Groby Pańskie w lubelskich kościołach. Zobacz, jak wyglądają...

  Groby Pańskie w lubelskich kościołach. Zobacz, jak wyglądają (ZDJĘCIA)

  Agnieszka Kasperska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA (ul. Zbożowa).
  1/8
  przejdź do galerii

  PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA (ul. Zbożowa). ©Małgorzata Genca

  W tym roku w większości lubelskich kościołów przygotowano tradycyjne Groby Pańskie. Głównym ich elementem jest krzyż rozpostarty nad ciałem Jezusa i korona cierniowa. Tak mało, a zarazem aż tak wiele. Groby zmuszają do zadumy, ale są też materialnym znakiem nadziei katolików na życie wieczne.
  Zwyczaj budowania Grobów Pańskich narodził się w Palestynie. Wpisał się jednak już na stałe do polskiej tradycji. Podobne instalacje można spotkać także na Węgrzech, w Austrii czy Bawarii. W Polsce, od XVI wieku, w centrum grobu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję. Obok nich pojawiają się też dekoracje, które czasem nawiązują do bieżących wydarzeń. W niemal wszystkich świątyniach groby są ozdobione dużą ilością kwiatów.


  - W tym roku, centrum naszego Grobu Pańskiego stanowi przestrzenny krzyż wykonany z drewna. Eksponując go, chcemy pokazać, że krzyż stanowiący narzędzie zbrodni, w rękach Boga stał się znakiem nadziei i zwycięstwa. Jest więc zarazem znakiem śmierci, ale i życia - mówi Wioletta Lenart, współautorka tegorocznej instalacji w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Lublinie. - Chcieliśmy, aby grób zmuszał do refleksji, dlatego jego hasłem jest cytat zaczerpnięty z jednej z kościelnych pieśni: "A z tej śmierci życie tryska".

  Inny niż zwykle będzie Grób Pański w kościele powizytkowskim.

  - W tym roku w tle Grobu Pańskiego zostały umieszczone karty Pisma Świętego. Na niebieskiej stronie znajduje się Oko - symbol Opatrzności Bożej, na czerwonej krzyż oznaczający cierpienie, a na zielonej - Chrystus Zmartwychwstały, który pokonał śmierć - tłumaczy ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła powizytkowskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie. - Numeracja stron też nie jest przypadkowa, znak nieskończoności oznacza paruzję, czyli ponowne przyjście Chrystusa w przyszłości. Ciało Jezusa spoczywa na katafalku, gdyż Chrystus z pokorą przyjął wolę swego Ojca. Przed Nim leży Biblia - księga nad księgami. W ten sposób autorzy przypominają, jak ważna w życiu chrześcijanina jest lektura Pisma Świętego.

  Tylko w Polsce tak silny jest zwyczaj odwiedzania Grobów Pańskich w Wielką Sobotę. Skłaniają one wtedy do zadumy nad własnym życiem i ofiarą, jaką Jezus poniósł dla ludzi. Przed rezurekcją figura Jezusa jest wynoszona z grobu. Pusta instalacja daje katolikom nadzieję na zmartwychwstanie.

  - Grób działa na wyobraźnię - wyjaśnia ks. Robert Śliż. - Taka instalacja pomaga zrozumieć, co właściwie się stało. Grób skłania nas też do refleksji nad tym, co jest w naszym życiu najważniejsze - dodaje.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najpiekniejszy

  nowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Najpiękniejszy pod wzgledem wizualnym i duchowym grób w kościele przyszpitalnym na ul. Staszica. Niesamowite doznanie duchowe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kościół na Głuskiej

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A gdzie grób z parafii św. Jakuba na Głuskiej?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo