Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II tura wyborów na Lubelszczyźnie (relacja)

TK, RED, FAJ, JN, PAF, MSZ
O godz. 8 rano rozpoczęły się wybory samorządowe. Wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów w tych miejscowościach, w których żaden z kandydatów nie zdobył przynajmniej 50 procent oddanych głosów. Głosowanie odbędzie się w tych samych lokalach co dwa tygodnie temu i potrwa do godz. 22.

Wybory samorządowe 2010 w Lublinie - nasz serwis

Wybory w Lublinie: W niedzielę idziemy do urn
Druga tura w Kraśniku - relacja NaszeMiasto.pl

Czekamy na Wasze informacje i zdjęcia: [email protected]

Godz. 20.30
Do godziny 19 frekwencja w województwie lubelskim wyniosła 36,38%, w Lublinie - 28,22%.
Jak do godziny 19 głosowały inne miasta:
Biała Podlaska - 32,07%,
Kraśnik - 48,45%,
Biłgoraj - 30,57%,
Włodawa - 31,77%,
Tomaszów Lubelski - 29,77%,
Ryki - 40,46%,
Kazimierz Dolny - 41,89%,
Radzyń Podlaski - 50,18%,
Parczew - 35,57%,
Hrubieszów - 32,45%.

Godz. 20.00
- Głosowanie w Lublinie przebiega spokojnie, bez żadnych incydentów. Do godz. 19 frekwencja w Lublinie wyniosła 28 procent - informuje Grażyna Bicka, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

Godz. 18.00
W lokalu wyborczym nr 47 na ul. Balladyny spotykamy tylko jednego głosującego, pana Wojciecha Pituchę: - Dlaczego głosuję? Nie wiem, głosuję od 30 lat i nie zastanawiałem się nigdy dlaczego. Wybory samorządowe są szczególnie ważne a już wyjątkowo druga tura. Mogę dziś zagłosować na konkretną osobę, a nie na partię.

Podobne pustki panują w Gimnazjum nr 10 przy ulicy Wajdeloty, gdzie mieści się lokal wyborczy nr 45:
- Frekwencja jest niska, to widać. U nas nie odbiega ona zbytnio od krajowej. Wybory przebiegają spokojnie, do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów - mówi przewodniczący komisji, Tomasz Wójcik. Przed lokalem z pytaniem o powody głosowania zwracamy się do pani Teresy: - Głosuję, bo mam swojego kandydata i chcę mu pomóc.

Godz. 17.00
Frekwencja w II turze jest niższa niż w pierwszej.
- Dwa tygodnie temu do godz. 10 w woj. lubelskim zagłosowało 5,75%, dzisiaj - 3,86%
- W I turze do godz. 15 frekwencja w regionie wyniosła 30,85%, dzisiaj - 24,24%
- W samym tylko Lublinie dwa tygodnie temu do godz. 10 do urn przyszło 3,85% uprawnionych, dzisiaj - 2,92%
- Także w Lublinie do godz. 15 w I turze frekwencja wyniosła 22,10, teraz - 18,65%

Godz. 16:30
Frekwencja do godziny 15 w województwie lubelskim wyniosła 24,24%, w Lublinie - 18,65%.
Jak do godz. 15 głosowały inne miasta:
Biała Podlaska - 20,60%,
Kraśnik - 31,77%,
Biłgoraj - 18,88%,
Włodawa - 19,53%,
Tomaszów Lubelski - 18,31%,
Ryki - 25,11%,
Kazimierz Dolny - 30,14%,
Radzyń Podlaski - 30,28%,
Parczew - 23,55%,
Hrubieszów - 21,49%.

Godz. 16.15
Frekwencja wciąż słaba. W lokalu wyborczym nr 157 przy ul. Pogodnej do godz. 16 zagłosowało 15 proc. uprawnionych. Z kolei w pobliskim lokalu nr 158 także przy Pogodnej zagłosowało jak na razie ok. 18 procent osób.

Godz. 15.45
- Do godz. 15.40 w lokalu wyborczym nr 46 przy ul. Balladyny zagłosowało ok. 24 procent osób. Nie było też żadnych incydentów, głosowanie przebiega spokojnie - usłyszeliśmy od członków komisji.

Spokojnie jest też w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 122 mieszącej się w przedszkolu nr 52 przy ul. Kustronia 10 na Kalinowszczyźnie. - Frekwencja jest mniejsza niż przed dwoma tygodniami. Najwięcej głosujących osób tradycyjnie pojawiło się w godzinach przed i po mszach świętych w pobliskim kościele pw. Świętej Agnieszki. Jak dotąd głosowanie przebiega bez żadnych zakłóceń - mówią przedstawiciele komisji.

Godz. 15.20
Niektórzy zbojkotowali wybory: - Nie głosuję i nigdy nie głosowałem, bo nie znam tych ludzi i ich programów. Osoby, które pchają się do władzy jedynie powielają obietnice poprzedników. Dzisiejsza polityka to tylko intratny zawód do którego ciągnie ludzi bez powołania. Jedyny ich kontakt z wyborcą to te porozwieszane wszędzie plakaty, które nic konkretnego nie mówią. Kiedyś jeszcze może było tak, że kandydaci wychodzili do ludzi, rozmawiali z nimi, a dziś ograniczają się do dwóch spotkań wyborczych - mówi Piotr Wilk, którego spotkaliśmy w okolicach lokalu wyborczego nr 47 na ul. Balladyny. I dodaje: - Jest jeszcze może śmieszna kwestia plakatów wyborczych, których zdejmowaniem zajmuje się od lat wiatr oraz zmienna pogoda. A na pytania bezpośrednie na temat sprzątania powyborczego bałaganu większość ex-kandydatów wzrusza ramionami.

Godz. 15.00
- Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów wyborczych - informuje Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

Godz. 14.15
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 93 przy ul. Kaskadowej - do godziny 14 - zagłosowało zaledwie 10 proc. mieszkańców. - Ludzie przychodzą całymi rodzinami. Głosowanie przebiega spokojnie, bez żadnych incydentów - poinformowała Anna Marek, zastępca przewodniczącego OKW nr 93.
- Oddałem swój głos, bo to mój obywatelski obowiązek. Głosowałem we wszystkich dotychczasowych wyborach, wiec dziś też przyszedłem - powiedział nam pan Marek ze Sławina. - Tym bardziej, że to wybory samorządowe czyli wybieramy ludzi, którzy są najbliżej nas - dodał. - Jestem świadoma swoich praw i obowiązków, dlatego głosuję - wyjaśniła mieszkanka os. Botanik.

Godz. 13.00
Adam i Maria Małek z Węglinka głosowali w budynku Gimnazjum nr 14 przy ul. Roztocze: - Głosując dopełniliśmy naszego obowiązku. Inni też powinni - mówią. - Co do wyboru kandydata nie mieliśmy wątpliwości, więc nie podejmowaliśmy decyzji w ostatniej chwili.

Godz. 11.45
W lokalu wyborczym przy ul. Bursztynowej niewielki ruch. - Myślę, że będzie niższa frekwencja niż przy I turze wyborów, bo po dwutygodniowej przerwie ludzie trochę zapomnieli, że dziś głosowanie - mówi Renata Sierpińska z ul. Bursztynowej. Jej mąż Andrzej Sierpiński dodaje: - Też uważam, że frekwencja będzie słaba. Ścisnął mróz i nie wszystkim chce się wyjść z domu.
Państwo Sierpińscy przyszli zagłosować przygotowani: - Typowaliśmy, że dwóch kandydatów, na których dzisiaj głosujemy przejdzie do II tury, to nas nie zaskoczyło. Śledziliśmy ich dotychczasowe działania dlatego nie mieliśmy problemów z decyzją, na którego dziś zagłosować. Nie było więc sytuacji, że wahaliśmy się do ostatniej chwili - zapewniają. I zachęcają innych do głosowania: - To nasz obowiązek.

Godz. 11.00
Do godz. 10 frekwencja w woj. lubelskim wyniosła 3,86 procent. W samym Lublinie - 2,92 proc. Więcej osób odwiedziło lokale w Białej Podlaskiej, gdzie frekwencja do godz. 10 wyniosła - 3,63 proc., w Kraśniku - 5,71 proc., w Biłgoraju - 3,22 proc., we Włodawie - 3,61 proc.

Godz. 10.45
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że głosowanie w II turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast rozpoczęło się w 728 gminach. W II turze wybranych zostanie: 401 wójtów, 272 burmistrzów i 55 prezydentów miast. W dziesięciu gminach głosowanie zostało przesunięte na 19 grudnia, ponieważ zrezygnowali tam kandydaci. Tego dnia wybory odbędą się w: Janowcu (woj. lubelskie), Jerzmanowicach Przeginia (woj. małopolskie), Wiżajnach (woj. podlaskie), Jeziorach Wielkich (woj. kujawsko-pomorskie), Rychnowach (woj. pomorskie), Janowie i Marianowie (woj. zachodniopomorskie), Rajgrodzie (woj. podlaskie) oraz Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). W piątek zrezygnowali jeszcze kandydaci z gmin Piechowice (woj. dolnośląskie) i Jasionówka (woj. podlaskie).

W niedzielę nie we wszystkich lokalach wyborczych głosowanie rozpoczęło się o godzinie 8. Kilkunastominutowe opóźnienie miały gminy: Miechów (woj. małopolskie), gdzie w jednym z tamtejszych lokali zamarzły zamki w drzwiach i w Płocku (woj. mazowieckie), gdzie o kilkanaście minut spóźniła się osoba odpowiedzialna za otwarcie drzwi do budynku komisji. Ponieważ w tym czasie nie pojawiła się żadna osoba chętna do głosowania, lokale nie będą otwarte dłużej.

PKW zanotowała w kraju kilkanaście przypadków zakłócania ciszy wyborczej np. rozwieszanie plakatów czy rozrzucanie ulotek wyborczych, a także uszkadzanie materiałów wyborczych, które były zamieszczone wcześniej.

Godz. 10.00
W Lublinie do głosowania uprawnionych jest 274 277 osób. Do godz. 10 wydano 8 017 kart.

Godz. 9.00
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z darmowego transportu. Organizuje go Miejskie Biuro ds. Wyborów. Zgłoszenia będą przyjmowane w niedzielę w godz. 8-19. Trzeba zadzwonić pod jeden z numerów telefonów: 0-81: 466 12 05, 466 12 07, 466 12 08, 466 12 17.

Godz. 8.00
O godz. 8.00 otwarto lokale wyborcze.
Na Lubelszczyźnie II tura wyborów odbędzie się m.in w Lublinie, Białej Podlaskiej, Lubartowie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju.

Aby otrzymać kartę do głosowania, musimy okazać dowód tożsamości. Musi to być dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Powinniśmy też pamiętać o kilku zasadach przy samym głosowaniu. Aby głos był ważny, musimy wskazać tylko jednego kandydata. Nie mniej istotny jest sposób "skreślenia". Muszą to być dwie linie przecinające się w kratce obok nazwiska wybranej osoby.Głos będzie nieważny, jeśli "skreślimy" obu kandydatów lub nie postawimy żadnego krzyżyka albo iksa.

Wybory samorządowe 2010 w Lublinie - nasz serwis

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski