Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie 2018. Jak bezpiecznie zbierać grzyby? (PORADNIK)

opr. MAL
.
. Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Rozpoczął się sezon na grzybobranie. Coraz więcej osób wybiera się na wycieczki do lasów. Główny Inspektor Sanitarny przestrzega jednak, aby zbierając grzyby zachować szczególną uwagę. Poniżej przedstawiamy informacje, które każdy powinien przeczytać, zanim wybierze się do lasu.

Zgodnie z danymi Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce w 2017 r. zatruciu grzybami uległy 24 osoby. Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Grzybobranie 2018. Jak rozpoznać zatrucie grzybami

Objawy zatrucia grzybami pojawiają się od ośmiu do 24 godzin po zjedzeniu. Objawy: biegunka, wymioty, bóle brzucha i nóg. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki i martwicy wątroby. Wówczas konieczny jest przeszczep. Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: Kania czubajka, Gąska zielona.

Nie zaleca się jedzenia grzybów: kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, osobom starszym, osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Grzybobranie 2018. Sprawdź co przyniosłeś z lasu

Główny Inspektor Sanitarny apeluje: Zbieraj grzyby, co, do których masz całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Grzybobranie 2018. Co należy mieć ze sobą

Wybierając się na grzybobranie pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Najlepiej mieć spodnie z długimi nogawkami, kalosze i kurtkę przeciwdeszczową. Koszyk na grzyby powinien być wiklinowy, w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grzybobranie 2018. Jak bezpiecznie zbierać grzyby? (PORADNIK) - Gazeta Wrocławska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski