Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Azoty Puławy zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ponad 20 tysięcy ton rocznie. Wszystko za sprawą systemu APC

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
mat. nadesłane
System APC to innowacyjny system sterowania, który Grupa Azoty Puławy wdrożyła do produkcji amoniaku. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla ma się zmniejszyć o ponad 20 tys. ton w skali roku.

Projekt wprowadzenia systemu APC (Advanced Process Control) zrealizowanego w ramach programu sektorowego INNOCHEM miał na celu m.in.: opracowanie i wprowadzenie zaawansowanego systemu sterowania przy wytwarzaniu amoniaku oraz poprawę stabilności procesu technologicznego.

- Jestem niezwykle dumny, że praca puławskiego zespołu badawczego zaowocowała rozwiązaniem, które zmniejsza energochłonność procesu poprzez ograniczenie zużycia głównego surowca - wysokometanowego gazu ziemnego. Pozwala to także na zwiększenie bezpieczeństwa produkcji i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych – podkreśla Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Po przeprowadzonych testach, projekt został wdrożony na jednej z ośmiu linii produkcyjnych amoniaku, dzięki czemu podczas jego produkcji ślad węglowy zmniejszył się o ponad 20 kg/tonę. W związku z tym grupa Azoty planuje wdrożenie tego systemu na pozostałe osiem linii produkcyjnych, co w przeliczeniu pozwoli obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 20 tys. ton w skali roku. W przyszłości system APC wprowadzony zostanie w innych procesach technologicznych.

- Sercem systemu APC jest model matematyczny utworzony na podstawie rzeczywistych danych pomiarowych zebranych w czasie pracy instalacji amoniaku. Umożliwiło to przejście na wyższy poziom sterowania instalacją produkcji amoniaku i osiągnięcie optymalnych parametrów technologicznych. Ważnym celem stawianym przed systemem APC jest poprawa bezpieczeństwa procesowego i stabilności procesu – precyzuje Andrzej Skwarek, członek zarządu z pionu technologii i rozwoju w Grupie Azoty Puławy.

Projekt powstał przy współpracy Grupy Azoty Puławy z Instytutem Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, a także z firmą Honeywell. Całość została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski