Gruźlica coraz bardziej groźna. Nadal nęka nas też koronawirus, grypa i ospa wietrzna

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wydawało się, że ta choroba jest w głębokim odwrocie. Tak nie jest. W Lublinie wykryto w ub. roku 36 przypadków zachorowań na gruźlicę
Wydawało się, że ta choroba jest w głębokim odwrocie. Tak nie jest. W Lublinie wykryto w ub. roku 36 przypadków zachorowań na gruźlicę Pixabay
W ubiegłym roku zanotowano ogromny wzrost zachorowań na grypę. W Lublinie zarejestrowano 154 takie przypadki (rok wcześniej tylko jeden). Wzrosła także ilość infekcji grypopodobnych. Tylko w Lublinie było ich 40 tys. 705 (w 2021 r. - 19 tys. 402). Inne choroby także nie odpuszczają. Nadal groźny jest koronawirus, gruźlica ale także m.in. ospa wietrzna. Odnotowano też wzrost zakażeń HiV.

Grypa i zachorowania grypopodobne były groźne nie tylko w Lublinie. W ub. roku na terenie Zamościa i powiatu zamojskiego odnotowano ich w sumie 9898. W 2022 r. laboratoryjnie potwierdzono także 20 przypadków w powiecie hrubieszowskim. Nie brakowało też zachorowań określonych jako grypopodobne. Było ich 3201. Nie tylko one były kłopotem.

Grypa i pandemiczne obostrzenia

Wydawało się, że ta choroba jest w głębokim odwrocie. Tak nie jest. W Lublinie wykryto w ub. roku 36 przypadków zachorowań na gruźlicę. To o 12 więcej niż w 2021 r. W Zamościu odnotowano w tym czasie 9 zachorowań (rok wcześniej 7), w powiecie zamojskim 12, a w hrubieszowskim - 14 (chorzy są pod nadzorem specjalistycznym). W jednym przypadku odnotowano także wznowę gruźlicy. Niestety, chora kobieta zmarła. Była to mieszkanka gminy Werbkowice.

To dane niepokojące. Województwo lubelskie plasuje się bowiem obecnie na piątym miejscu, w skali kraju, pod względem liczby zachorowań na gruźlice. Dlaczego? Może to być związane, jak to jest tłumaczone, z „niezgłaszaniem się” chorych do lekarza ze względu na pandemię COVID -19 i ograniczoną w związku z tym diagnostyką (była też m.in. mniejsza ilość hospitalizacji). Skąd natomiast tak duża zachorowalność na grypę i infekcje grypopodobne? Wynika to m.in. ze zniesienia pandemicznych obostrzeń dotyczących noszenia maseczek ochronnych i dystansu społecznego.

*******

Tymczasem koronawirus… także nie odpuszcza. W powiecie zamojskim i Zamościu zarejestrowano w ub. roku 8335 przypadków zachorowań na Covid-19 (3428 w Hetmańskim Grodzie). W 2021 r. było ich odpowiednio 9743, w tym na terenie Zamościa – 4160. W powiecie hrubieszowskim odnotowano natomiast w tym czasie 2583 zachorowania (to o 1605 mniej niż rok wcześniej).

Z powodu koronawirusa zmarło tam 31 osób, z czego 21 było obciążonych chorobami współistniejącymi (w lubelskim raporcie takich danych nie odnaleźliśmy).

Choroby nas nie opuszczają

W 2022 r. na terenie Lublina zarejestrowano również 44 przypadki zakażeń HiV, w tym 36 u mężczyzn i osiem u kobiet (w 2021 r. było ich 20, a np. w 2020 r. - 12). Jeden odnotowano także w powiecie zamojskim. Co jest przyczyną?

„Część z tej grupy pacjentów stanowili obywatele Ukrainy, posiadający status uchodźcy, przebywający w mieście w związku z konfliktem zbrojnym za granicą Polski – czytamy w raporcie Państwowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. W ubiegłym roku nie zanotowano natomiast zachorowań na AIDS w Lublinie (rok wcześniej była to jedna osoba) i Zamościu.

Groźna była ospa wietrzna. W 2022 r. w Lublinie zachorowały na nią 1 tys. 143 osoby (rok wcześniej 416), w Zamościu było to – 759 przypadków (rok wcześniej 28), a np. w powiecie zamojskim – 631. Mieszkańców województwa nękały też inne choroby. Chodzi np. o wirusowe zapalenia wątroby (typu A, B i C) czy choroby przenoszone drogą płciową. W ubiegłym roku zarejestrowano także w Lublinie 72 przypadki zachorowań na salmonellę (rok wcześniej o 45 mniej) czy boreliozę (w ub. roku 62 przypadki).

Wynika to wszystko z „Informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta Lublin za 2022 rok” Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w tym mieście. Podobne raporty przygotowano także w Zamościu (będzie omawiany 19 kwietnia na Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej w Zamościu) i w Hrubieszowie. Dokumenty są dostępne w całości na stronach internetowych samorządów.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie