MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w lubelskich kościołach. Za zamkniętymi drzwiami i bez wiernych. Zobacz zdjęcia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Grób Pański w kościele św. Michała Archanioła w Lublinie
Grób Pański w kościele św. Michała Archanioła w Lublinie Adrian Dang Xuan
Skłaniają do refleksji i zadumy. Instalacje przypominające o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa tradycyjnie ozdobiły lubelskie świątynie. Jednak przed wieloma z nich, w tym roku, zabraknie wiernych.

Prostota i jasny przekaz - tymi słowami można pokrótce scharakteryzować Groby Pańskie znajdujące się w lubelskich kościołach.

- Jest wnęka, w której spoczywa Jezus Chrystus. Jest biały całun i światło, które rozprasza mrok - wyjaśnia instalację w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej ks. Dariusz Bondyra, rektor świątyni.

Zwyczaj budowania Grobów Pańskich pojawił się w Polsce w XVI wieku. Wystawiona w Wielki Piątek monstrancja z Najświętszym Sakramentem, okryta przezroczystym welonem ma przypominać czas, kiedy Jezus po zdjęciu z krzyża spoczywał w grobie. Większość lubelskich kościołów rozwinęła tę tradycję tworząc urozmaicone instalacje artystyczne.

Ascetyczne formy i belki układające się w znak krzyża, katafalk otoczony morzem kwiatów, pęknięty grobowiec i prawie dwumetrowa hostia - takie Groby Pańskie można było podziwiać w ubiegłe święta. Rozbudowane prace artyści wznosili m.in. w kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza.

W przygotowanie instalacji każdego roku włączali się artyści i parafianie z wielu lubelskich parafii. Za punkt honoru stawiali sobie budowę najpiękniejszego Grobu Pańskiego. W tym roku ich zapał ostudził koronawirus. Dlatego tegoroczne instalacje zostały przygotowane z mniejszym rozmachem niż w poprzednich latach.

Lublinianie tradycyjnie odwiedzali Groby Pańskie. Parafie organizowały całonocne czuwania. Podobnie, mimo ograniczeń, będzie także w tym roku. Zapisy na modlitwę w maksymalnie pięcioosobowych grupach prowadzi m.in. ks. Mirosław Matuszny z parafii Nawrócenia Św. Pawła. Przed Najświętszym Sakramentem i symbolicznym Grobem Pańskim będzie się można pomodlić także w kaplicy kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej.

„Zachęcamy do udostępnienia kościołów do osobistej modlitwy wiernych, z zachowaniem obowiązujących przepisów. Należy zatroszczyć się o stworzenie dodatkowych okazji do adoracji Najświętszego Sakramentu” - czytamy w liście ks. dr Krzysztofa Kwiatkowskiego, kanclerza Kurii Metropolitalnej do kapłanów. Duszpasterze powinni przypominać wiernym o potrzebie modlitwy prywatnej i rodzinnej.

„Sytuacja epidemii sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi Kościołami” - podkreśla kanclerz.

Dostęp do świątyń jest ograniczony, dlatego specjalnie dla naszych Czytelników odwiedziliśmy z aparatem kościół pobrygidkowski przy ul. Narutowicza, parafię Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej, archikatedrę, św. Piotra i Pawła (przy klasztorze braci kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu), św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej i parafię Chrystusa Odkupiciela w Chełmie. Wszystko po to, żebyście Państwo mogli obejrzeć Groby Pańskie bez wychodzenia z domów.

Msza w domu

Z powodu ograniczeń wymuszonych epidemią koronawi-rusa w kościołach nie może przebywać więcej niż pięcioro wiernych. Dlatego większość parafii zdecydowała się uruchomić transmisję nabożeństw za pośrednictwem internetu.

W liturgii Wielkiego Tygodnia wierni mogą także uczestniczyć za pośrednictwem naszej strony internetowej. Cykl transmisji online z kościoła Przemienienia Pańskiego w Lublinie rozpoczęliśmy w Wielki Czwartek.

- Chyba nawet najstarsi nie pamiętają takich obchodów, jak tegoroczne Święta Wielkanocne. Byliśmy przyzwyczajeni, że w kościołach jest tłoczono. Tym razem będzie inaczej. Możemy uczestniczyć w obchodach tylko online - zachęca do uczestnictwa ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii.

Oto terminy kolejnych transmisji:

  • Wielka Sobota - godz. 19,
  • Wielka Niedziela - godz. 6.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski