Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Holding Norica z Luksemburga ukarany za próbę wrogiego przejęcia Azotów

Redakcja
800 tys. zł ma zapłacić Norica Holding. To kara za brak informacji o przejmowaniu akcji Grupy Azoty przez firmę powiązaną z rosyjskim kapitałem.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na holding Norica z Luksemburga karę za sześciokrotne naruszenie przepisów w latach 2012-2014. Powiązana z rosyjską grupą Acron firma nie informowała akcjonariuszy, chociaż powinna, o nabyciu papierów wartościowych Grupy Azoty (w jej skład od 2012 r. wchodzą Zakłady Azotowe Puławy). W ten sposób mogła doprowadzić do przejęcia kontroli nad Azotami wbrew organom zarządzającym i akcjonariuszom, w tym Skarbowi Państwa. Jakie mogły być tego efekty?

- Celem wrogiego przejęcia może być zarówno kontrola kapitałowa, jak i utrudnienie funkcjonowania spółki i w ten sposób wyeliminowanie konkurencji. Nie zawsze chodzi o przejęcie kontroli, ale np. o dostęp do poufnych informacji i wykonywanie innych praw przynależnych dominującemu udziałowcy. Przypuszczam, że tak było w przypadku Grupy Azoty i rosyjskiego Acronu - skomentował wczoraj prof. Andrzej Kidyba, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego na UMCS i prezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju.

Przypomnijmy, Acron jest jednym z dużych producentów nawozów w Rosji i na świecie. O pozycję rywalizuje z Grupą Azoty, która jest największym wytwórcą nawozów w Polsce. Eksportuje prawie połowę produkcji.

Rosjanie w 2012 r. próbowali przejąć ZA Tarnów. W odpowiedzi na to zagrożenie Skarb Państwa doprowadził do połączenia ZA Tarnów z ZA Puławy. Powstała jedna z największych w Europie grup kapitałowych z branży chemicznej. Zdaniem specjalisty najważniejszym polskim przedsiębiorstwom nadal grozi wrogie przejęcie.

- Przed groźbą realizacji takiego scenariusza uchroni nas dopiero ustawa o kontroli niektórych inwestycji, którą parlament uchwalił w lipcu br. Nowe prawo umożliwi Ministrowi Skarbu Państwa interwencję, gdy pojawi się ryzyko utraty kontroli nad spółkami strategicznymi dla Polski – tłumaczy prof. Andrzej Kidyba.

Prezydent podpisał ustawę 5 sierpnia. Listę spółek, które miałyby być objęte ochroną, ma ustalić rząd.

Obecnie największym udziałowcem Grupy Azoty jest posiadający 33 proc. akcji Skarb Państwa. Właścicielem 20 proc. udziałów jest Wiaczesław Kantor, który utrzymuje wpływy w grupie za pośrednictwem swoich spółek (Norica Holding, Rainbee Holdings Ltd., Opensa Enterprises Ltd.). Biznesmen jednocześnie kontroluje grupę Acron.

Piotr Nowak

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski