Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się w 2020 r. Co będzie tematem zgromadzenia?

Piotr Nowak
Decyzję o zwołaniu synodu abp. Stanisław Budzik podjął po konsultacji z kapłanami i świeckimi z archidiecezji lubelskiej
Decyzję o zwołaniu synodu abp. Stanisław Budzik podjął po konsultacji z kapłanami i świeckimi z archidiecezji lubelskiej
Trzydzieści cztery lata temu odbył się ostatni synod w diecezji lubelskiej. Zwołał go jeszcze bp. Bolesław Pylak. Trzecie zebranie duchownych i świeckich w historii Lublina odbędzie się w przyszłym roku.

List pasterski metropolity lubelskiego zapowiadający III Synod Archidiecezji Lubelskiej został odczytany w kościołach i kaplicach archidiecezji w ostatnią niedzielę. „W imię Boże i w mocy Ducha Świętego rozpoczynamy wspólną drogę rocznego przygotowania do tego ważnego wydarzenia w życiu naszej archidiecezji” - czytamy w liście abp. Stanisława Budzika. W dalszej części tekstu metropolita przypomina wezwanie papieża Franciszka, abyśmy „wyruszyli w drogę i stali się głosicielami Ewangelii, abyśmy opuścili wygodne kanapy i ubrali buty wędrowców i pielgrzymów”.

„Chcemy w tę drogę wyruszyć wspólnie, już nie jako poszczególne parafie, ale jako cała archidiecezja, jako Kościół lokalny, żyjący Ewangelią na naszej ziemi, nad Wisłą i Bugiem, nad Bystrzycą i Wieprzem. Wspólna droga nazywa się w oryginalnym języku Ewangelii, czyli po grecku, synhodos. Stąd wzięła się nazwa synodu, czyli zgromadzenia Ludu Bożego: biskupów, kapłanów i wiernych, celem słuchania tego, co mówi Boży Duch do Kościoła i szukania odpowiedzi na trudne wyzwania współczesności” – wyjaśnia abp. Stanisław Budzik.

Tradycja synodalna istnieje w Kościele od pierwszych wieków. O pierwszym takim zgromadzeniu czytamy w Dziejach Apostolskich. Odbyło się ono w Jerozolimie, uczestniczyli w nich Apostołowie i dotyczyło przyjmowania pogan do wspólnoty. Natomiast I Synod Diecezji Lubelskiej został zwołany przez bp. Mariana Leona Fulmana w 1928 r. Jego celem było uporządkowanie prawa diecezjalnego w oparciu o opublikowany wcześniej Kodeks Prawa Kanonicznego.

Przepowiadanie słowa Bożego, posługa katechetyczna, życie liturgiczne, kapłani diecezjalni, posługa instytutów zakonnych, apostolat świeckich, struktury duszpasterskie i działalność pastoralna było tematem II Synodu Diecezji Lubelskiej zwołanego przez bp. Bolesława Pylaka. Odbył się w latach 1977-1985. „Od zakończenia tamtego synodu upłynęło już 34 lata, w czasie których nastąpiły w naszej Ojczyźnie i na świecie gruntowne, wręcz rewolucyjne, przemiany polityczne, społeczne i kulturowe, mające wielki wpływ na sytuację, w jakiej Kościół powszechny i Kościoły lokalne pełnią swoją misję” - czytamy w ostatnim liście metropolity. Trzeci Synod Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się w 2020 r. Jego centralnym zagadnieniem będzie Eucharystia, całokształt życia religijnego i duszpasterskiego archidiecezji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski