Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie wprowadzają w nastrój modlitwy (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Symboliczna grota, gra świateł, wiosenne kwiaty i drzewo życia. Groby Pańskie w lubelskich kościołach coraz częściej przypominają instalacje artystyczne, które sprzyjają refleksji i modlitwie. Na stronach Kuriera Lubelskiego prezentujemy tylko niektóre z nich

Zwyczaj budowania Grobów Pańskich pojawił się w Polsce w XVI wieku. Wystawiona w Wielki Piątek monstrancja z Najświętszym Sakramentem, okryta przezroczystym welonem, ma przypominać czas, kiedy Jezus po zdjęciu z krzyża spoczywał w grobie. Większość lubelskich kościołów urozmaica tradycyjne groby, które coraz częściej przypominają instalacje artystyczne. Tak jest m.in. w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza, gdzie twórcy postawili na grę światła i cienia.

- Symbolika drzewa jest głównym motywem tegorocznej instalacji Grobu Pańskiego w kościele. Drzewo - to z niego po-wstał krzyż, na którym umarł Chrystus, ale to też symbol rodzącego się nowego życia - tłumaczy ks. Dariusz Marek Bondyra, rektor kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.

Autorem i pomysłodawcą instalacji jest Jarosław Figura, aktor i reżyser związany między innymi ze Sceną Plastyczną KUL. W jej konstruowaniu co roku pomaga Janusz Buchoski. W tym roku mija już 10 lat od kiedy współpracują, tworząc artystyczne kompozycje prezentowane w kościele pobrygidkowskim.

Siłami samych parafian i proboszcza powstał Grób Pański w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe przy Drodze Męczenników Majdanka. - Wierni sami wnieśli do kościoła kamienie, symbole naszego grzechu, które otaczają Jezusa - przyznaje ks. Marek Sapryga, proboszcz parafii. Centralne miejsce instalacji zajmuje otwarty grób. Obok wznosi się Golgota, na której ukrzyżowano Jezusa, a z drugiej strony obraz „Jezu ufam Tobie”. Nad wszystkim dominują słowa papieża Franciszka: „Miłosierdzie to imię Boga”. - Chodzi o celebrację życia, a nie śmierci. W końcu to chwalebny grób naszego Pana, który zmartwychwstał. Jezus nie przegrał, tylko zwyciężył - wyjaśnia symbolikę ks. Sapryga.

Głównym zamiarem twórców Grobów Pańskich jest wprowadzenie wiernych w klimat modlitwy. Wielki Piątek jest jedynym dniem w Kościele katolickim, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej jest charakterystyczna liturgia. Duszpasterze zachęcają wiernych do całonocnej adoracji w lubelskich kościołach.

">


Eksmisje w Lublinie. ZNK będzie kontynuował walkę z dłużnikami

Egzamin radcowski 2016. W Lublinie przystąpiło do niego 175 osób (ZDJĘCIA)

Targi Edukacyjne w Lublinie: Uczelnie i pracodawcy w jednym miejscu ( ZDJĘCIA)

Stypendia prezydenta Lublina dla studentów i doktorantów (ZDJĘCIA)

Lubelski Festiwal Wielkanocny w Muzeum Wsi Lubelskiej (DUŻO ZDJĘĆ)

Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski