Historyczny rok klubu sportowego Cement-Gryf Chełm

Cement-Gryf Chełm
Udostępnij:
Znakomity rok ma za sobą sekcja zapaśnicza Cementu-Gryf Chełm. Rok 2021 niewątpliwie przejdzie do historii chełmskich zapasów, jako najlepszy w 55-letniej działalności tego zasłużonego klubu w województwie lubelskim.

– W 55-letniej działalności naszego klubu, zawodnicy i zawodniczki po raz pierwszy w jednym roku zdobyli aż dziewięć medali w zawodach najwyższej rangi: mistrzostwach świata i Europy, w tym tytuł mistrzyni globu – mówi Mieczysław Czwaliński, wiceprezes Cementu-Gryfa Chełm i prezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego.

Bohaterami minionego roku byli: Anhelina Łysak – młodzieżowa mistrzyni świata U-23, wicemistrzyni Europy seniorek i brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy U-23, Katarzyna Krawczyk – brązowa medalistka mistrzostw świata seniorek, Szymon Szymonowicz – brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw świata i wicemistrz wojskowych mistrzostw świata, Daniela Tkachuk – wicemistrzyni Starego Kontynentu juniorek i brązowa medalistka czempionatu globu juniorek oraz Marta Gajowniczek – wicemistrzyni Europy młodziczek.

Przedstawiciele Cementu-Gryfa z powodzeniem reprezentowali także Chełm w mistrzostwach Polski oraz ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach. Sukcesy odnosili we wszystkich grupach wiekowych: młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec i senior.

Tytuły mistrzów Polski 2021 zdobyli: Piotr Lewandowski, Igor Shepetun, Olha Padoshyk, Urszula Piotrowska, Daniela Tkachuk, Anhelina Łysak, Wiktoria Kamela, Katarzyna Krawczyk i Anna Urbanowicz.

– W 2021 roku nasi reprezentanci w mistrzostwach kraju wywalczyli ogółem 56. medali, natomiast podczas ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów 58. razy stawali z medalami na podium – podkreśla Mieczysław Czwaliński.

W klasyfikacji zapasów kobiet w systemie sportu młodzieżowego prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystki, Cement-Gryf okazał się najlepszy w kraju, gromadząc 205,84 pkt. W podsumowaniu wszystkich imprez ogólnopolskich i międzynarodowych żeńska drużyna Cementu Gryfa zdobyła najwięcej punktów, wśród czołowych klubów w kraju, wygrywając z miażdżącą wręcz przewagą. Chełmianki zdobyły tytuł klubowego mistrza Polski.

Z kolei chełmscy zapaśnicy stylu klasycznego, sklasyfikowani zostali na wysokim siódmym miejscu w kraju. Klub z Chełma w ubiegłym roku odniósł także sukces organizacyjny. Rozegrane w tym mieście młodzieżowe mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Polski juniorek, zostały bardzo profesjonalnie zorganizowane i przyniosły do tego kolejne sukcesy medalowe.

Reprezentantki chełmskiego klubu w obu imprezach odniosły zdecydowane zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej. W rankingu na najlepszą (najefektowniejszą) zawodniczkę ubiegłorocznego sezonu w zapasach kobiet, pierwsze miejsce w kraju zajęła Anhelina Łysak.