MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje dzierżawa ziemi rolnej 2022? Rok do roku w KOWR jest taniej i to o 20 procent

Agata Wodzień-Nowak
Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna. W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu.
Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna. W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu. Agata Wodzień-Nowak
Średnia wysokości czynszu dzierżawnego zmalała o 3,2 dt/ha w porównaniu I kwartału tego i ubiegłego roku, podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2022 roku KOWR zawarł 900 umów dzierżawy. W zasobie wciąż jest ok. 170 tys. hektarów niezagospodarowanej państwowej ziemi.

Dzierżawa ziemi rolnej. Ceny 2022 według KOWR

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I kwartale 2022 r. wyniosła 12,9 dt/ha, podaje Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jak dalej tłumaczy szef KOWR, została ona ustalona na podstawie zawartych w tym kwartale prawie 900 umów dzierżawy o łącznej powierzchni niemal 7,5 tys. ha gruntów.

Analizując wyniki rok do roku, to w porównaniu do I kwartału 2021 r., w I kwartale 2022 r. średnia wysokości czynszu dzierżawnego zmalała o 3,2 dt/ha, czyli 20 proc., przy wydzierżawieniu o ponad 1,1 tys. ha mniejszej powierzchni gruntów – 13 proc. i zawarciu o 37 większej liczby umów – 4 proc., wylicza ośrodek.

To KOWR gospodaruje państwową ziemią rolną. Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 28 lutego 2022 r. wynosił ogółem 1 353 454 ha, z czego grunty znajdujące się:

  • w dzierżawie stanowiły 1 063 426 ha,
  • w trwałym zarządzie 17 683 ha,
  • użytkowaniu wieczystym 52 548 ha,
  • dożywotnim użytkowaniu 2 240 ha,
  • bezumownym użytkowaniu 7 990 ha.

Grunty do rozdysponowania wg stanu na 28 lutego 2022 r. to 176,6 tys. ha, m.in. 35 tys. ha w województwie zachodniopomorskim i 29 tys. ha w Dolnośląskim. Najmniej gruntów według danych z końca litego pozostaje w Małopolskim (3 tys. ha) i po 4 tys. ha w Kujawsko-Pomorskim, Łódzkim i Świętokrzyskim.

Najwięcej państwowej ziemi jest w województwach:

  • zachodniopomorskim 273 tys. ha
  • wielkopolskim 204 tys. ha
  • dolnośląskim 193 tys. ha
  • warmińsko-mazurskim 152 tys. ha

Część państwowej ziemi wciąż pozostaje do zagospodarowania. W połowie maja KOWR poinformował, że udostępni w formie użyczenia rolnikom i byłym pracownikom ppgr nierozdysponowane działki znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

KOWR dokonał w jednostkach terenowych szacunkowej oceny gruntów, które wciąż pozostają do zagospodarowania. Ocena przydatności tych gruntów do różnych celów (wg stanu na grudzień 2021 r.) wskazała, że znaczna część gruntów (ok. 74%) może być sprzedana lub wydzierżawiona kontrahentom KOWR na cele związane z produkcją rolną z tym że większość z tych gruntów cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie, zaznacza KOWR.

Kolejne grunty (ok. 16%) określono jako kwalifikujące się do wykorzystania w celach nierolniczych – zwłaszcza pod zalesienia i budownictwo, a także na cele rekreacji i związane z ochroną przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski