Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Ilan w Lublinie, dawna jesziwa, staje się hotelem dla medyków w czasie epidemii koronawirusa

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
Hotel Ilan gotowy jest do przyjęcia 60 pracowników szpitala przy ul. Staszica. Chodzi o zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa w czasie epidemii, a także zminimalizowanie ryzyka zakażenia ich bliskich.

Hotel Ilan dołączył do ogólnopolskiej akcji „Hotel dla medyków”. Właścicielem budynku przy ul. Lubartowskiej 85 jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz zarząd spółki zarządzającej hotelem. Jak mówią, bez wahania podjęli decyzję o udostępnieniu hotelu dla pracowników służby zdrowia. - Jako jedyny hotel w Lublinie zgodziliśmy się podjąć współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia i pomóc pracownikom Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie – podkreśla Agnieszka Kolibska, prezes zarządu AVIR Sp. z o. o.

Bezpłatny nocleg będą mogli tu znaleźć pracownicy medyczni - pielęgniarki, położne, lekarze, diagności, ratownicy - którzy znajdują się na pierwszej linii frontu. Obiekt gotowy jest na przyjęcie blisko 60 osób. Oferuje personelowi SPSK1 w pełni wyposażone pokoje z łazienkami oraz wyżywieniem.

- W chwili obecnej wdrażane są procedury bezpieczeństwa dla pracowników hotelu tak, aby stworzyć kadrze medycznej komfortowe i w pełni bezpieczne warunki do odpoczynku po ciężkiej pracy oraz aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin.

Cieszymy się, iż jako hotel oraz lokalna społeczność żydowska możemy wspierać służbę zdrowia w tych jakże ciężkich czasach – dodaje Agnieszka Kolibska.

Hotel Ilan zlokalizowany jest w zabytkowym budynku Jeszywas Chachmej Lublin, która została założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku. Była największą uczelnią talmudyczną na świecie, w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. Uroczyste otwarcie uczelni nastąpiło 24 czerwca 1930 roku (28 siwan 5690). Lata świetności nie trwały zbyt długo, wraz z nadejściem II wojny światowej i zajęciem miasta przez Niemców, w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a następnie, od 1942 r., szpital. Po wojnie budynek został przekazany Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, który kształcił tam pracowników służby zdrowia aż do 2003.

Mieszkanie dla medyka

Dach nad głową medykom zapewnia również Lubelska Izba Lekarska w ramach akcji „Mieszkanie dla medyka”. W jej ramach tworzona jest baza mieszkań do wynajęcia dla lekarzy, którzy zmuszeni są na czas epidemii wyprowadzić się z domu, by po dyżurach nie wracać do rodziny i nie narażać swoich bliskich. Takie mieszkania dostępne są np. w Lublinie, Białej Podlaskiej czy Chełmie.

- Istnieje także możliwość korzystania z bazy hotelu Dom na Podwalu w Lublinie. Każdy lekarz może się tu zgłaszać bezpośrednio, przez całą dobę. Zarówno pobyt w wynajętym mieszkaniu, jak i w hotelu zostanie opłacony przez lubelski samorząd lekarski. Pierwsi chętni już się tu zakwaterowali - wyjaśnia Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski