Nasza Loteria

Hotel Ilan w Lublinie, dawna jesziwa, staje się hotelem dla medyków w czasie epidemii koronawirusa

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
Hotel Ilan gotowy jest do przyjęcia 60 pracowników szpitala przy ul. Staszica. Chodzi o zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa w czasie epidemii, a także zminimalizowanie ryzyka zakażenia ich bliskich.

Hotel Ilan dołączył do ogólnopolskiej akcji „Hotel dla medyków”. Właścicielem budynku przy ul. Lubartowskiej 85 jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz zarząd spółki zarządzającej hotelem. Jak mówią, bez wahania podjęli decyzję o udostępnieniu hotelu dla pracowników służby zdrowia. - Jako jedyny hotel w Lublinie zgodziliśmy się podjąć współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia i pomóc pracownikom Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie – podkreśla Agnieszka Kolibska, prezes zarządu AVIR Sp. z o. o.

Bezpłatny nocleg będą mogli tu znaleźć pracownicy medyczni - pielęgniarki, położne, lekarze, diagności, ratownicy - którzy znajdują się na pierwszej linii frontu. Obiekt gotowy jest na przyjęcie blisko 60 osób. Oferuje personelowi SPSK1 w pełni wyposażone pokoje z łazienkami oraz wyżywieniem.

- W chwili obecnej wdrażane są procedury bezpieczeństwa dla pracowników hotelu tak, aby stworzyć kadrze medycznej komfortowe i w pełni bezpieczne warunki do odpoczynku po ciężkiej pracy oraz aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin.

Cieszymy się, iż jako hotel oraz lokalna społeczność żydowska możemy wspierać służbę zdrowia w tych jakże ciężkich czasach – dodaje Agnieszka Kolibska.

Hotel Ilan zlokalizowany jest w zabytkowym budynku Jeszywas Chachmej Lublin, która została założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku. Była największą uczelnią talmudyczną na świecie, w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. Uroczyste otwarcie uczelni nastąpiło 24 czerwca 1930 roku (28 siwan 5690). Lata świetności nie trwały zbyt długo, wraz z nadejściem II wojny światowej i zajęciem miasta przez Niemców, w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a następnie, od 1942 r., szpital. Po wojnie budynek został przekazany Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, który kształcił tam pracowników służby zdrowia aż do 2003.

Mieszkanie dla medyka

Dach nad głową medykom zapewnia również Lubelska Izba Lekarska w ramach akcji „Mieszkanie dla medyka”. W jej ramach tworzona jest baza mieszkań do wynajęcia dla lekarzy, którzy zmuszeni są na czas epidemii wyprowadzić się z domu, by po dyżurach nie wracać do rodziny i nie narażać swoich bliskich. Takie mieszkania dostępne są np. w Lublinie, Białej Podlaskiej czy Chełmie.

- Istnieje także możliwość korzystania z bazy hotelu Dom na Podwalu w Lublinie. Każdy lekarz może się tu zgłaszać bezpośrednio, przez całą dobę. Zarówno pobyt w wynajętym mieszkaniu, jak i w hotelu zostanie opłacony przez lubelski samorząd lekarski. Pierwsi chętni już się tu zakwaterowali - wyjaśnia Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski