostają nagrane w Studiu Muzyczny Radia Lublin.

Koncert w cieniu tragedii

Koncert Łobaszewskiej i Ajagore będzie dedykowany tragicznie zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. Występ rozpocznie się minutą ciszy.

Radio Lublin
piątek, godz. 19.00
bilety do zdobycia na antenie radia

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski