Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Pomocy Humanitarnej PCK Lublin szuka odważnych wolontariuszy w regionie. To wyjątkowa organizacja w skali kraju

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Grupa Pomocy Humanitarnej PCK Lublin/facebook.com
Członkowie Grupy Pomocy Humanitarnej działającej przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK w ostatnim czasie złożyli ślubowanie oraz wybrali prezesa i zarząd. Lubelski zespół jest pierwszą i jedyną tego typu grupą działającą w Polsce.

Głównym obszarem działań Grupy Pomocy Humanitarnej lubelskiego PCK jest zaktywizowanie wolontariuszy w regionie do reagowania w przypadku klęsk i katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka. Celem pomysłodawców był utworzenie grupy składającej się z aktywnych, odważnych i przeszkolonych osób, które będą wiedziały jak nieść pomoc w sytuacji kryzysowej.

– Często słyszymy od naszych kolegów pracujących w pogotowiu ratunkowym czy straży pożarnej o tym, jak bardzo takie grupy jak nasza są potrzebne. Istnieje pewna luka w działaniach ratowniczych, której służby te nie są w stanie wypełnić, zajęci ratowaniem zdrowia i życia osobom poszkodowanym w zdarzeniach. Tam widzimy obszar działań dla grup pomocy humanitarnej – mówi Henryk Waligórski, członek GPH.

Do zadań GPH zalicza się m.in. budowę odpowiedniej infrastruktury wspierającej działania w terenie. Chodzi o zaplecze dla służb, organizację schronienia poszkodowanym, dystrybucję żywności lub innych rzeczy pierwszej potrzeby czy wsparcie psychologiczne.

Członkowie lubelskiej Grupy Pomocy Humanitarnej od ponad roku szkolą się w tym kierunku. Regularnie, przynajmniej raz w miesiącu trenują obsługę sprzętu m.in. namioty, agregaty. Jego zakres jest stale powiększany. Obecnie mieści się on w magazynie na lubelskich Bursakach.

– Chcemy stworzyć grupy szybkiego reagowania w poszczególnych powiatach. Małe zestawy najpotrzebniejszy rzeczy: kocy, termosów - zapewniłyby szybką reakcję na miejscu – zapowiada Piotr Pokorny, szef Grupy Pomocy Humanitarnej PCK Lublin.

Grupa zawiązała się w 2019 r. jako projekt pilotażowy. Po rocznym stażu kandydackim uroczyste ślubowanie pod koniec maja złożyło 40 członków grupy. Plan 5-letni zakłada 60 członków stałych i 200 os. wsparcia rozsianych po obszarze woj. lubelskiego.

– Przeszliśmy profesjonalne szkolenia z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych, koordynacji działaniami pomocowymi, pomocy psychologicznej i przedmedycznej czy opieki nad ludźmi. Rozwijamy się dalej korzystając z wiedzy i doświadczenia służb działających w Polsce oraz podobnych do naszej grup z całego świata – informuje Henryk Waligórski.

W skład zespołu wolontariuszy wchodzą ratownicy medyczni, strażacy-ochotnicy i zawodowi żołnierze, ale również pedagodzy, pracownicy opieki społecznej czy przedsiębiorcy.

Mieli już okazję sprawdzić się w działaniach

W grudniu ub.r. w Puławach po wybuchu gazu wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża nieśli pomoc sąsiadom odciętym od prądu i gazu. Częstowali ich ciepłą herbatą w termosach, nieśli pomoc psychologiczną i służyli pomocą. Także podczas strajku kobiet w Lublinie wolontariusze byli obecni, gotowi nieść pomoc i reagować w razie potrzeby. W weekend majowy stawili się na Placu Zamkowym podczas akcji "Zaszczep się w majówkę". Na początku czerwca w trakcie Biegu Solidarności zabezpieczali ruch drogowy.

Wolontariusze GPH pojawią się na następujących wydarzeniach:

  • Wrak Race Włodawa (19 czerwca)

    Zadaniem GPH jest wsparcie służb w czasie działań ratowniczych i zabezpieczenia. Wolontariusze odpowiadają za strefę odpoczynku (zacienione namioty) na wypadek omdleń spowodowanych odwodnieniami i wysokimi temperaturami, a także mają wspierać strażaków i ratowników zabezpieczających to wydarzenie.

  • Bezpieczne wakacje ze SKENDE (26 czerwca)

    Do zadań przedstawicieli GPH należy również profilaktyka zagrożeń oraz edukacja. Razem z grupą Społecznych Instruktorów Młodzieżowych będą oni prowadzić szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

GPH prowadzi obecnie rekrutację kandydatów. Aby dołączyć do unikalnej w skali kraju formacji wystarczy wypełnić kwestionariusz, który można znaleźć na stronie. Wymogiem jest ukończenie 21 roku życia. Poszukiwani są zwłaszcza psycholodzy i osoby związane zawodowo z niesieniem pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski