Poznaj historię telewizji i jej początki - zobacz, jak zmieniały się systemy telewizyjne na przestrzeni 90 lat. Dowiedz się, jak powstawała telewizja kablowa, satelitarna, cyfrowa i internetowa. Sprawdź fakty, o których nie miałeś pojęcia!

Historia telewizji w pigułce - sprawdź fakty, o których nie miałeś pojęcia!

Czy wiesz, że w tym roku telewizja będzie obchodzić już swoje 92. urodziny? Przez ten czas systemy telewizyjne przeszły ogromną zmianę i drogę rozwoju - od pojedynczych, biało-czarnych transmisji niskiej jakości po kolorową telewizję w formacie HD i tysiące dostępnych programów online. Jak się zmieniała telewizja na przestrzeni tych dziewięćdziesięciu lat? Przedstawiamy historię telewizji w pigułce - sprawdź fakty, o których nie miałeś pojęcia.

Historia telewizji - jak to się zaczęło?

Początki telewizji sięgają końca stycznia 1926 roku - to właśnie wtedy członkom brytyjskiego stowarzyszenia naukowo-edukacyjnego Royal Institution wraz z reporterem gazety The Times został zaprezentowany pierwszy w historii pokaz działającego systemu telewizyjnego. Jego twórcą był John Logie Baird - wynalazca ze Szkocji, prekursor i inicjator pionierskich prac nad telewizją. Choć pierwszy system telewizyjny w niczym nie przypominał współczesnej telewizji, to i tak zrobił ogromne wrażenie na swoich pierwszych widzach. Jasna, czarno-biała transmisja z płynnością na poziomie 12,5 klatek na sekundę, przypominająca bardziej pokaz slajdów niż telewizję, została uznana za symboliczny początek telewizji. Początek, który na przestrzeni lat całkowicie odmienił świat.

Początki telewizji i reklam telewizyjnych

Dalsze prace nad rozwojem telewizji przebiegały bardzo intensywnie. Zaledwie dwa lata po “premierze” pierwszego systemu telewizyjnego, jego projektodawca skonstruował kolorowy telewizor i zdołał wysłać jego obraz przez Atlantyk - pierwsza transmisja telewizyjna z Londynu do Nowego Jorku miała miejsce dokładnie 27 stycznia 1928 roku. W lipcu tego samego roku w Londynie odbyła się natomiast pierwsza transmisja telewizyjna w kolorze. W Polsce na telewizję w kolorze musieliśmy jednak poczekać ponad 40 lat - transmisja kolorowych programów telewizyjnych rozpoczęła się 6 grudnia 1971 roku, a pierwszą z nich była transmisja z obrad VI zjazdu PZPR.

W ciągu kilku lat po skonstruowaniu przez Bairda telewizora kolorowego, ustalono standardy transmisji i swoją działalność rozpoczęli komercyjni producenci odbiorników oraz pierwsze stacje telewizyjne. Pozwoliło to przeprowadzić wprawiającą w zdumienie i niecodzienną dla tamtych czasów transmisję z Igrzysk Olimpijskich z 1936 roku. Jeszcze przed rozpoczęciem II Wojny Światowej w Anglii działało prawie 20 tys. odbiorników, podczas gdy za oceanem zaledwie kilkaset. Co jednak ciekawe już w 1941 roku miała miejsce pierwsza reklama telewizyjna - przed rozpoczęciem jednego z programów na stacji NBC została zaprezentowana tarcza zegarka marki Bulova. Reklama trwała zaledwie 10 sekund, a stacja otrzymała za nią kwotę zaledwie 7 dolarów.

Telewizja stała się dobrem ogólnodostępnym kilka lat później - w pierwszej połowie XX wieku liczba telewizorów w gospodarstwach domowych wynosiła ok. 8 mln, a po upływie kolejnych trzech lat ich ilość wzrosła prawie 4-krotnie. Choć ekrany pierwszych telewizorów były porównywalne do wielkości ekranów współczesnych tabletów, chętnych na ich zakup wcale nie brakowało.

W Stanach Zjednoczonych nastała w końcu era telewizji kablowej, która oferowała widzom ogromny wybór różnych kanałów. Od drugiej połowy XX wieku telewizory miały coraz większe rozmiary i stały się nieodłącznym elementem każdego amerykańskiego salonu. W 1972 roku zaczęła nadawać pierwsza płatna telewizja HBO, która dzięki atrakcyjnej ramówce szybko zyskała uznanie widzów i po czasie odniosła światowy sukces.

Początki telewizji w Polsce

W Polsce pierwsza eksperymentalna stacja telewizyjna została uruchomiona w 1937 roku. Zaledwie rok później miała miejsce emisja pełnometrażowego dramatu kostiumowego, w którym główną rolę zagrała Barbara Radziwiłłówna - niestety produkcja nie zanotowała imponującej oglądalności, gdyż na tamten moment w Polsce działało zaledwie 20 odbiorników. W 1952 roku na polskim rynku zadebiutowało TVP1 - kilka lat później stacja emitowała swoje programy siedem dni w tygodniu, choć częstotliwość i charakter nadawanych programów pozostawiał wiele do życzenia. To przede wszystkim dlatego, że do 1989 roku w naszym kraju nie można było uruchamiać żadnych stacji komercyjnych.

W 1992 roku widzowie z Polski mieli okazję poznać pierwszy kanał o zasięgu ponadregionalnym - dobrze nam znany i nadający do dziś Polsat. W kolejnych latach pojawiły się stacje Polonia, ATV czy TVN. W końcu i u nas nastała era telewizji kablowej i satelitarnej. Dzięki temu współcześnie na rynku polskim działa prawie 200 polskojęzycznych stacji ogólnokrajowych, które nadawane są drogą satelitarną i kablową.

Nowoczesna telewizja cyfrowa i telewizja internetowa

Prawdziwa rewolucja w technologii telewizyjnej nastąpiła wraz z rozwojem telewizji cyfrowej, która była w stanie zaoferować odbiorcom nie tylko ogromny wybór kanałów do oglądania, ale też szereg usług dodatkowych np. kilka wersji językowych, napisy ekranowe, kilka wersji językowych, kodowanie kanałów czy kontrolę rodzicielską. Bardzo dużym udogodnieniem dla odbiorców nowoczesnej telewizji cyfrowej stała się możliwość nagrywania ulubionych programów, a także rozwój platformy VOD i telewizji internetowej, co pozwoliło zyskać praktycznie nieograniczony dostęp do ulubionych produkcji przy niewielkich miesięcznych kosztach. Dla przykładu popularny dostawca telewizji kablowej UPC Polska oferuje telewizję tradycyjną i mobilną w atrakcyjnym pakiecie z internetem już za 49,50 zł miesięcznie.

W związku z intensywnym rozwojem telewizji internetowej coraz trudniej jest wiązać pojęcie telewizji bezpośrednio z odbiornikiem, bowiem większość programów dostępna jest również online. Bez względu na to, czy korzystamy z odbiornika, komputera, tabletu czy smartfona - telewizję możemy oglądać zawsze i wszędzie. I choć wydaje się, że lepiej być już nie może, nie wiadomo czym jeszcze zaskoczy nas nowoczesna technologia na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat.