Historie żyją wielokrotnie. Spotkania z Opowiadaczami Świata...

  Historie żyją wielokrotnie. Spotkania z Opowiadaczami Świata w Teatrze NN

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Chiara Tabaroni

  Chiara Tabaroni ©Materiały Teatru NN

  Nie ma dwóch takich samych opowieści, bo każda jest wyjątkowa i ulotna jak spotkanie. Przekonamy się o tym w Teatrze NN.
  Chiara Tabaroni

  Chiara Tabaroni ©Materiały Teatru NN

  - Spotkanie to pierwszy, najistotniejszy element opowieści. Opowiadacze grają całym sobą, w odróżnieniu od teatru nie ma tu scenografii, czasem tylko jakiś pojedynczy rekwizyt lub muzyka. Drugim elementem jest ojczysty język, w którym najłatwiej wyrazić oddać pewne niuanse, myśli, emocje czy nastroje - mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

  Międzynarodowy Festiwal Spotkania z Opowiadaczami Świata po raz szósty zaprezentuje żywe tradycje opowiadacze z różnych części świata.
  W tym roku w Lublinie ponownie zagości m.in. Bruno de La Salle - światowa sława wśród opowiadaczy. W snuciu „Pieśni kamieni” będzie mu akompaniował Leonid Karev, kompozytor i muzyk kontynuujący tradycję rosyjską, a na co dzień organista w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Ich „Pieśni kamieni” wysłuchamy po francusku z polskim tłumaczeniem. Będzie to opowieść o Małym Janie, który za pieniądze oddał się w służbę bezwzględnemu generałowi. Gdy pewnego dnia dopuszcza się straszliwego czynu, wszystko się w nim zmienia i z całych sił walczy o piękniejsze, lepsze jutro.  Również „Narodzona w marcu” włoskiej opowiadaczki Chiary Tabaroni przeniesie nas do baśniowego świata. Opowie nam o Modrej, dziewczynce bielutkiej jak śnieg, która kochała bławatki, a w tej historii zakodowana jest wiara w moc człowieka, aby przebaczyć i narodzić się na nowo.

  Pojawią się również opowieści silniej powiązane z życiem, autobiograficzne. Jak ta Heleny Szmuness pt. „Rakowe szyjki”. Tę historię opowie po raz pierwszy, specjalnie dla lubelskiej publiczności. Przedstawi w niej świat widziany okiem dziecka - sześcioletniej Heleny. Przeniesiemy się do małego, górniczego miasteczka w Donbasie, które słynie ze światowego rekordu wydobycia węgla. Poznamy też tajemnice, które skrywa przed światem.

  Helena Szmuness, była aktorka Teatru Żydowskiego i dziennikarka, mieszka na co dzień w Londynie. Na koncie ma wywiady m.in. z Janem Pawłem II czy Borysem Jelcynem (jako pierwsza dziennikarka Światowego Serwisu BBC). Jej ojciec Wolf Szmuness był wybitnym epidemiologiem, którego rewolucyjna metoda badawcza przyczyniła się do opracowania szczepienia przeciw wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Przez 10 lat uczył się i pracował w Lublinie.

  22 czerwca (piątek)
  godz. 18.00 „Pieśń kamieni”, Bruno de la Salle;
  godz. 20.00, „To jest pamięć”, Andrea Gabriele

  23 czerwca (sobota)
  18.00, „Sól ziemi. Obywatele 2018”, Małgorzata Litwinowicz, Jolanta Kossakowska
  20.00, „Rakowe szyjki”, Helena Szmuness

  24 czerwca (niedziela)
  godz. 16.00, „Narodzona w marcu”, Chiara Tabaroni
  godz. 17.30, „Sztukmistrz z Lublina”,Witold Dąbrowski
  godz. 19.00, „Pan Tadeusz, Księga VII - Rada, Ewa Benesz

  Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, ul. Grodzka 21, wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo