18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia kartek świątecznych: Brak czasu był genezą pocztówki (ZDJĘCIA)

Marcin Jaszak
Historia kartek świątecznych zaczęła się w 1843 roku
Historia kartek świątecznych zaczęła się w 1843 roku Z archiwum wystawy MDK
Historia kartek świątecznych zaczęła się w 1843 roku. Zanim jednak trafiły do obiegu międzynarodowego, minęło ponad trzydzieści lat. W Galerii po 111 Schodach trwa wystawa pocztówek "Z teki Pana Waldemara".

Liścik, listówka, otwartka, pisanka i pocztówka - to propozycje uczestników konkursu, jaki ogłoszono w 1900 roku. Chodziło o wymyślenie polskiej nazwy dla karty pocztowej. Dziś wszyscy wiemy, jaką nazwę wybrało jury, w skład którego wchodzili członkowie redakcji Słownika Języka Polskiego. Niewielu jednak wie, że tę nazwę zgłosił na konkurs Henryk Sienkiewicz.

Ta i wiele innych cieka-wostek oraz pocztówek czeka na nas w sali renesansowej Galerii po 111 Schodach Miejskiego Domu Kultury przy ul. Bernardyńskiej 14 w Lublinie. Do 15 stycznia czynna jest tam wystawa "Pocztówki świąteczne i noworoczne z teki Pana Waldemara - historia świątecznej pocztówki".

Jaka była ich historia?
- Pierwszą kartkę świąteczną zaprojektował w 1843 roku John Calcott Horsley, ale historia jest o wiele ciekawsza. Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, miał bardzo wielu znajomych. Wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mu mnóstwo czasu. W 1843 roku, przed Bożym Narodzeniem, postanowił zamówić u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych. Rysunek przedstawiający rodzinę wznoszącą toast wykonał właśnie John Calcott Horsley - opowiada Benon Bujnowski z Galerii po 111 Schodach.

Pierwsze kartki wysyłano w kopertach, a ich popularność była raczej mała. Prawdziwą rewolucję zrobiło dopiero wprowadzenie kart pocztowych, niewymagających koperty.

- Projekt takiej pocztówki został zgłoszony podczas Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku przez Heinricha von Stephena, radcę dworu pruskiego i generalnego poczmi-strza. Propozycja została od-rzucona - tłumaczy Bujnow-ski.

Po wielu perypetiach, pierwsza ilustrowana karta pocztowa została wysłana 16 lipca 1870 roku przez księgarza Augusta Schwartza z Olenburga.

Początkowo karty pocztowe funkcjonowały jedynie w obiegu lokalnym, dopiero od 1 lipca 1875 roku dopuszczono je do obiegu międzynarodowego. Od tej pory nastąpił szybki rozwój korespondencji pocztówkowej. Według "Kuriera Warszawskiego" z 1881 roku w Europie, w samym tylko 1879 roku rozesłano 350 milionów kart pocztowych. Dużą część z nich stanowiły pocztówki świąteczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski