Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Cioch kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Aneta Galek
Aneta Galek
Henryk Cioch
Henryk Cioch Małgorzata Genca
Henryk Cioch, który w ostatnich wyborach kandydował z Lubelszczyzny do Senatu, jest jednym z kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - wynika z oficjalnej informacji opublikowanej na stronie Sejmu.

Kandydatami PiS do Trybunału oprócz Ciocha, są Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Piotr Pszczółkowski. Oficjalna lista po godz. 19 została opublikowana na stronie Sejmu RP. Głosowanie nad kandydaturami na sędziów TK ma się odbyć w Sejmie w środę.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku Cioch dostał się do Senatu z okręgu nr 16, obejmującego Lublin. Otrzymał wtedy 52 961 głosów. W ostatnich wyborach był kandydatem z poparciem PiS w okręgu nr 18 (Chełm, Włodawa, Krasnystaw). Do Senatu jednak się nie dostał, więcej głosów od Ciocha uzyskał bowiem Józef Zając z PSL.

Henryk Cioch urodził się w 1951 roku w Lubaczowie w woj. podkarpackim. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Był też prodziekanem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. W 2010 roku został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na członka

Narodowej Rady Rozwoju. Od wielu lat, Cioch związany był też ze SKOK-ami. Jest bliskim współpracownikiem twórcy SKOK-ów, Grzegorza Biereckiego, senatora z Białej Podlaskiej.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość chce na nowo wybrać pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wcześniej powołał Sejm poprzedniej kadencji. Nie podobało się to PiS, bo PO i PSL dodatkowo wybrały dwóch sędziów, których kadencja mija dopiero w trakcie kadencji obecnego Sejmu.

W ubiegłym tygodniu obecny Sejm, głosami PiS i Kukiz '15, uznał ten wybór za nieważny. Przeciwko ponownemu wyborowi opowiadają się posłowie PO, .Nowoczesnej i PSL, którzy uznają działania Prawa i Sprawiedliwości za niekonstytucyjne. Zdaniem posłów Platformy, PiS w ten sposób chce upartyjnić TK. - We wtorek zapewne głosami PiS zostaną wybrani nowi sędziwie i nie zdziwię się, jeśli w środę nie zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę - mówiła jeszcze w poniedziałek w Lublinie Joanna Mucha z PO.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny zaapelował do Sejmu, by ten powstrzymał się z wyborem nowych sędziów do czasu orzeczenia TK wobec ustawy o Trybunale oraz jej nowelizacji. Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, stwierdził z kolei w TVN24, że "intuicja podpowiada mu, że pan prezydent przyjmie ślubowanie wybranych w środę sędziów Trybunału".

W środę wieczorem Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Platformy Obywatelskiej wydał postanowienie o zabezpieczeniu ws. wyboru nowych sędziów.

- Trybunał na nasz wniosek wydał postanowienie o zabezpieczeniu. To nie żaden apel. Sejm nie może teraz dokonać wyboru. Do czasu wyroków - poinformował na Twitterze były minister sprawiedliwości, Borys Budka.

Wieczorem pięciu kandydatów pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nie obyło się jednak bez kontrowersji - posłowie PiS nie pozwolili członkom opozycji zadawać pytań kandydatom.

Ostatecznie kandydatury na sędziów zostały zatwierdzone głosami PiS i Kukiz '15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski