Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grodzka 5: Pamięć w labiryncie starych kamienic

Sylwia Hejno
Praca Anki Leśniak "W tym domu mieszkała Rysia..." to wspomnienie o okolicy jego nieżyjącej już mieszkanki
Praca Anki Leśniak "W tym domu mieszkała Rysia..." to wspomnienie o okolicy jego nieżyjącej już mieszkanki Anna Kurkiewicz
Kamienica przy ul. Grodzkiej 5 jest jak niekończąca się historia, którą można tropić w nieskończoność i snuć tysiące możliwych opowieści.

Wspomnienia, marzenia, podobnie jak udokumentowane świadectwa, są tworzywem dla artystycznego projektu "Grodzka 5" w Warsztatach Kultury. Pamięć jest także wspólnym hasłem dla nowej wystawy.

Po kamienicznych korytarzach wędruje się jak po labiryncie, poszczególne prace dyskretnie wkomponowują się w architekturę i opowiadają o miejscu. - Artyści pracowali z wyjątkową przestrzenią, na wspólnych korytarzach spotykają się trzy kamienice: Grodzka 5, Grodzka 5a i Grodzka 3, to niesamowity zakątek, pełen okien, schodów i zakamarków - mówi Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury.

Historia pachnie różą i ziołami dla Zuzanny Janin. Przez przezroczystą rurkę, jak przez arterię, biegną te, które wspomagają pamięć. Grawitacja sprawi, że w końcu wysypią się na specjalnie ustawione podeściki, a malownicza kompozycja z suszu skończy się tak jak ludzkie życie.

Za drzwiami, w starodawnym wnętrzu przytulnie oświetlonym lampką, rozlega się historia przedwojennej mieszkanki okolicy, Rysi. Rysia wspomina gwar ulicy, zapamiętane twarze, granice getta. Mapka narysowana na obrusie mogłaby wyjść spod jej ręki. Anka Leśniak pozwala odbiorcy tworzyć własną wersję zdarzeń, buszować po pokoju i wyobrażać sobie, że może należał on do nastoletniej dziewczyny, która właśnie wkraczała w dorosłość w tych niespokojnych czasach.

Granice prywatności zacierają się w audioinstalacji Borisa Oichermana, słuchamy rozmów, krzyków i innych odgłosów codziennego życia, z kolei Katarzyna Krakowiak bada relacje między pamięcią a jej wypaczeniem przez cyfrowe nośniki. "Celem projektu Grodzka 5 jest uzmysłowienie aktualności i bliskości historii, twórcze przepracowanie historii pewnej staromiejskiej kamienicy, danie głosu tym, którzy zostali zapomniani" - pisze kuratorka, Magdalena Ujma.

"Grodzka 5", Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, wystawa czynna do 5 grudnia, wtorek-piątek, godz. 10.00-16.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski