Historia wodociągów na Politechnice Lubelskiej

  Historia wodociągów na Politechnice Lubelskiej

  msz

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Historia wodociągów na Politechnice Lubelskiej

  ©Jacek Babicz

  Drewniana rura z XVI wieku, która jest fragmentem staropolskiego wodociągu lubelskiego to największa atrakcja wystawy "MPWiK Lublin: Początki - Teraźniejszość", którą otworzono we wtorek w holu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 36.
  Historia wodociągów na Politechnice Lubelskiej

  ©Jacek Babicz

  Tematyka wystawy obejmuje historię wodociągów lubelskich od czasów najdawniejszych, czyli XVI wieku do współczesności. Poza sosnową rurą z XVI w. pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przygotowali wiele ciekawych eksponatów, jak choćby: starodawne zdroje uliczne, kolanka, wodomierze, hydranty, czy opaski. - Wszystkie te sprzęty są wyjątkowe nie tylko dlatego, że przedstawiają historyczny przekrój lubelskich wodociągów, ale także dlatego, że zwykle znajdują się pod ziemią, a więc są niedostępne dla oczu zwykłego śmiertelnika - mówi Hanna Celoch, zastępca dyrektora biblioteki Politechniki Lubelskiej.

  Zbiór jest bardzo wartościowy, bowiem poza elementami, z których składają się wodociągi w ekspozycji wystawy jest też wiele dokumentów i ilustracji. - Mamy planszę z umową z 13 lutego 1506 roku, która została zawarta pomiędzy rurmistrzem Janem z Nowego Sącza a rajcami Miasta Lublin. Umowa dotyczyła budowy i eksploatacji sieci wodociągowej - zachęca Celoch.

  To jednak nie koniec niezwykłych eksponatów, które możemy zobaczyć na wystawie. - Prezentujemy też szereg rycin, na których przedstawiono staropolskie wodociągi. Wśród nich znajdują się obrazy wieży wodnych m.in. takiej jak niegdyś istniała na Placu Wolności. W gablotach znajdują się też fotografie budowy sieci wodociągowej i kanalizacji, którą realizowano w lublinie w latach 1925-29 - wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

  Wystawę można zobaczyć do 20 maja.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetny pomysł

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 83 / 81

  Tak to prawda. PL to technologiczna prehistoria.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo