Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Marzena Ślusarz, Marcelina Gil
Hortensja Veerle wyróżnia kwiatostanem  zebranym w płaski baldachogrona. Kwitnie od połowy czerwca.
Hortensja Veerle wyróżnia kwiatostanem zebranym w płaski baldachogrona. Kwitnie od połowy czerwca. Aleksander Piekarski
Balkon, taras czy ogród z powodzeniem można ozdobić kwitnącymi hortensjami, czy urzekającymi delikatnością krzewami pochodzących znad Morza Śródziemnego. Nie zapominajmy o różach! Bukietowe hortensje w różnych barwach znakomicie sprawdzą się jako ozdoba balkonu, tarasu, czy też ogrodu. Finezji i zwiewności aranżacji dodadzą rośliny motylkowe, jak krzew Budleja Davida, czy ś ródziemnomorskie - Bougainvillea oraz Sundaville. Rabaty i niższe partie ogrodu, tarasu, czy balkonu ustroją wielobarwne żurawki ogrodowe, berberysy i funkie.
Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Pinky Winki to jedna z najładniej przebarwiających się odmian, dorastająca do 1,5-2 metrów. 

Hortensje warte czekania

- Na pierwsze efekty od posadzenia hortensji trzeba czekać rok, bywa, że nawet dwa lata, ale warto – zapewnia Piotr Gorzelak, specjalista do spraw kwiatów i doradca w ACM Agrocentrum Kielc, a także wielki miłośnik ogrodnictwa. – Bukietowe hortensje upiększą tak balkony, jak i ogrody. Okazałe kwiaty w kształcie stożka urzekają, a zieleń łodyg i liści znakomicie ożywia miejsce – opisuje ekspert.

Co istotne zwłaszcza dla amatorów, hortensje mają bardzo małe wymagania glebowe, jak i wysoką odporność na mróz. Ponadto  rzadko chorują, jeśli pojawiają niechciani goście, to są to mszyce.

 – Hortensje to rośliny wieloletnie. Kwitną, pod warunkiem dobrego przezimowania, dopiero po roku. Bujnym kwitnieniem możemy się cieszyć dopiero w w kolejnych latach. Ale cierpliwość się opłaca, bowiem efekty są wspaniałe! Kwiaty większości odmian zdobią ogrody od lipca przez całe lato po jesień – opisuje ekspert. W dodatku kwiaty hortensji przebarwiają się w czasie kwitnienia. Najczęściej z początkiem sezonu kwitną na biało, potem przebarwiają się w różowy, z końcem sezonu są czerwone.  Kiedy usychają, można je zostawić - również zdobią, lub też zerwać do suszonych bukietów.

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

  

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Hortensję Little Lime wyróżniają kwiaty z odcieniami żółtych i zielonych kolorów. Dorasta do około metra. Phantom to odmiana hortensji, której wysokość sięga dwóch, nawet trzech metrów. 

Puszyste i kolorowe

W zależności od odmiany, może wybrać roślinę, która ulokowana w donicy upiększy balkon i taras, bądź też posadzić w gruncie hortensję dorastającą nawet do trzech metrów, jak Phantom. - Bobo dorasta do 80 centymetrów, olbrzymie kwiaty wręcz zasypują roślinę. Z kolei Magical Candle dorasta do wysokości półtora metra. Wysoko rośnie też Grandiflora  z pięknymi, puszystymi białymi kwiatami - opisuje Piotr Gorzelak. Jedną z najładniejszych, pięknie przebarwiających się odmian jest Pinky Winky. Kwiatostany pełne, stożkowe, początkowo są białe, a następnie dwubarwne - intensywnie różowo-białe. Jesienią kwiaty bardzo często przybierają piękną, wiśniową barwę. Z kolei hortensję Little Lime wyróżniają kwiaty z odcieniami żółtych i zielonych kolorów. Dorastają do około metra. Wyjątowo okazałymi kwiatami możemy cieszyć oczy hodując odmianę Polar Bear. Jej puszyste początkowo białe kwiaty, przebarwiające się w odcienie żółci i zieleni, sięgają nawet 20-30 centymetrów długości. - Cudnie kwitnie także Phantom, urzekają różowe odcienie kwiatów - zaznacza specjalista do spraw kwiatów z ACM Agrocentrum. Większość odmian kwitnie od lipca do września, a nawet października.

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Wyjątkiem  jest  Veerle, której różowe rozłożyste kwiatostany,  układające się w płaski, okrądły baldachogron, pojawiają się już przed połową czerwca. - Ten jednobarwny kwiatostan ozdabia ogród bądź taras do połowy sierpnia, szeroki, rozłożysty krzew dorasta do 120 centymetrów - podsumowuje Piotr Gorzelak.  

Dużo słońca i wilgoci dla hortensji  

Hortensji potrzebują dużo słońca. Okazałe krzewy  wymagają solidnego nawodnienia.  
Słońce. Hortensje preferują tereny nasłonecznione i spokojne,  osłonięte przed wiatrem. Występują odmiany, które można posadzić w miejscach półcienistych, jednak będą słabiej kwitły.  
Podłoże.  Rośliny kwaśnolubne potrzebują podłoża na bazie  substratu torfowego, bądź torfu. Jak radzi specjalista z ACM Agrocentrum, sadząc do gruntu najlepiej wykopać ziemię, wsypać w jej miejsce torf lub substrat. Po posadzeniu dobrze jest obsypać ziemię korą.  Ważne jest regularne nawożenie i podlewanie. Hortensja potrzebuje dużo wody. 
Nawożenie. Należy pamiętać o regularnym dostarczaniu, przynajmniej dwa, trzy razy w ciągu sezonu nawozu z siarczaniami, bądź zainwestować w długotrwały nawóz typu Osmocote, który raz podany działa przez sześć miesięcy.  
Zimowanie. Hortensje dobrze zimują w gruncie, po zimie wymagają krótkiego cięcia. By dobrze spędziły zimę w donicach, należy pojemnik zabezpieczyć folią i tekturą. Delikatne odmiany, jak Veerle wymagają okrywy pełnej. 
Przycinanie. Nie jest konieczne, kwiaty ładnie zasychają, ale pobudza kolejne kwitnienia. 

Znad Morza Śródziemnego

Rośliny śródziemnomorskie są coraz chętniej wybierane do ozdoby balkonu czy tarasu. Wśród nich są Bougainville.

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Piotr Gorzelak z ACM Agrocentrum prezentuje  roślinę śródziemnomorską z gatunku Bougainvillea.

- W warunkach naturalnych osiągają wysokość do 10 metrów, w naszym klimacie maksymalnie 2 metry. Kolorowe przylistki pojawiają się wiosną i mogą się wybarwiać trzykrotnie. Wyróżniamy odmiany białe, różowe lub fioletowe - mówił Piotr Gorzelak, specjalista do spraw kwiatów i doradca w ACM Agrocentrum Kielce.

Kolejną rośliną śródziemnomorską jest Sandevilla. - Przesuszenie w przypadku tej rośliny stymuluje kwitnienie, a więc w przypadku dłuższego nie podlewania pojawi się więcej kwiatów. Sandevilla kwitnie od wiosny do później jesieni, a  po kwitnieniu należy ja przycinać - wyjaśnia ekspert.

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Sandevilla jest rośliną śródziemnomorską. Charakteryzuje się  czerwonym kwiatostanem w formie kielicha.  

Kolorowo i pachnąco

Róża ‘Fredensborg’ to odmiana rabatowa. Osiąga wysokość 70-80 centymetrów. Kwitnie od połowy maja do połowy lipca, następnie od końca lipca do września. Lawendy – stosowane są na obwódki żywopłotowe do roślin kwitnących. Charakteryzuje się długim kwiatostanem. 

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

  

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Róża ‘Fredensborg’ jest odmianą typowo balkonową, tarasową, ale można ją hodować również w ogrodzie. Zapach lawendy w ogrodzie, czy na balkonie, tarasie odstrasza owady. 

Żurawki inaczej Heuchery to rośliny bylinowe, wieloletnie. Występują w odmianie czerwonych i żółtych.  Wiosną wypuszczają nowe, ozdobne liście całobrzegie lub karbowane. Polecane na rabaty, obwódki, skalniaki, tworzą ciekawe, zwarte kompozycje z innymi niskimi roślinami. Wśród roślin bylinowych są także Funkie ogrodowe. Doskonałe na balkon i taras, gdzie najlepiej sadzić je w dużych donicach 10-15 litrowych. Kolejną wartą uwagi grupą są rośliny karłowate, a wśród nich Berberysy, które pasują na balkon lub taras. Jesienią ich liście pięknie przebarwiają się. Tawuła japońska (‘Spirea japonica’) przyjmuje formę niedużego krzewu, którego sztywne pędy unoszą się ku górze. Osiąga wysokość 1 metra.  

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

  

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Żurawka ogrodowa (Heuchera) ma niezwykle dekoracyjne liście.  Kwiaty mają barwę białą, różową i czerwoną. Funkie ogrodowe cechują oddobne, gęste liście. Kwiatostan może mieć barwę różową, fioletową, kremową.   

Warunki dla roślin śródziemnomorskich.  Wymagają stanowisk słonecznych, ciepłych oraz zacisznych. Poradzi sobie także na stanowiskach półcienistych, ale słabiej będą kwitły. Na zimę należy przenieść ją w zabezpieczone przed mrozem jasne i chłodne pomieszczenie (o temperaturze 8-10 stopni Celcjusza). Ze względu na spore przyrosty roczne, rośliny śródziemnomorskie wykazują znaczne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, tak więc należy jąesystematycznie nawozić już od marca aż do końca sierpnia, wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących.
Warunki dla roślin motylkowych.  Krzew Buddleja najlepiej hodować w słonecznym miejscu, dzięki czemu zwiększy się liczba kwiatów. Dobrze jest stosować nawozy do roślin kwitnących. 

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Motyli krzew Buddleja  wabi owady, przede wszystkim motyle, które zapylają inne pożyteczne rośliny. 

Warunki dla róż. Róże potrzebują dobrego podłoża, czyli specjalnej ziemi do róż zawierającej większą ilość składników pokarmowych. Przyciągają szkodniki takie jak mszyce czy skoczek różany, dlatego należy stosować specjalne preparaty ochronne. 
Warunki dla  żurawek i funkii. Żurawki ogrodowe dobrze rosną w półcieniu (im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła). Wymagają średnio wilgotnego podłoża. Są przeciętnie mrozoodporne. Funkie ogrodowe najlepiej rosną na ocienionych i dość wilgotnych stanowiskach. W miejscach nasłonecznionych wymagają intensywnego podlewania.  Wymaga nawożenia nawozami ogrodowymi. 
Warunki dla  krzewów. Berberys najlepiej rośnie na lekko kwaśnym podłożu, w słonecznym stanowisku. Zaś tawuła japońska - w pełnym słońcu. Jest mrozoodporna. Wymaga przycinania.

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

  

Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy

Berberys odmiana ‘Admiration’ o czerwonych liściach z żółtą obwódką. Jest bardzo ozdobnym krzewem. Tawuła japońska (’Spirea japonica’) charakteryzuje się żółto-pomarańczowymi liśćmi. Kwiatostan w formie baldachu.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hortensje, rośliny środziemnomorskie i motylkowe. Charakterystyka i warunki uprawy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski