Rząd ogłosił odmrożenie gospodarki. Od poniedziałku (4 maja) mogą być otwarte sklepy w galeriach handlowych. Bez przeszkód gości mogą przyjmować hotele.
- Będziemy chcieli maksymalnie przywrócić galerię do życia. Dokładamy wszelkich starań, żeby klienci czuli się u nas bezpiecznie - zastrzega Tomasz Dębiec, dyrektor Galerii Olimp.
Przez ostatnie tygodnie w centrach handlowych otwarte pozostawały jedynie sklepy spożywcze i drogerie. Reszta lokali pozostawała zamknięta, a czynsze od najemców zostały wstrzymane.
- Czekamy na to, aż zaczniemy w końcu normalnie funkcjonować - mówi Dębiec. Jednak na powrót do sytuacji sprzed epidemii trzeba będzie poczekać. Z korytarzy galerii zniknęły ławki i stoliki. Do odwołania klienci będą musieli nosić maseczki i zachować bezpieczną odległość. Zamknięte pozostaną kina i kluby fitness. Restauracje, cukiernie i kawiarnie będą otwarte, ale będzie w nich można kupić jedynie na wynos. Każdy sklep ma być wyposażony w rękawiczki jednorazowe dla klientów. W galerii będzie miejsce do dezynfekcji rąk i zakupu maseczek.
Hotelarze liczą straty
Epidemia koronawirusa zatrzymała ruch turystyczny w Lublinie. Tracą na tym hotelarze i właściciele miejsc noclegowych. Na pobyt decydują się tylko osoby w delegacji, wykonujące obowiązki służbowe. Wyjątkiem są te ośrodki, które udostępniają swoje pokoje osobom w kwarantannie, izolacji i personelowi medycznemu. Pozostałe firmy liczą straty.
- Dopóki odmrożenie gospodarki nie obejmie kultury, sportu, turystyki biznesowej i konferencyjnej, to sytuacja hoteli w takim mieście jak Lublin niewiele się zmieni - przyznaje Anita Wysokińska, prezes Global Property i właścicielka Hampton by Hilton Lublin.
Od 4 maja hotele i miejsca noclegowe mogą przyjmować wszystkich gości. Zamknięte mają pozostać przestrzenie rekreacyjne, jak siłownie i baseny. Jednak lubelscy hotelarze nie spodziewają się zalewu klientów.
Tęsknota za fryzjerem
Mimo stopniowego znoszenia ograniczeń przedstawiciele rządu przypominają, że w obliczu epidemii z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia.
- Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w środę.
Restrykcje wprowadzone na czas epidemii coraz mocniej dają się Polakom we znaki. Krajowy Rejestr Długów sprawdził, które ograniczenia są najbardziej dotkliwe. Okazuje się, że obecnie największym wyzwaniem są zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wskazało tak 58,4 proc. badanych. I to niezależnie od wieku, płci i miejsca zamieszkania. Dla 56,7 proc. Polaków dużą trudnością są ograniczenia w dostępnie do urzędów, a 51,7 proc. osób doskwiera to, że nie mogą wyjechać na wypoczynek w kraju i za granicą. Ponad 40 proc. rodaków tęskni za galeriami handlowymi. Na czwartym miejscu pod względem utrudnień dla Polaków są zamknięte sklepy odzieżowe i obuwnicze. Przyznaje tak aż 45,4 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 41,2 proc. rodaków nie może żyć bez restauracji i kawiarni, a 29 proc. bez pubów i ogródków piwnych. Tutaj widać jednak zdecydowaną przewagę mężczyzn oraz osób do 34 roku życia. Jest też duża grupa osób, które z niecierpliwością czekają na otwarcie bibliotek (32,7 proc.), kin (32,6 proc.), księgarni (26,2 proc.) oraz teatrów i galerii sztuki (25,2 proc.). Na końcu znalazły się siłownie i kluby fitness – ich otwarcie jest ważne dla co piątej osoby.
- Takie deklaracje Polaków dają nadzieję na odrodzenie się tym branżom, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii i przymusowej kwarantanny. Wyniki naszego badania to optymistyczny sygnał dla fryzjerów, kosmetyczek, handlu, restauratorów i hotelarzy, że są niezbędni w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa – podsumowuje Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Nie tylko gospodarka
Rządowy plan odmrażania dotyczy nie tylko gospodarki, ale też innych dziedzin życia. Od dziś mają zostać przywrócone świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej. Otwarte mogą być biblioteki, muzea i galerii sztuki, ale decyzja o przywróceniu danej placówki do normalnego funkcjonowania zależeć będzie od organu prowadzącego i sanepidu. Od 6 maja, wznowiona ma być działalność żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym. Kolejne etapy odmrażania mają być ogłaszane co 2 tygodnie.
- Majówka w czasie pandemii. Gdzie spędzali ją lublinianie?
- Polonez, grochówka, defilady. Tak kiedyś wyglądał 3 maja
- Święto Flagi odmieniło najważniejsze budynki w Lublinie
- Trwa remont dawnego szpitala żydowskiego. Zobacz zdjęcia
- Wiosna w lubelskim skansenie. Zobacz, jak jest pięknie
- Ten powiat jest „zieloną wyspą”. Tam nie ma koronawirusa
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?