18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Lublina: 94 lata temu powstał KUL (zobacz archiwalne ZDJĘCIA)

Magdalena Mizeracka
materiał z archiwum KUL
W sobotę mija 94 rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczelnia została utworzona z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został jej pierwszym rektorem.

Pierwsza inauguracja odbyła się 8 grudnia w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Do obecnego gmachu przy Al. Racławickich uniwersytet wprowadził się dopiero w styczniu 1922 roku. Rozwój uczelni przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Po wyzwoleniu Lublina spod okupacji niemieckiej w lipcu 1944 r. ks. Antoni Słomkowski wystąpił z inicjatywą reaktywowania KUL. Lata powojenne to najtrudniejszy okres w historii uczelni, kiedy jej władze i pracownicy byli szykanowani przez komunistyczne władze.

- Najtrudniej było na początku lat 50. W 1951 r. został aresztowany ks. rektor Słomkowski. To był pierwszy sygnał, że nadchodzą złe czasy dla uczelni - opowiada prof. Stefan Sawicki, pracownik KUL od 1951 do 1999 r., prorektor KUL w latach 1971-1983. - Drugim ciosem było zamknięcie przez komunistyczne władze Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, jednego z najważniejszych wydziałów. To były niepewne czasy dla pracowników, zastanawiano się nawet, czy uniwersytet przetrwa.

Sekcja Prawa została reaktywowana dopiero w 1982 roku z inicjatywy ks. prof. Józefa Krukowskiego. - Kiedy jeździłem do ministerstwa prosić o zgodę na reaktywację sekcji, za mną z Lublina do Warszawy jeździł samochód, który celowo wjeżdżał w tył mojego auta. Ubecy chcieli mnie nastraszyć - wspomina ks. prof. Krukowski, w latach 1978-1987 dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. - Ale najgorszy był koniec lat. 80. Wychodziłem z domu i słyszałem od ubeka, który na mnie czekał, że nasze dni są policzone, że nas wykończą. Było ciężko, ale jak patrzę, jak KUL się obecnie rozwija, to warto było to przeżyć.

DAWNY LUBLIN - czytaj nasz serwis specjalny i oglądaj stare zdjęcia

Dziś na 41 kierunkach kształci się blisko 17 tys. osób. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych rozwijane są nauki matematyczne i przyrodnicze. Absolwentami KUL jest wiele znanych osób, m.in. ks. Adam Boniecki, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, abp Mieczysław Mokrzycki, łaciński metropolita lwowski, Leszek Józef Mądzik, scenograf i reżyser teatralny, założyciel Sceny Plastycznej KUL, fotografik Tadeusz Rolke, czy piosenkarz Piotr Szczepanik.

- Warunki zewnętrzne się zmieniają, ale misja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pozostaje niezmienna. Chcemy kształcić elitę inteligencji katolickiej - podkreśla ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. - Nasza uczelnia nie tylko przekazuje wiedzę i umiejętności, ale formuje człowieka.

W sobotę, w 94 rocznicę powstania uczelni, w Kościele Akademickim KUL odprawiono uroczystą mszę św. w intencji uczelni jej dobrodziejów.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski