Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w lubelskich kościołach skłaniają do refleksji nad Zmartwychwstaniem (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Dwumetrowa hostia i morze krwi. Głównie na grze barw i świateł bazuje instalacja w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza
Dwumetrowa hostia i morze krwi. Głównie na grze barw i świateł bazuje instalacja w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza Małgorzata Genca
Ciało zawinięte w całun i złożone w grocie, pęknięty grobowiec i prawie dwumetrowa hostia. Tak wyglądają tegoroczne Groby Pańskie w lubelskich kościołach. Instalacje przypominają o zbliżającej się Wielkiejnocy.

Hostia zanurzona w morzu krwi - to tegoroczna instalacja Grobu Pańskiego, która powstała w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.

- Wielkość błękitnej hostii przywołuje na myśl Wszechświat stworzony przez Boga. Wszechświat zanurzony w oceanie krwi, którego źródło wypływa z ran Syna Bożego. Ułożona jak płyta nagrobna hostia daje nadzieję, że śmierć nie kończy życia. Jest niezwykłym pomostem od ciemności śmierci do życia wiecznego - wyjaśnia Jarosław Figura.

Artysta, we współpracy z Januszem Buchoskim, już od 13 lat odpowiada za budowę sakralnych scenografii w kościele pobrygidkowskim.

SPRAWDŹ TEŻ: Religijne, poważne i niepowtarzalne życzenia na Wielkanoc. Nie znajdziesz tu rymowanek i rubasznych wierszyków

Tuż przed świętami lubelskie świątynie tętnią pracą. Oprócz przygotowujących się do liturgii księży pojawiają się artyści i parafianie, którzy za punkt honoru stawiają sobie budowę najpiękniejszego Grobu Pańskiego.

ZOBACZ TEŻ: Groby Pańskie w kościołach w Kraśniku. Zobacz zdjęcia!

Taki zwyczaj pojawił się w Polsce w XVI wieku. Wystawiona w Wielki Piątek monstrancja z Najświętszym Sakramentem, okryta przezroczystym welonem, ma przypominać czas, kiedy Jezus po zdjęciu z krzyża spoczywał w grobie. Większość lubelskich kościołów rozwija tę tradycję tworząc urozmaicone instalacje artystyczne.

W większości lubelskich kościołów takie instalacje pojawiają się w Wielki Piątek, ale w części świątyń w centrum Lublina były gotowe już w czwartek.

Specjalnie dla naszych Czytelników odwiedziliśmy kościół pobrygidkowski, Nawrócenia św. Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP (tzw. kościół garnizonowy), archikatedrę lubelską i klasztor ojców dominikanów. Państwu zostawiamy wybór, który grób najlepiej oddaje znaczenie i moc Wielkiejnocy.

Czas modlitwy i spowiedzi

Wczorajszą mszą Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza, Kościół wszedł w okres Triduum Paschalnego, którego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek jest dla chrześcijan dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu. W kościołach nie są sprawowane msze święte. W większości świątyń organizowane są natomiast dyżury spowiedników. Długie kolejki ustawiają się zwłaszcza w archikatedrze, u dominikanów na Starym Mieście i w klasztorze kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu. W najważniejszej lubelskiej świątyni konfesjonały będą otwarte od godz. 7 do 18 i od 21 do 24 a w Wielką Sobotę w godz. od 7 do 16. U dominikanów od piątku do soboty od godz. 7 do 17. U kapucynów spowiedź prowadzona jest od godz. 6 do 17.30 w Wielki Piątek i od godz. 6 do 19.30 w Wielką Sobotę. Okazją do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania niemal na ostatnią chwilę jest „Noc konfesjonałów”

Ponad 230 kościołów w całej Polsce bierze udział w „Nocy konfesjonałów”. To czas modlitwy i spowiedzi przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy przyjeżdżają z daleka do domu na święta. Spowiadają się także osoby, które nie mogły tego zrobić podczas rekolekcji wielkopostnych. W tym roku już po raz siódmy w wydarzeniu wezmą udział wybrane kościoły lubelskiego Śródmieścia. W wielkopiątkowy wieczór, od godz. 21 do północy, otwarte będą następujące świątynie: katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica 16, kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej 5, kościół pobrygidkowski przy ul. Narutowicza 6. W tych kościołach dostępne będą także ulotki z rachunkiem sumienia.

W Wielki Piątek nie ma mszy świętych, sprawowana jest natomiast liturgia. Szczególną oprawę będą miały uroczystości w archikatedrze lubelskiej. Rozpoczną się o godz. 18. Celebrować ją będzie biskup Józef Wróbel. Dwie godziny później rozpocznie się droga krzyżowa ulicami Starego Miasta, z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich.

W Wielką Sobotę również nie sprawuje się mszy świętych. Wierni przychodzą do kościołów z koszykami ze święconką i spotykają się przy grobach Pańskich. W archikatedrze święcenie pokarmów odbywać się będzie w godz. 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 8.50, oraz od godz. 10 do 16 (co pół godziny). Tego dnia odprawiane są nowenny i liturgie godzin. O godz. 20 rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej z święceniem ognia i bogatą listą czytań. Uroczystości przewodniczyć będzie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Homilię wygłosi bp Artur Miziński. Ceremonię zakończy procesja rezurekcyjna i msza święta o godz. 6 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 11.30 odbędzie się msza święta, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik.

W Poniedziałek Wielkanocny msze święte w archikatedrze odbędą się o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 19.00.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski