Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handlowcy z Olimpu: Mamy za mało klientów

Jacek Szydłowski [email protected]
W dniu otwarcia czwartą część Olimpu szturmowały tysiące klientów. Po z górą czterech miesiącach zainteresowanie jest znacznie mniejsze – twierdzą handlowcy.
W dniu otwarcia czwartą część Olimpu szturmowały tysiące klientów. Po z górą czterech miesiącach zainteresowanie jest znacznie mniejsze – twierdzą handlowcy.
Ledwo zarabiamy na koszty – skarży się część handlowców z nowego Olimpu. Narzekają na brak klientów i niskie obroty. Zdaniem właściciela obiektu, z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Kryzys odczuwają tylko niektóre sklepy.

Olimp IV to w ostatnich latach największa inwestycja handlowa w regionie. Centrum przy al. Spółdzielczości Pracy to łącznie blisko 300 sklepów i punktów usługowych. Budowa pochłonęła ok. 140 mln zł. Cały kompleks liczy ponad 90 tys. mkw.

– W dzień powszedni klientów mogę policzyć na palcach – mówi właściciel jednego ze sklepów. – Do tej pory nie udało mi zarobić na czynsz. Olimp miał przyciągać ludzi ekskluzywnymi markami, ale z tych zapowiedzi niewiele zostało. Teraz nie bardzo wiadomo, na jakiego klienta się nastawiamy.

Handlowcy nie chcą rozmawiać oficjalnie, bo liczą na pozytywny finał negocjacji z właścicielem obiektu. Chcą się zorganizować i w najbliższych miesiącach wspomóc Transhurt w działaniach marketingowych. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, zamierzają walczyć o obniżki czynszu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wynajem metra powierzchni w Olimpie IV to wydatek od 35 do 50 euro. Dokładna stawka zależy m.in. od konkretnej lokalizacji i gabarytów sklepu.

– Do tego dochodzi opłata marketingowa, a z tym nie jest najlepiej – mówi szef jednego z małych sklepów na piętrze Olimpu. – Dotychczasowe akcje zgromadziły sporą widownię, ale ludzie się pobawili i poszli. Klientów od tego nie przybyło.

Siłą napędową nowego centrum miał być hipermarket budowlany Leroy Merlin. Klientów mu nie brakuje, ale to nie wspomaga całego Olimpu.

– Jest na samym dole, więc tylko nieliczni po zrobieniu zakupów ruszają na wyższe piętra – mówi Rafał Bronisz, jeden z klientów sklepu. – Brakuje tu rozrywki, np. kina. Nie ma atrakcji, które mogłyby zatrzymać człowieka na dłużej.

Nie wiadomo ile trwa przeciętna wizyta w Olimpie statystycznego Kowalskiego. Z badań prowadzonych przez właściciela wynika, że miesięcznie sklep odwiedza ok. 200 tys. Kowalskich. Weekendowy rekord to 50 tys., a średnia w soboty i niedziele mieści się w przedziale od 20 do 30 tys. ludzi. W dni powszednie Olimp IV odwiedza kilka tysięcy klientów.

– My nie mamy powodów do narzekań – mówi Janina Kozłowska, dyrektor marketingu Firmy Cukierniczej Solidarność. – Nasz salon rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Żaden sklep nie zdobędzie od razu rzeszy klientów. Na to trzeba ciężko zapracować, a nie tylko czekać, aż pieniądze będą same wpadać do kasy.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Transhurtu. Ich zdaniem, jest zbyt wcześnie, by oceniać powodzenie inwestycji.

– Nowe centrum handlowe potrzebuje od 6 miesięcy do roku, by zakorzenić się w świadomości klientów – mówi Marek Gędek, szef marketingu w Olimpie IV. – Dowodzą tego specjalistyczne badania. Przy takich inwestycjach nie można liczyć na natychmiastowe zyski.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski