MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Habemus episcopum! Archidiecezja lubelska ma nowego biskupa pomocniczego

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w piątek w południe Stolica Apostolska
Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w piątek w południe Stolica Apostolska Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Moje serce wypełnia dziś wdzięczność - mówi ks. Adam Bab, którego papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w piątek w południe Stolica Apostolska. - Cieszymy się z tej nominacji. Dziękujemy za nią Ojcu Świętemu - przyznaje abp. Stanisław Budzik.

„Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Adama Baba, proboszcza parafii św. Józefa w Lublinie i wikariusza biskupiego ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji i przydzielił mu stolicę tytularną Arna” - czytamy w komunikacie abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Informacja o nominacji została podana do publicznej wiadomości w piątek. Treść decyzji Ojca Świętego została ogłoszona w tym samym czasie w Lublinie, Warszawie i Watykanie. Sam mianowany dowiedział się o niej 18 maja, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Musiał podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu nominacji. Udał się przed obraz Jana Pawła II w kościele św. Józefa.

- Podczas modlitwy usłyszałem słowa, które Jan Paweł II wypowiedział podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się” - tak moment podjęcia decyzji wspomina ks. Adam Bab. - Trzeba było zdecydować, czy pójść za lękiem, czy za miłosierdziem. Ufam, że poszedłem za bożym miłosierdziem, które te lęki opanowało - dodaje nowy biskup. Informacja o wyborze nowego biskupa została podana do publicznej wiadomości w piątek.

- Habemus episcopum! Mamy biskupa! - powiedział abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, po czym złożył gratulacje nowemu biskupowi. Podobnie uczynili obecni podczas niewielkiej uroczystości bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel, ks. Krzysztof Kwiatkowski - kanclerz oraz ks. Adam Jaszcz – wicekanclerz kurii. - Nasze myśli biegną do Ojca Świętego Franciszka, do jego przedstawiciela Nuncjusza Apostolskiego z wdzięcznością, że nasza diecezja ma kolejnego biskupa - dodał metropolita.

Ksiądz Adam Bab został najmłodszym biskupem w Polsce

Mamy nowego biskupa w Lublinie. Został nim ks. Adam Bab, pro...

List z gratulacjami przesłał abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „W imieniu Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów” - czytamy w liście przewodniczącego KEP. „Przed Kościołem w Polsce stają nowe wyzwania. Potrzebujemy pasterzy odważnych i roztropnych, głęboko wierzących w działanie Ducha Świętego i jednocześnie mocno stąpających po ziemi. Pełnych miłości do Chrystusa i Kościoła oraz pełnych pasji w przepowiadaniu i szukaniu, tych, którzy pobłądzili na manowcach życia”.

- Moje serce wypełnia dziś wdzięczność, którą nazwałbym bardziej zdumieniem, bo Pan Bóg mnie zna. I chociaż wie o mnie to co wie, zwłaszcza o moich słabościach, grzechach, a jednak mnie wezwał - przyznał ks. Adam Bab i podziękował Ojcu Świętemu za zaufanie.

- Żyję, służę, będę służył, dzięki modlitwie i wierze tego Kościoła, jakim jest archidiecezja lubelska. Gorąco proszę o modlitwę, aby ona była słana. Wtedy Kościół jest większy od swoich słabości, od swoich braków - powiedział ks. Adam Bab.

Kim jest nowy biskup?
Ks. Adam Piotr Bab urodził się 30 grudnia 1974 r. w Lublinie. Ma 45 lat i jest najmłodszym biskupem w całej Polsce.

W młodości uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcące im. Zamoyskiego. Był dobrym uczniem i olimpijczykiem z biologii.

W latach 1993-1999 odbywał formację w Seminarium Duchownym w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. W piątek obchodził 21. rocznicę święceń kapłańskich.

- To jakiś szczególny znak opatrzności bożej, którego zdaje się nikt nie przewidywał, ale myślę, że to go w sposób szczególnym umacnia do podjęcia tych niełatwych zadań, które czekają biskupa we współczesnym świecie - przyznał abp. Stanisław Budzik.

W latach 1999-2000 ks. Adam Bab był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie.

Następnie podjął studia specjalistyczne na KUL, uzyskując w 2005 r. doktorat z katechetyki. Podczas studiów specjalistycznych pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącego się przy kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego w Lublinie. Od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży. Był odpowiedzialny za obchody ŚDM w diecezji lubelskiej. W ostatnich 20-stu latach nie opuścił ani jednych ŚDM, na które jeździł z młodzieżą.

W latach 2005-2010 był rektorem kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 był proboszczem w Końskowoli i dekanalnym wizytatorem religii. Ostatnie sześć lat kieruje parafią św. Józefa w Lublinie. Pełni jednocześnie funkcję wikariusza biskupiego ds. młodzieży. Należy do Kolegium Konsultorów, najważniejszego gremium w archidiecezji lubelskiej i jest konsultorem rady ds. duszpasterstwa młodzieży KEP. Zna język angielski.

„Krzaczki”, „Boże Miłosierdzie” i „Bożak” - pod takimi nazwami znana jest kępa drzew położona wśród pól w gminie Jabłonna niedaleko Lublina. Według XIX-wiecznych relacji miejsce to od dawna uznawane było przez miejscowych za cudowne

Jeszcze sto lat temu zakopywano tu ludzi, żeby ich uzdrowić....

Jego parafią, do czasu wyboru następcy, będzie kierował nadal. Termin udzielenia nowemu biskupowi święceń nie jest jeszcze znany. Kuria ogłosi go w najbliższym czasie. Nowy biskup może przyjąć sakrę i objąć nowy urząd nie czekając na inne oficjalne dokumenty papieskie.

Nowy biskup musi także wybrać zawołanie. Podczas święceń kapłańskich na obrazku prymicyjnym ks. Adam Bab wypisał słowa: „Moim pokarmem jest pełnić wolę Tego, który mnie posłał i wypełnić Jego dzieło”. Teraz zapowiada, że w tych słowach będzie szukał inspiracji dla zawołania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski