Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Helper's Generation - studenci przejmują inicjatywę i próbują pomóc!

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Tomasz Czachorowski/polska press
Helper's Generation to ogólnopolska akcja organizowana na uczelniach. Studenccy liderzy akcji wraz z wolontariuszami rejestrują potencjalnych dawców szpiku i obalają mity dotyczące tego zabiegu.

W dniach 5-9 grudnia na terenach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS. Studenci-wolontariusze będą zachęcać swoich rówieśników, wykładowców, a także pozostałych pracowników i mieszkańców miasta do zarejestrowania się.

Nowotwory krwi dotykają coraz więcej ludzi, niezależnie od płci i wieku. Tylko 25% osób chorych ma szansę na przeszczep od osoby spokrewnionej. Pozostałe 75% musi szukać dawcy niespokrewnionego, którego genotypy HLA są zgodne z jego. Znalezienie "bliźniaka genetycznego" to statystycznie 1:20 000. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób było zarejestrowanych w bazie.

Z dawstwem szpiku wiąże się wciąż wiele mitów, a podczas akcji Helper's generation będą one obalane. Wolontariusze pomogą rozwiać wątpliwości, a także będą służyć pomocą podczas całego procesu rejestracji. Warto tutaj wspomnieć, że w tym przypadku są mniejsze obwarowania niż w przypadku dawstwa krwi. Nie wszystkie choroby wykluczają nas z bycia potencjalnym dawcą szpiku.

Przed akcją studenccy liderzy i wolontariusze przebyli szkolenie dotyczące tego jak przeprowadzać rejestrację. Zapytaliśmy lubelskie liderki, dlaczego zdecydowały się na zorganizowanie tak logistycznego przedsięwzięcia:

- Zdecydowałam się zostać liderką akcji na mojej uczelni, ponieważ podziwiam działalność fundacji DKMS. Uważam, że jak najwięcej ludzi powinno dowiedzieć się o możliwości pomocy osobom chorym na nowotwory krwi oraz zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wiele osób boi się oddać szpik, ponieważ nie są oni świadomi tego, że jest to bardzo bezpieczne i że dzięki temu realnie można uratować komuś życie. Sama potencjalnym dawcą szpiku jestem od 2020 roku. O fundacji dowiedziałam się z portali społecznościowych i zamówiłam pakiet rejestracyjny na stronie internetowej. - Julia Wojtoń, studentka KUL i liderka Helper’s generation na tej uczelni.

- Przeglądając pewnego dnia różne media społecznościowe, zobaczyłam reklamę Fundacji DKMS, która pokazywała możliwość przeprowadzenia akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych na swojej uczelni. Postanowiłam zostać studenckim liderem Helper’s generation na UMCS, ponieważ kocham czynić dobro i propagować szlachetne inicjatywy. Fundacja DKMS nie jest mi obca, jak i sam proces rejestracji w niej. W roku 2021 zgłosiłam się do akcji "komórkomania" w moim liceum jako wolontariusz. Podczas tej akcji sama dołączyłam do bazy Fundacji DKMS – Patrycja Żabska, liderka Helper’s generation na UMCS.

Studenci-wolontariusze w dniach 5-9 grudnia będą czekać na wszystkich chętnych, a także tych niezdecydowanych w wyznaczonych miejscach:

KUL

  • 5-6 grudnia, godzina 10-17 w holu gmachu C na 1 piętrze (najwyższy budynek, wejście od ul. Łopacińskiego)
  • 7-9 grudnia, godzina 10-17 w holu gmachu budynku C na parterze

UMCS

  • 5 grudnia, godzina 9:00-16:45, Wydział Filologiczny, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a i
    godzina 9:00-16:00, Wydział Prawa i Administracji, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5,
  • 6 grudnia, godzina 9:00-16:00, Wydział Ekonomiczny, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5 i
    godzina 9:00-16:00, Wydział Filozofii i Socjologii, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4,
  • 7 grudnia, godzina 9:00-16:45, Wydział Historii i Archeologii, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a i
    godzina 9:00-15:00, Wydział Chemii, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 3,
  • 8 grudnia, godzina 9:00-14:00, Wydział Nauk o Ziemi I Gospodarki Przestrzennej, al. Kraśnicka 2d i
    godzina 9:00-14:00, Wydział Matematyki, Fizyki I Informatyki, ul. Akademicka 9
  • 9 grudnia, godzina 9:00-15:00, Wydział Biologii i Biotechnologii, ul. Akademicka 19 i
    godzina 9:00-16:00, Wydział Politologii I Dziennikarstwa, ul. Głęboka 45
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski