Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska: Rzeczy, które warto wiedzieć o Londynie

Tomasz Biaduń
Przedstawiamy listę ciekawostek nt gospodarza tegorocznych igrzysk olimpijskich.

Liczba ludności: 7 mln 830 tysięcy

Powierzchnia: 1600 km kwadratowych

Narodowość mieszkańców: Wielka Brytania (67%), Indie (3%), Irlandia (1,5%), Bangladesz (1,5%), Polska (1,4%), Nigeria(1,2%), Pakistan (1,1%), Jamajka (1,1%), Kenia (1%), Sri Lanka (0,9%), RPA (0,8%), Somalia (0,8%), Ghana (0,8%), Francja (0,8%), USA(0,8%), Australia (0,6%), pozostali (ok. 17%).

Grupy etniczne: biali (66%), czarni (14%), Azjaci (5%), pozostali (ok. 15%).

Religia: chrześcijanie (56%), ateiści (19%), muzułmanie (13%), hinduiści (5%), pozostałe (12%).

Atrakcje turystyczne: Big Ben, Tower of London, katedra św. Pawła, most Tower Bridge, opactwo Westminster, Hyde Park, pałac Buckingham.

Słynni londyńczycy: Michael Caine (aktor, zdobywca Oscara), Joan Collins (aktorka, słynna Alexis z serialu "Dynastia"), Naomi Campbell (supermodelka), Gary Oldman (aktor i reżyser), Hugh Grant (aktor), Kate Winslet (aktorka znana m.in. z "Titanica" Jamesa Camerona), David Bowie (muzyk, aktor), Alfred Hitchcock (producent filmowy, reżyser m.in. kultowego filmu "Ptaki", bohater słynnego wyrażenia "jak u Hitchcocka", oznaczającego, że "najpierw następuje trzęsienie ziemi, a potem napięcie tylko rośnie"), George Michael (kompozytor, piosenkarz).

Kluby piłkarskie: Londyn może pochwalić się pokaźną liczbą klubów piłkarskich, z których wiele występuje w Premiership: Arsenal, Chelsea, Tottenham, Fulham, Queens Park Rangers, Charlton, West Ham United, Wimbledon, Crystal Palace, Leyton Orient, Milwall, Brentford, Barnet.

Symbole miasta: zegar Big Ben, piętrowy londyński autobus, czerwona budka telefoniczna (budki znikają już jednak z miasta, a charakterystyczne autobusy pełnią rolę bardziej atrakcji turystycznych niż środków lokomocji dla mieszkańców).

Historyczna katastrofa: w 1666 roku w Londynie wybuchł pożar, który zniszczył blisko 70% powierzchni miasta. Była to jedna z największych tragedii w historii, a jej jedynym pozytywem był fakt, że wyeliminowała szalejącą w mieście epidemię.

Olimpijskie ciekawostki; to się zdarzyło naprawdę: Na igrzyskach w Londynie w 1908 roku wydarzyła się niesamowita historia podczas biegu maratońskiego. Kanadyjczyk Tom Longboat, typowany do złota, zemdlał na półmetku. Wyprzedził go Charles Hefferon, który na kilka kilometrów przed metą... zwymiotował. Wyprzedzili go Dorand Pietri i Johnny Hayes. Wycieńczony Pietri po wbiegnięciu na stadion skierował się w złą stronę, a we właściwą zawrócili go sędziowie. Oni pomagali mu też, gdy ten kilkakrotnie tracił resztki sił, osuwając się na nogach. Mimo wygranej, Włoch został zdyskwalifikowany po wniesieniu apelacji przez Amerykanów, którzy poskarżyli się na pomocnych sędziów. Inną niesamowitą historię mieliśmy na igrzyskach w Londynie w 1948 roku. Tam złoty medal w strzelectwie zdobył Karoly Takacs. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wcześniejsze perypetie Węgra. W 1936 roku sportowcowi odmówiono wyjazdu na IO w Berlinie, bo nie posiadał stopnia oficerskiego. Wkrótce potem miał fatalny wypadek, w wyniku którego stracił prawą dłoń. Nauczył się strzelać lewą ręką, jednak kolejne igrzyska nie odbyły się ze względu na wojnę. Takacs dopiął swego dopiero w Londynie, a na kolejnej imprezie w Helsinkach powtórzył swój sukces.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski