Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hymny Strajku Kobiet czyli zbuntowane piosenki! „Osiem gwiazd (wojna)” i „Tortury Ciało” podbijają Internet. Posłuchaj, o czym śpiewają!

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
"Osiem gwiazd (wojna)" i "Tortury Ciało" przebojami Strajku Kobiet
"Osiem gwiazd (wojna)" i "Tortury Ciało" przebojami Strajku Kobiet
Strajk Kobiet doczekał się już dwóch swoich hymnów. Jeden z nich napisał licealista ze Śląska. Jego hit "Osiem gwiazd (wojna)" w ciągu tylko kilku dni miał półtora miliona odsłon na YouTube!

"Osiem gwiazd (wojna)" hitem Internetu

Protest song Karola Krupiaka, licealisty ze Śląska, w ciągu kilku dni od zamieszczenia go w internecie, stał się hitem. A także nieformalnym hymnem Strajku Kobiet. Sam młody artysta jest tą popularnością zaskoczony i można powiedzieć, oszołomiony.
Jego utwór "Osiem gwiazd (wojna)" ma już półtora miliona wyświetleń, także dzięki temu, że udostępniły go osoby nie związane ze środowiskiem hip-hopowym, ale które wyczuły siłę rażenia tej piosenki . Polecają "Osiem gwiazd (wojna)" m.in. Tomasz Siekielski, Zbigniew Hołdys czy Tomasz Zimoch.

Sam młody raper tak pisze o swoim protest songu na Instagramie:
"Obecna sytuacja w kraju wymaga komentarza. Dla mnie najlepszy komentarz, to ten poprzez muzykę. Tak więc napisałem i nagrałem utwór, w którym nie wyrażam się w superlatywach o partii rządzącej. Nagrałem to jako wyraz wsparcia dla wszystkich protestujących, a w szczególności dla protestujących kobiet. Nagrałem to w trosce o kobiety, które są mi najbliższe, tak więc o moją mamę, siostrę, wszystkie przyjaciółki i koleżanki. Ten utwór jest dla was".

W jednym z wywiadów Karol przyznał, że pomysł na ten utwór przyszedł do niego sam, po tym jak wrócił z protestu w swoim rodzinnym mieście, w Tychach.

Protest song odnosi się do obecnej sytuacji w kraju, związanej z kryzysem aborcyjnym. Młody autor odważnie i ostro krytykuje partię rządzącą, telewizję publiczną oraz prezydenta.

"Tortury Ciało" czyli... Ciao...

Drugim protest songiem, który też robi furorę w internecie jest piosenka "Tortury Ciało". Artystka, idąc z akordeonem śpiewa ten protest song z polskimi słowami na melodię utworu "Bella ciao". Zaczyna się on tak: "Pewnego czwartku, polski Trybunał chciał przejąć moje ciało, twoje ciało, ciało ciało ciało!". I dalej słyszymy: "Niech płonie nasz gniew w tysiącach gardeł
co krzyczą dość ofiarom, dość ofiarom, wara od nas wiaro!
Jesteśmy równe
Jesteśmy wolne,
i świat usłyszy naszą pieśń!"

"Bella ciao" to pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich, która powstała w czasie II wojny światowej. Melodię zapożyczono z pieśni ludowej, śpiewanej przez najemnych robotników rolnych, autor słów oryginalnej wersji pozostaje nieznany. 
Autorką krakowskiego wykonania jest Maja Pompa, a słowa napisała Łaja Szkło. Obie artystki tworzą queerową kapelę podwórkową o nazwie Di Libe brent wi a nase Szmate. 

W Warszawie protestowało nawet 50 tysięcy osób. Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski