Hasło "Pokój i dobro" towarzyszy uczestnikom 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która - przy akompaniamencie deszczu - wystartowała w sobotę.
- Z wami i za was modlimy się do Czarnej Madonny. Matko, o twarzy jak polska ziemia czarnej, Matko o twarzy jak polska ziemia zaoranej bliznami do serce swego jak Syna nas przygarnij. Królowo nasza, tarczo obronna, módl się za nami - mówił w homilii podczas mszy inaugurującej pielgrzymkę arcybiskup-metropolita lubelski, Stanisław Budzik.
W sobotę z Lublina wyruszyło 1,5 tys. osób. Część z nich swoje pielgrzymowanie skończy na pierwszym etapie wiodącym do kościoła na Poczekajce. Na całą trasę - jak przekazali organizatorzy - zapisało się 700 osób. Wśród nich jest pani Elwira.
- Idę w służbach łączności grupy numer 6. Do moich zadań będzie należała "rekrutacja" braci pielgrzymkowych do noszenia sprzętu nagłaśniającego - tub, wzmacniacza - który towarzyszy nam w drodze. A następnie dbanie o ten sprzęt, tak żeby dobrze nam służył - mówi nam pani Elwira.
Co skłoniło ją do udziału w pielgrzymce?
- Motywacją jest potrzeba serca. Dorastałam na pielgrzymce, stąd naturalna potrzeba kontynuowania pątniczego szlaku. Każdy pielgrzym idzie na Jasną Górę z silną intencją, to ona pozwala przezwyciężyć fizyczny trud - stwierdza.
A ten jest niemały. Przed pątnikami 12 dni wędrówki. Do pokonania mają 320 kilometrów.
- Nie traktuję pielgrzymki jako fizycznego wyzwania. To nie rajd pieszy. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze - zaznacza nasza rozmówczyni.
Aspekt duchowy pielgrzymki podkreśla też pani Elżbieta z grupy nr 14 (puławskiej), która na Jasną Górę pieszo udaje się po raz trzeci.
- Codziennie sprawowana jest msza święta, modlimy się różańcem, koronką, śpiewamy godzinki, słuchamy konferencji. To dla nas duchowe wzmocnienie w tym trudzie. Idziemy na Jasną Górę podziękować Matce Bożej za życie, dzieci, rodzinę, miniony rok i prosić o łaski na następny - wskazuje.
Pielgrzymi - po przejściu 25 kilometrów - dojdą dzisiaj wieczorem do podlubelskich Bełżyc. Jutro podzielą się na trzy kolumny. Pierwsza i druga skieruje się do Urzędowa, a trzecia do Opola Lubelskiego. Pątnicy ze wszystkim kolumn ponownie spotkają się na Świętym Krzyżu w czwartek i potem wspólnie udadzą się już na Jasną Górę, gdzie dotrą 14 sierpnia. W przededniu uroczystości Wniebowzięcia NMP. Lubelską pieszą pielgrzymkę tworzy łącznie 11 grup.
Partnerem jej tegorocznej edycji jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który obchodzi 300. rocznicę przybycia zakonników do Lublina.
- Kierunek na weekend? Kazimierz Dolny! Zobacz zdjęciowy spacer po miasteczku
- Wystartował 18. Festiwal Dwa Brzegi! Zobacz naszą fotorelację
- Stawy Echo w Zwierzyńcu pełne plażowiczów szukających ochłody. Zdjęcia
- Koziołek Jan już czyta "Lalkę" na Krakowskim Przedmieściu. Zobacz zdjęcia
- Carnaval Sztukmistrzów trwa. Slacklinerzy opanowali niebo nad Lublinem. Zdjęcia
- Strach, spaliny i igranie z grawitacją. Beczka Śmierci na Carnavalu Sztukmistrzów
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?