„Rada Miasta Zamość zdecydowanie potępia medialną nagonkę opartą w dużej mierze na materiałach PRL, której obiektem jest Wielki Papież - Jan Paweł II” – czytamy w projekcie uchwały. „Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet zagorzali komuniści”.
Ideologia "lewacko-libertyńska" i oportuniści
W uzasadnieniu owego stanowiska radni piszą o zasługach Jana Pawła II dla wolnej, niepodległej Polski. Przypominają także jego pielgrzymki do naszego kraju w czasach PRL, gdy jeszcze obowiązywała cenzura. Zdaniem zamojskich radnych miejskich ona jednak nie ustała. Przybrała za to odmienną formę.
„Ta ukryta, ale nie mniej skuteczna przybrała postać wrogiej chrześcijaństwu ideologii lewacko-libertyńskiej (w tym drugim określeniu chodzi o nieformalny ruch społeczno-polityczny działający w XVII i XVIII wieku w Europie. Współcześnie słowem tym określa się najczęściej poglądy uzasadniające różnie rozumianą wolność, ale w „skrajnych” postaciach – przyp. red.), kontestującej każde papieskie słowo” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „Nie brakowała jej i nie brakuje także u nas (można zrozumieć, że radnym chodzi o Zamość), gdzie wciąż bowiem byli i są ludzie tego samego, komunistycznego ducha lub zwykli oportuniści, którzy z trudem tolerowali papieską ewangelizację”.
Zamojscy radni miejscy są wyraźnie rozczarowani otaczającą ich rzeczywistością. Czytamy o tym w dalszej części dokumentu.
Zdyszany, współczesny świat
„Jan Paweł II Wielki był nam potrzebny za życia jako Namiestnik Chrystusa na ziemi, ale i jako nasz Rodak, jako Przyjaciel, jako Nauczyciel i nadal jest nam potrzebny” – czytamy dalej w uzasadnieniu stanowiska. „To bardzo ważne: być komuś potrzebnym. Zdyszanym, współczesnym światem rządzą okrutne prawa wolnego rynku i nie zawsze uczciwa rywalizacja. Jest to świat często pełen podejrzeń, wątpliwości, nieszczerych uczuć. Ludzie zaś – szczególnie młodzi – tęsknią za ich pełnią. Pragną prawdziwej, autentycznej wiary, nadziei, miłości. Odnajdą te wartości w tekstach i nauczaniu Jana Pawła II, a także w Jego życiu. Potrzeba nam pedagogii świętości. Ojciec Święty Jan Paweł II wzywał do niej wielokrotnie”.
Radni uznali, że pamięć papieża – Polaka jest obecnie szargana podczas „medialnej nagonki”. Chcą temu przeciwdziałać dzięki przegłosowaniu stanowiska na sesji RM. „Jako radni miasta Zamość dystansujemy się całkowicie od dzisiejszego, zmasowanego ataku na św. Jana Pawła II” – czytamy m.in. w ostatnich zdaniach dokumentu.
Długa dyskusja?
Dokument będzie procedowany na najbliższej sesji zamojskiej Rady Miejskiej. Czy inni radni go poprą w obecnym kształcie? Znając zamojskie realia… trudno w to raczej uwierzyć. Być może szykuje się zatem długa dyskusja z przeróżnymi, odbiegającymi od tematu wątkami. Tak jak wiele innych może być ona pełna „wątpliwości, nieszczerych uczuć” z czego doświadczeni rajcy muszą sobie zdawać sprawę.
Czy tak się stanie? Dowiemy się tego już w poniedziałek, 27 marca.
- 5 km od Lublina, 2 autobusy dziennie. Jak wykluczenie transportowe utrudnia życie
- Lublinianie wykorzystali piękną pogodę na niedzielny spacer [ZDJĘCIA]
- Wielka dżungla w centrum miasta. Targi Lublin opanowali roślinomaniacy [ZDJĘCIA]
- Do Lublina przyjechał każdy Zbyszek. Zdjęcia
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie pomaga Ukrainie
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?