Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Azoty „Puławy” coraz bliżej budowy elektrowni. W przetargu startuje siedem firm

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Piotr Jaruga/archiwum
Firmy i konsorcja z USA, Korei, Chin, Japonii i Czech biorą udział w przetargu na budowę elektrowni przy Grupie Azoty w Zakładach Azotowych „Puławy”. Rozpoczęcie regularnej eksploatacji nowego bloku planowane jest na koniec 2021 r. To największa inwestycja energetyczna w województwie lubelskim. Jej wartość to około 890 mln zł.

Trwa postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego realizatora inwestycji w Puławach. Prowadzący postępowanie ocenili firmy startujące w przetargu pod kątem wymogów technicznych, finansowych i formalno-prawnych.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się siedem podmiotów: konsorcjum Doosan Heavy Industries & Construction Co Ltd & Budimex S.A., ELEKTROBUDOWA S.A.& Unis Power s.r.o., GE Power Sp. z o.o., Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, konsorcjum Polimex Mostostal & Polimex Energetyka & SSB ENERGY S.A., POWERCHINA Nuclear Engineering Co Ltd, konsorcjum RAFAKO S.A. & Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych. Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej – mówi Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy”.

Azoty informują, że przetarg przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończy się w czwartym kwartale 2018 r.

Prąd dla azotów

Budowa bloku energetycznego w Puławach planowana jest od lat. Przez pewien czas prowadzono postępowanie na zlokalizowanie tam elektrowni gazowej, ale wiosną ubiegłego roku te plany porzucono. Teraz zamiast elektrowni ma powstać mniejszy blok węglowy o mocy 100 MWe.

- Eksploatacja bloku doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem „Bogdanka” oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy naszych spółek, stając się kołem zamachowym rozwoju całego regionu lubelskiego - przekonuje Krzysztof Bednarz, prezes Grupy Azoty „Puławy”. Obiekt powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni.

- Nowy blok energetyczny w Puławach to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi – mówi Julian Krawczyński, prezes Elektrowni Puławy. Co ważne, inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r.

Przetasowania w zarządzie

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa Jacka Janiszka. Na stanowisku zastąpił go dr Krzysztof Bednarz.
Siódmego sierpnia władze spółki ogłosiły rozpoczęcie przygotowań do połączenia spółki Elektrownia Puławy z GA „Puławy”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski