Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idealny pokój do nauki – pełen światła i tlenu

Materiał partnera
Kolory, meble, przyjazna atmosfera – to wszystko bardzo ważne elementy w pokoju ucznia. Jednak nic nie wspiera zdolności koncentracji, jak odpowiedni klimat. Do nauki potrzebne są najbardziej: tlen, światło i cisza. Jak stworzyć wnętrze doskonałe do pracy i zabawy podpowiada Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska.

Pokój dziecięcy to dla jego młodziutkiego mieszkańca miniaturowy świat. To tutaj spędza czas na zabawie, marzeniach, poznawaniu i snuciu pierwszych planów. Tutaj uczy się uczyć, a to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Wnętrze powinno wspierać w różnych aktywnościach, a także w efektywnym wypoczynku. Dawać ciszę i ciemność w nocy, dużo naturalnego światła w dzień, a o każdej porze – solidną dawkę świeżego powietrza. Taki pokój zabezpieczy podstawowe, wręcz fizjologiczne potrzeby ucznia.

Wybieramy miejsce na pokój ucznia
Mnogość funkcji, jakie spełnia, stawia przed dziecięcym pokojem spore wymagania. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest przeznaczyć dla niego pokój na poddaszu. I to nie tylko dlatego, że spoglądając w niebo łatwiej rozwinie skrzydła. Poddasze wbrew pozorom daje naprawdę spore możliwości aranżacyjne, większe na potrzeby małego człowieka, niż tych większych. Dodatkową zaletą jest wykorzystanie różnic kondygnacji, co stwarza swego rodzaju barierę akustyczną.
Z kolei jeśli całe mieszkanie mieści się na jednej kondygnacji, na pokój ucznia dobrze jest wybrać pomieszczenie odległe od gwarnego pokoju dziennego i kuchni.

Światło dzienne i świeże powietrze są najważniejsze
Od czego zacząć planowanie dziecięcego pokoju? Od najważniejszej sprawy, czyli przyjrzenia się ilości i rozkładowi światła dziennego, dostającego się do pokoju. To ono właśnie, do spółki z tlenem w najwyższym stopniu przekładają się na efektywność nauki. Wyniki przeprowadzonych na uczniach badań* dowodzą, że w lepiej doświetlonych pomieszczeniach, uczniowie mogą osiągać nawet o 15% lepsze wyniki z testów niż w klasach o zbyt niskim poziomie światła dziennego. Niezwykle ważny aspekt, to witamina D powstająca w organizmie pod wpływem światła słonecznego. Na jej niedobór najczęściej cierpimy w okresie jesienno -zimowym, czyli w czasie roku szkolnego, gdy dnie są krótkie, a dzieciaki zamiast ganiać za piłką po dworze, dnie spędzają nad książkami i tabletami. A niedobory wit. D powodują nie tylko kruchość kości, ale i ogólne osłabienie odporności. Nie wspominając już o tak prozaicznej i oczywistej kwestii, jak problemy ze wzrokiem, wynikające ze złego oświetlenia biurka. Dlatego właśnie odpowiedniej wielkości i prawidłowo rozmieszczone okna powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku.

Do światła dodajmy jeszcze tlen. Trudno chyba o ważniejszą kwestię w społeczeństwie alergików. Wiemy dziś, że na zmniejszenie ryzyka wystąpienia u dziecka alergii znaczący wpływ ma regularne wietrzenie pokoju. Jest również niezbędne do wydajnej pracy mózgu. Jak zapewnić stały dopływ świeżego powietrza? Odpowiada ekspertka: -W nowoczesnych oknach mamy zamontowane odpowiednie klapy wentylacyjne, które gwarantują dopływ świeżego powietrza. Jednak niezależnie od tego powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju. Dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy je przewietrzyć dwa, cztery razy dziennie – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Za co jeszcze odpowiadają okna? Za redukcję rozpraszającego i zakłócającego sen hałasu docierającego z zewnątrz. Dlatego warto wybrać okna z zaawansowanymi rozwiązaniami niwelującymi hałas. Dla przykładu, pakiet wyciszający deszcz w oknach dachowych VELUX pozwala zredukować jego odgłosy aż o 7 dB.

Górne otwieranie okna – bezpieczne rozwiązanie do pokoju dziecięcego

Okna dachowe dostarczą do wnętrza dwukrotnie więcej światła niż zwykłe pionowe, ale oprócz światła ważny jest również bezpieczny sposób otwierania: -Do pokoju dziecięcego polecane są modele z systemem górnego otwierania. Małe dzieci nie są w stanie sięgnąć do zamontowanego wysoko uchwytu i otworzyć okna bez pomocy rodziców – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis – Z kolei dla bardzo aktywnych maluchów proponowane są okna z laminowaną wewnętrzną szybą – nie uszkodzi jej np. piłka, gdy w czasie przerwy w nauce, w pokoju zostanie rozegrany mecz.

Wnętrze przytulne w każdym calu
Jak najlepiej urządzić pokój ucznia? Przede wszystkim z udziałem młodego mieszkańca. Warto pozwolić mu na podejmowanie niektórych decyzji dotyczących kolorystyki, mebli, drobniejszych akcesoriów i dekoracji. To dziecko przecież będzie w swoim pokoju spędzało mnóstwo czasu. Jeśli wnętrze ma sprzyjać efektywnej nauce, uczeń powinien czuć się w nim dobrze. Bardzo funkcjonalnym elementem dekoracyjnym, który dziecko może wybrać, są rolety. W ofercie VELUX najmłodsi znajdą sporo propozycji np. z ulubionymi bohaterami bajkowymi.

Ważną funkcję odgrywa kolorystyka. Nadpobudliwego malucha pomoże wyciszyć stonowana zieleń, błękit sprzyja marzeniom, a pomarańczowy sprzyja koncentracji.

Dobierając meble do pokoju nauki, należy zwrócić baczną uwagę na funkcjonalność. Stół lub biurko do pracy o blacie szerokości co najmniej 120 centymetrów pozwoli pomieścić wszystkie niezbędne drobiazgi, zaś meble o regulowanej wysokości zapewnią konieczny komfort w czasie intensywnego wzrostu dziecka. Krzesło dla ucznia powinno mieć co najmniej regulowane oparcie dla optymalnego podparcia kręgosłupa.

W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się sprytne rozwiązania, pozwalające na wykorzystanie każdego metra wolnej przestrzeni. Schowki pod skosami, półki nad biurkiem i zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem piętrowym to niektóre z takich rozwiązań. Pamiętajmy również o wygospodarowaniu przestrzeni do zabawy i aktywności fizycznej. Przyda się choćby lina przymocowana do belki pod skosem.

Troskliwe zaplanowanie i urządzenie przestrzeni pozwoli zrealizować różnorodne potrzeby dziecka. A wyspane i zadowolone dziecko, to lepszy, bardziej skoncentrowany uczeń.

*L. Heschong, Daylighting and Human Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Idealny pokój do nauki – pełen światła i tlenu - Dziennik Łódzki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski