18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Katarzyny W. na deskach krakowskiego teatru

Łukasz Gazur/Dziennik Polski
Czy "Macabra..." będzie tak kontrowersyjna jak "Lubiewo?"
Czy "Macabra..." będzie tak kontrowersyjna jak "Lubiewo?" FOT. TEATR NOWY
Chyba cała Polska żyje rozprawą sądową Katarzyny W., znanej szerszemu odbiorcy jako "mama małej Madzi". A w Krakowie jej historia wkracza na scenę: Teatr Nowy przygotowuje spektakl "Macabra Dolorosa albo rewia DADA w 14 piosenkach z monologami".

Przedstawienie to muzyczny spektakl, w którym zestawione zostaną motywy historii Katarzyny W., fragmenty tekstów z Medei, listy Magdy Goebbels oraz inne materiały dotyczące spraw słynnych dzieciobójczyń, jak choćby niedawny przypadek z Hipolitowa.

- Nie jest to historia jednej osoby, lecz swoisty bestiariusz i próba wiwisekcji zjawiska, jakim jest zabicie własnego dziecka. Będzie to przede wszystkim spektakl o kobiecie. Kobiecie i jej degradacji w najbardziej intymnej sferze, którą jest bycie matką. Kobiecie w kontekście rozpadu osobowości, choroby, depresji, ale też reżimu i ideologii totalitarnych - mówi Paweł Szarek, reżyser spektaklu.

Jak zaznacza, pomysł "wisiał w powietrzu" już długo. Zainicjowała go Kasia Chlebny, aktorka grająca tytułową rolę w spektaklu. Od lat mieli w planach zrobienie spektaklu muzycznego wspólnie. Uznali, że ten moment właśnie nadszedł. Pierwotnie Kasia chciała zrobić spektakl tylko o Katarzynie W., Paweł rozbudował tę historię.

Spektakl ma w sobie coś z fascynacji kabaretem epoki weimarskiej, wodewilem, ekspresjonizmem i dadaistami.

- Będzie to czarna baśń, wybuchowy tygiel słowa i muzyki, gdzie zabrzmią, często po raz pierwszy po polsku, piosenki takich zespołów, jak choćby Cinema Strange, Nick Cave, The Tiger Lillies czy Marilyn Manson - dodaje Paweł Szarek.

Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego, twierdzi, że nie czuje, by żerował na ludzkiej tragedii.

- Trudne, bolesne tematy, którymi żyje opinia publiczna, służą, by zmusić widza do refleksji. Sztuka często posiłkuje się takimi historiami - mówi.

A warto przypomnieć, że Teatr Nowy słynie ze spektakli głośnych, które wzbudzają kontrowersje. Jednym z nich jest "Lubiewo" (nagrodzone m.in. pierwszą nagrodą na 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy), oparta na książce Michała Witkowskiego opowieść o życiu homoseksualistów w PRL-u; drugim - "Gniew dzieci", czyli rzecz o pedofilii w Kościele katolickim.

Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Historia Katarzyny W. na deskach krakowskiego teatru - Gazeta Krakowska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski