Ile będziemy płacić za prąd w 2023 r.?

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej
Dla większości gospodarstw domowych cena prądu w 2023 r. zostanie utrzymana na poziomie cen z roku 2022. Na stosunkowo niskie ceny energii mogą liczyć również inne grupy odbiorców. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, ile zapłacisz za prąd w 2023 r. oraz jak oszczędzić na rachunkach w dalszej przyszłości.

Rządowe mechanizmy ustalania cen korzystne dla gospodarstw domowych

Mimo gwałtownego wzrostu cen hurtowych oraz dużej niepewności na rynku energii elektrycznej rząd ograniczył nieuniknione podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych. Za 1 kWh prądu gospodarstwa nie zapłacą więcej niż 0,693 zł. Dodatkową ochroną dla gospodarstw domowych jest ustawowe wprowadzenie limitów zużycia energii elektrycznej, które pozwolą na zachowanie cen prądu na poziomie cen obowiązujących w 2022 r. Przedstawiają się one następująco:

  • Do 2 000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego;
  • Do 2 600 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami;
  • Do 3 000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy wychowali co najmniej troje dzieci.

Warto podkreślić, że statystycznie przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 2000 kWh, dlatego w praktyce dla większości z nas ceny prądu w 2023 r. się nie zmienią i pozostaną na średnim poziomie 0,415 zł za 1 kWh.

Upusty dla oszczędnych

Limity oraz wprowadzenie maksymalnego poziomu cen energii dla gospodarstw domowych to z jednej strony brak zwiększonych rachunków za prąd, a z drugiej – zachęta do oszczędzania energii elektrycznej. Warto przyjrzeć się tej drugiej kwestii, zwłaszcza w kontekście rządowych informacji o premiowaniu oszczędnych.

Co to oznacza? Jeśli w okresie od października 2022 r. do końca 2023 r. gospodarstwo domowe zużyje co najmniej 10% mniej energii niż w roku poprzednim, może liczyć na 10% upust w cenie energii w roku 2024. Warto więc oszczędzać prąd nie tylko z uwagi na niższe ceny energii w roku 2023, ale również w kolejnym.

Ochrona dla przedsiębiorstw i samorządów

Poza gospodarstwami domowymi, ochroną przed podwyżkami cen prądu zostały objęte również:

  • samorządy,
  • odbiorcy wrażliwi,
  • mali i średni przedsiębiorcy.

Maksymalna cena 1 kWh dla tych grup odbiorców wynosi w 2023 r. 0,785 zł. Należy zaznaczyć, że prawo do wskazanej wysokości ceny zostaje zachowane, nawet jeśli umowy zawarte wcześniej ze sprzedawcami przewidują wyższe ceny.

Co zrobić, żeby nasze rachunki za prąd były jak najniższe?

Przeciętne gospodarstwo domowe nie musi wprowadzać radykalnych działań, żeby w 2023 r. nie płacić więcej za prąd. Warto jednak przyjrzeć się kwestiom związanym ze zużyciem energii elektrycznej i przestrzegać kilku zasad:

  1. Kontrolowanie zużycia energii elektrycznej, żeby uniknąć sytuacji, w której końcowe rozliczenie okaże się niespodziewanie wysokie.
  2. Sprawdzanie na bieżąco, czy zużycie prądu przez gospodarstwo domowe mieści się w rządowym limicie.
  3. Racjonalne korzystanie z urządzeń domowych.

Jeśli zużycie energii elektrycznej w twoim gospodarstwie domowym ciągle jeszcze jest zbyt duże, a ty szukasz sposobów na to, jak je ograniczyć, zapoznaj się z kampanią „Liczy się energia” realizowaną już od jesieni 2021 r. przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Odwiedź stronę www.liczysieenergia.pl, na której zapoznasz się z ciekawymi opiniami ekspertów, artykułami na temat rynku energii, a także znajdziesz szereg praktycznych porad na temat zmniejszenia zużycia prądu i obniżenia kosztów energii elektrycznej.

Warto wspomnieć, że ograniczenie zużycia prądu to nie tylko wymierna korzyść dla twojego gospodarstwa domowego. Oszczędzając energię, w skali kraju przyczyniasz się do obniżenia cen hurtowych w przyszłości.

Dlaczego utrzymanie niskich cen dla odbiorców jest możliwe mimo ich wzrostów w hurcie?

Rynek energii elektrycznej w ostatnim roku jest niespokojny. Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę i związane z nią konsekwencje spowodowały duże wzrosty cen prądu w hurcie. Wahania cen od początku roku 2021 sięgnęły kilkuset procent. Podążając za cenami surowców energetycznych, cena prądu wzrosła z nieco ponad 500 zł do ponad 2500 zł za MWh w 2022 r. Mimo że ostatecznie spadła, to jednak jej zmienność w tak krótkim okresie stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorstw obrotu.

Średnia wartość kontraktów terminowych z dostawą prądu na 2023 r. kształtuje się na poziomie 1000 zł za 1 MWh (czyli 1 zł za 1 kWh). Taki uśredniony koszt poniosą spółki obrotu, które nabyły energię elektryczną na giełdzie. Różnica między kosztem zakupu a przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej (średnie ceny 1 kWh dla gospodarstw domowych będą z uwagi na limity niższe nawet niż maksymalna cena 0,693 zł) zostanie pokryta z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który mają trafiać odpisy z przychodów wytwórców energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile będziemy płacić za prąd w 2023 r.? - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie