MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia Lublina: W 1948 r. Tydzień Majdanka skończył się skandalem

Małgorzata Szlachetka
12 września 1948 r. Pierwszy dzień obchodów Tygodnia Majdanka
12 września 1948 r. Pierwszy dzień obchodów Tygodnia Majdanka materiał Państwowego Muzeum na Majdanku
W 1948 roku ksiądz zaintonował pieśń „Boże, coś Polskę”. Tłum zaśpiewał: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie“. I wybuchł skandal.

Pierwsze obchody Tygodnia Majdanka (później Dni Majdanka) odbyły się we wrześniu 1945 roku. Przyszły tłumy, bo okupacyjne przeżycia ciągle były świeże.

Trzy lata później nie obyło się bez kontrowersji. Po pierwsze dlatego, że hymn Polski został zagrany w nieodpowiednim momencie, po wystąpieniu przedstawiciela społeczności żydowskiej.

- W tym czasie podkreślanie obecności osób żydowskiego pochodzenia nie było już dobrze postrzegane - mówi Anna Wójcik, szefowa archiwum w Państwowym Muzeum na Majdanku, która zbadała właśnie dokumenty Towarzystwa Opieki nad Majdankiem pod kątem przebiegu omawianych uroczystości. Ówczesnym władzom nie spodobało się też, że w czasie mszy zorganizowanej na terenie byłego obozu ksiądz zaintonował śpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”, gdzie pojawiają się słowa „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. Oficjalne czynniki odebrały to jako prowokację polityczną.

Oliwy do ognia dolało składanie wieńców i kwiatów przed kopcem zawierającym prochy pomordowanych. Plan zakładał, że pierwsi z kwiatami, w grupie , podejdą byli więźniowie Majdanka. Potem mieli utworzyć szpaler, którym uroczyście przejdzie wicemarszałek Wacław Barcikowski. Coś jednak poszło nie tak i Ludwik Czugała, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, wylądował na dywaniku. - Tłumaczył, że byli więźniowie nie utworzyli szpaleru, bo ulegli psychozie - mówi Anna Wójcik z Muzeum na Majdanku.

Być może całe zamieszanie wynikło z tego, że ktoś przeciął kable megafonu. Efekt był taki, że kolejna msza mogła się odbyć w czasie obchodów Dni Majdanka dopiero w 1981 roku. Co więcej, Dni Majdanka zostały zawieszone na okres około dziesięciu lat. Później nie brakowało na nich haseł czysto politycznych, jak „Precz z rewizjonizmem, z ziomkostwami i związkami SS-manów w Niemieckiej Republice Federalnej!!!”.

Dni Majdanka 2015

15 października, czwartek
godz.11-12 Spotkanie z poezją obozową. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie
godz. 13 - 14 Spotkanie z byłym więźniem Majdanka, panem Zdzisławem Badio. Centrum Obsługi Zwiedzających PMM
godz. 17 - 18 Granice obozu - granice muzeum. Obszar Majdanka w latach 1941 - 2010 - prezentacja planów i dokumentów archiwalnych. Centrum Obsługi Zwiedzających PMM

16 października, piątek
godz. 11 - 13 Pokaz archiwalnych filmów dokumentalnych poświęconych historii obozu koncentracyjnego na Majdanku. Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
godz. 17 - 18 Dni Majdanka - 70 lat w fotografii i w dokumencie - prezentacja fotografii i dokumentów archiwalnych dotyczących organizacji Dni Majdanka. Centrum Obsługi Zwiedzających PMM

17 października, sobota
godz. 11 - 13.30 Bezpłatne oprowadzanie osób indywidualnych po ekspozycji PMM.
Temat przewodni: „Więźniowie Majdanka - mozaika narodowości i wyznań w walce o przetrwanie za drutami Majdanka”
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki: Centrum Obsługi Zwiedzających. Zgłoszeń należy dokonywać telefonicznie – 81 710 28 33* lub mailowo – [email protected].

Pełny program: majdanek.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski