Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hydros - ultraoszczędny pojazd wynaleziony przez lubelskich studentów zachwycił we Francji [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Hydrogreen to zespół działający w Katedrze Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych na Wydziale Mechanicznym, złożony ze studentów różnych wydziałów Politechniki Lubelskiej. Ich dziełem jest pojazd HYDROS - niezwykły efekt wielomiesięcznej pracy, który pojechał na prestiżowe zawody Shell Eco-marathon we Francji.

HYDROS startował w prestiżowych międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon odbywających się w tym roku w Circuit Paul Armagnac, Nogaro we Francji. To pojazd o kształcie kropli wody - został tak ukształtowany, aby stawiać jak najmniejszy opór. Jego współczynnik przepływu wynosi tylko 0,16 (dla porównania ówczesne samochody mają 0,30-0,35), waży 34 kg i rozwija maksymalną prędkość 40 km/h.

W tegorocznej edycji zawodów Shell Eco-marathon razem z HYDROSem udział wzięło 120 drużyn z Europy i Afryki, w tym tylko 4 z Polski. Ich zadaniem było stworzenie pojazdów o jak najmniejszym zużyciu energii.

– Nasz zespół startował w jednej z najtrudniejszych kategorii w zawodach, czyli prototypowych pojazdów zasilanych wodorem. Skonstruowany przez nas Hydros przeszedł pomyślnie rygorystyczną kontrolę techniczną i został dopuszczony do rywalizacji – informuje menedżer zespołu Michał Borkowski.

Lubelska drużyna ustanowiła najlepszy dotychczas wynik wynoszący 400 km/m3 wodoru - to rekord Polski w całej historii zawodów. Wynik ten uplasował zespół na 6. miejscu w regionie Europy i Afryki, minimalnie za drużyną z Turcji i Holandii.

– Cieszymy się, że nasza praca została doceniona przez ekspertów i innych uczestników tych prestiżowych zawodów. Nasz sukces jest wynikiem ogromnego wysiłku całej drużyny. Każdy członek Hydrogreen Team wniósł swoje umiejętności i pasję, tworząc zgraną ekipę. Nasza drużyna składa się z utalentowanych studentów, którzy od wielu miesięcy pracowali nad stworzeniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, aby udoskonalić nasz pojazd – zauważa opiekun Koła Naukowego Napędów Lotniczych Hydrogreen prof. Jacek Czarnigowski.

Tegoroczne wyniki to dopiero przedsmak,

– Czekają nas nowe wyzwania związane z udoskonaleniem HYDROSA. Zamierzamy poprawić elektronikę i zarządzanie przepływem energii, usprawnić procesy serwisowe oraz zoptymalizować układ wodorowy - zapowiada prof. Czarnigowski. - Popracujemy również nad przesyłem danych na serwery komputera poza pojazdem, który będzie kontrolował procesy zachodzące wewnątrz systemu i doradzał kierowcy na przykład zwiększenie lub zmniejszenie prędkości albo większe ścięcie zakrętu na większym ryzyku.

Zadowolenia z osiągnieć Hydrogreen Team nie kryje także rektor prof. Zbigniew Pater:

– Jesteśmy dumni z wyników, które osiągnęli nasi studenci na tegorocznym Shell Eco-marathon. Świadczą one o Ich wyjątkowych talentach naukowych i organizacyjnych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i życzę kolejnych rekordów w następnych edycjach zawodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski