Green Velo w woj. lubelskim. - Dziura na dziurze - ocenia radny wojewódzki

Sławomir Skomra
Udostępnij:
- Gratuluję władzom województwa dobrego humoru - mówi o sieci ścieżek rowerowych Michał Mulawa, radny wojewódzki PiS.

Miniony poniedziałek. W Urzędzie Marszałkowskim chwalono się zakończeniem prac nad siecią tras rowerowych Green Velo. To gigantyczny, unijny projekt pięciu wschodnich województw, które wspólnie wybudowały sieć ścieżek dla rowerzystów. Całość kosztowała 274 mln zł, a na Lubelszczyźnie inwestycja pochłonęła 55 mln zł.

Megaatrakcja
Na Lubelszczyźnie trasa rowerowa zaczyna się w okolicach Janowa Podlaskiego, prowadzi przez Włodawę i Chełm, żeby dotrzeć do Zwierzyńca i dalej na Podkarpacie.

- Turystyka staje się coraz ważniejszą gałęzią lokalnej gospodarki. Zależy nam na przyciągnięciu turystów, a ten szlak jest znakomitym do tego narzędziem - mówił w poniedziałek Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo wiedzie przez pięć województw. Jest już gotowy

Tymczasem do Michała Mulawy, opozycyjnego radnego wojewódzkiego PiS, zwrócili się mieszkańcy terenów, przez które prowadzi szlak i pokazali zdjęcia Green Velo wiodącego drogą wojewódzką nr 816. To wjazd do Kodnia od strony Sławatycz. - Tym odcinkiem strach jechać samochodem - potwierdził Michał Mulawa.

Faktycznie: dziura na dziurze, rozpadający się skraj jezdni, a o tym, że jest to trasa rowerowa informuje krzywo postawiony „znaczek”.

- Popieram takie inwestycje, ale trzeba je robić z głową. Jak można wytyczyć trasę, a nie pomyśleć o remoncie jezdni? Naprawdę mamy się czym chwalić? - pytał radny. - Jednocześnie duża promocja Green Velo sprawiła, że w tym miejscu faktycznie przybyło rowerzystów. Tylko co z ich bezpieczeństwem?

Zdecydują radni
Marszałek województwa przedstawił już radnym projekt przyszłorocznego budżetu regionu i zakończyło się przyjmowanie wniosków budżetowych od radnych. Właśnie w tym nadzieję dla trasy 816 widzi Mulawa. - Złożyłem wniosek budżetowy o zabezpieczenie 2 mln zł na remont 3,5-kilometrowego odcinka tej drogi - poinformował radny Mulawa.

