Gwiazdy pływania gościły w piątek w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Smyczkowej w Lublinie

W piątek w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka, przy ul. Smyczkowej 3 odbyło się spotkanie z trenerami i utytułowanymi zawodnikami, uczestnikami międzynarodowych zawodów w pływaniu. Reprezentacja Polski odniosła największy w historii sukces podczas mistrzostw świata niesłyszących, zdobywając w sumie 13 medali i zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Czempionat odbył się w brazylijskim Sao Paulo.

Najwięcej w polskiej ekipie, bo aż 5 krążków, zdobyła Julia Dragan z Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych Spartan, zaledwie 15-letnia zawodniczka, która na co dzień trenuje pod okiem trenera Sławomira Pliszki.

- Mistrzynią została w najdłużej konkurencji jaką się rozgrywa na zawodach, czyli 1500 m stylem dowolnym. Warto zauważyć, że w tym roku konkurencja ta została po raz pierwszy w historii, wprowadzona do programu mistrzostw świata. Dystans ten zawodniczka pokonała w czasie 18:27,47 - mówi Sławomir Pliszka, trener Julii Dragan.

Pozostałe medale młodej lublinianki to: srebrny medal 800 m st. dowolnym (z nowym rekordem Polski seniorów 9:33,46), srebrny medal na 200 m st. klasycznym - 2:40,793. brązowy medal na 400 m st. zmiennym - 5:16,04 oraz brązowy medal w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym mix (2 kobiety + 2 mężczyzn) - 3:52,80. W składzie sztafety popłynęli:Julia Dragan, Artur Pióro, Julia Chmielewska i Konrad Powroźnik).

Z medalem wrócił też 15-letni Igor Stempurski z Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych Spartan, podopieczny trenera Grzegorza Żurawskiego, który brał udział w porannych eliminacjach brązowej sztafety 4x100 dowolnym mix. Dwukrotnie w finałach pływała także ich koleżanka klubowa, 16-letnia Nina Bęben, podopieczna Sławomira Pliszki, (400 dowolnym i 200 motylkowym).

W spotkaniu uczestniczyła także Laura Bernat z Klubu Sportowego Olimpia Lublin. Podopieczna Sławomira Pliszki, popłynęła
w finale Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Baku – do finału awansowała z 4 czasem zgłoszenia, który jednocześnie był nowym rekordem Polski 14 i 15 latek na 200 m stylem grzbietowym.

Z kolei przepustkę na Igrzyska Olimpijskie do Tokio wywalczyły dwie polskie sztafety, w których popłynęli zawodnicy Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin. W dwóch sztafetach kluczową rolę odegrał Jan Hołub, a w jednej Jan Świtkowski. Mimo, że żadna ze sztafet nie awansowała do finału, plan minimum, jakim była kwalifikacja do Tokio został osiągnięty. Trenerem obydwu zawodników jest Andrzej Świtkowski. Natomiast ich kolega klubowy Konrad Czerniak, podopieczny Piotra Kasperka, zdobył kwalifikację olimpijską do Tokio w sztafecie 4x100 zmiennym.