Dziś zbiera się sejmikowa komisja budżetowa, która zajmie się takimi wnioskami. Głosowanie nad przyszłorocznym budżetem 30 grudnia.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chełmianin N
Instytucje samorządowe są w błędzie, a ich mania wielkości jest sprzeczna z prawem i prawdą historyczną. Choroba umysłowa prawdy pojąć nie może i ona historii nie zmieni, zaś kto ma rozum i umie czytać niech pogląd zmieni, bo od nich są mądrzejsi uczeni!!
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia
2011(CET)
G
Gustaw
jak nie wiesz - to pogoglaj :)
Lubelszczyzna – określenie regionu używane w zależności od kontekstu w odniesieniu do ziemi lubelskiej (średniowiecze), województwa lubelskiego z lat 1474–1795 lub do późniejszych województw lubelskich. Po 1999 r. instytucje samorządowe pod nazwą Lubelszczyzna określają obecne województwo lubelskie i stosują je zamiennie (synonim)
k
karol
na stacjonarnym niech jeżdżą lepiej
w
wicedyrektor
30 grudnia bedzie wniosek o odwołanie dotychczasowego zarządu, i powstanie POPiSowego zarzadu. Nie udawać ze nie wiecie
o
okoń
Bo na kościoły i kler brakowało kasy.
C
Chełmianin N
DO MYŚLENIA!
To wiadomo, że ścieżka w Lubelskiem jest,
a Ty udowodnij gdzie ta Lubelszczyzna jest,
Jeśli pytanie nie rozumiesz, bo to się zdarza
i zamiast kogoś wysyłać, sam idź do lekarza,
bo tok myślenia naukę i rządzących obraża.
Kto ma rozum i wiedzę, to głupot nie bredzi,
a jak mądrości nie ma, to niech cicho siedzi!
Morał: pacana chełmskiego rację wysłuchali
na pisma odpowiedzieli i rację mu przyznali!
w
wykonywała ?
ktoś wie ? Przecież politycy ani nie byli kierownikami robót ani robotnikami (chociaż za to, ze dalej pokutuje "najniższa cena" i że nikt z tym nic nie robi , to bym za jaja wieszała )
P
Pamparampam
Ja rozumiem ciebie adami i twoje podejście, ale drogi przecież nie sypią się zaraz po wybudowaniu. Przez większość lata mieliśmy niezłą pogodę, ostatnio przeleciało nas kilka wichur, podmyło ziemię i wszystko się sypie. A zdjęcia jak napisał Michał Muława otrzymał od mieszkańca, to się zainteresował. Proste, można oczywiście nadal hejtować, że Pis nic nigdy nie zrobił, że tylko krytykuje... przynajmniej się zainteresował.
o
olwk234
tak samo koło Krasnegostawu. na Widniówce w kierunku Latyczowa droga idzie polem (parę km),
które jak popada to zamienia się w błotny armaggedon (lessy).
Nikt przy zdrowych zmysłach tamtędy nie przejedzie
i
idz do
Jest i bedzie lubelska, pogodz sie z tym pacanie chelmski i nie rob wstydu dla miasta.
C
Chełmianin N
TRASA LUBELSKA!
Ścieżka od Janowa Podlaskiego do Zwierzyńca,
przez Włodawę i Chełm, to nie Lubelszczyzna,
a Skomra łże o niej, bo ma rozumek opętanego
i każdy wie, że to matołek Kuriera Lubelskiego.
Rodacy moi w kozim grodzie matoł się panoszy
i drwi, ze wszystkich za nie małe polskie groszy,
a tolerancja naczelnego wstyd Polsce przynosi!
Morał taki: w Lubelskim maniactwo się rozwija,
a pismaka choroba wielkości kłamstwu sprzyja.
t
tedy
najważniejsze to ile przy tym się nachapali złodzieje z po-zsl
W
Wiesław K.
Po "cytrusach" znowu ktoś Pana podpuścił to pseudo interwencji ws.szlaku rowerowego Polski Wschodniej....należało najpierw zajrzeć do zakresu rzeczowego zawartego w studium wykonalności tego projektu i dowiedzieć się że nie ma mowy o remontach dróg w tym projekcie...... dlatego APELUJĘ żeby nie siał Pan więcej zamętu tylko czytał materiały ogólnodostępne. ......
Chyba że prezes PiS Jarosław tak kazał ..to już nie wnikam
123
A co tam było odbierać? Drogę istniejącą od wielu, wielu lat? Ten szlak to po prostu droga samochodowa. Jedyne, co tam zrobili to postawili wzdłuż niej tabliczki z oznaczeniami. To co tu było odbierać? Tabliczki? Odebrali. Są ok.
123
Ten szlak jest bez sensu i było o tym pisane dawno. Pan radny powinien się tym zainteresować na etapie budowy. Teraz to zwykłe pieniactwo.
Szlak jest bez sensu, bo w większości idzie po drogach samochodowych, jedyne co tam zrobili to walnęli tabliczki, żeby się zgubić. A kto się zgubi mając mapę? Poza tym idzie on głównymi drogami czyli omija wszystkie najciekawsze miejsca, omija przede wszystkim Bug. Z drogi Włodawa Terespol nie widać Bugu! Po co zatem jest szlak? Miał on pokazywać piękno regionu, dziką rzekę, a pokazuje drogę asfaltową Włodawa-Terespol. Głupota.
Żeby zobaczyć np. monastyr w Jabłecznej trzeba zjechać z trasy. Zatem lepiej nie zawracać sobie głowy tym szlakiem i jechać polnymi/bocznymi drogami nad Bugiem, a nie w spalinach po szlaku.
Dziury w asfalcie to nieistotna sprawa w porównaniu z całym bezsensem tej inwestycji.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie