Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile procent dojrzałości

Maria Krzos
Zobacz, jak wyglądały wyniki matur w województwie lubelskim.

Uczniowie krytykują nową maturę za to, że zmusza ich do uczenia się "pod klucz". Nie podoba im się, że mają utrudniony dostęp do swoich prac. Twierdzą, że podczas egzaminu szczęście ma takie samo znaczenie jak wiedza, a zdać trzeba. W tym roku sztuka ta udała się 82 proc. maturzystów z Lubelszczyzny.

To lepszy wynik niż średnia krajowa (w tym roku wynosi 81 proc.), ale różnica jest zaledwie jednoprocentowa. - Jestem zadowolona z efektów, jakie osiągnęli nasi tegoroczni absolwenci - mówi Zofia Bielecka, dyrektor IX LO w Lublinie. - Średnie wyniki ze wszystkich przedmiotów są u nas o ok. 10 procent wyższe niż średnie krajowe.

Najgorsze wyniki podczas tegorocznych matur osiągnęli uczniowie, którzy zdawali informatykę, WOS, biologię, historię sztuki czy wiedzę o tańcu. Dobrze wypadła chemia i fizyka, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. - Z reguły wyniki na poziomie rozszerzonym są wyższe - komentuje Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Wybierają go głównie ci maturzyści, którzy idą na studia.

Najbardziej krytycznym okiem na efekty egzaminów patrzą sami maturzyści. - Do tej pory nie wiem, jak według komisji egzaminacyjnej powinno wyglądać wypracowanie z WOS-u na poziomie rozszerzonym - komentuje Marta Koszko z II LO. - Nie mamy nawet przykładów poprawnych wypracowań. A przecież nowa matura jest tak skonstruowana, że liczy się to, czy się trafi w klucz.

- Niesprawiedliwe jest też, że bardzo podobne wyniki mogą osiągnąć zarówno ci, którzy uczyli się dużo, jak i ci, co nie uczyli się wcale - dodaje Ania Śwital, również z "Zamoya".

Maturzystom najbardziej nie podoba się jednak, że nie mają żadnego wglądu do swoich prac. - Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy jego praca została dobrze sprawdzona, musi jechać aż do Krakowa, aby ją zobaczyć. I nawet gdyby okazało się, że popełniono jakiś błąd, i tak nie będzie to miało żadnego znaczenia. Między ogłoszeniem wyników matur a końcem rekrutacji na uczelnie jest tylko kilka dni. Nie da się wszystkiego wyprostować w tak krótkim czasie - mówi Marta Koszko.

Szkoły, w których wszyscy zdali maturę

Lublin - Społeczne LO im. Jana III Sobieskiego, Prywatne LO im. Królowej Jadwigi, Pallotyńskie LO im. S. Batorego, XXI LO ("Biskupiak"), Prywatne Katolickie LO im. ks. K. Gostyńskiego, Śródziemnomorskie LO
Region - LO w Zespole Szkół Publicznych im. M. Reja w Rejowcu, III LO w Łukowie, Społeczne LO w Puławach, LO im. S. Żeromskiego w Nałęczowie, Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie, Katolickie LO w Białej Podlaskiej, III LO w Zamościu, I Społeczne LO im. UE w Zamościu

Ile procent uczniów zdało maturę

w liceach ogólnokształcących - 91 proc.

w technikach - 66 proc.

w liceach profilowanych - 66 proc.

w liceach uzupełniających - 42 proc.

w technikach uzupełniających - 39 proc.

Ile procent uczniów zdało egzamin dojrzałości w największych miastach
Zamość - 87 proc.

Lublin - 86 proc.

Biała Podlaska - 85 proc.

Chełm - 79 proc.

Średnie z najpopularniejszych maturalnych przedmiotów (poziom podstawowy i rozszerzony):

j. polski - 53,1 proc.; 69,9 proc.

j. angielski - 60,4 proc.; 74,3 proc.

geografia - 50,8 proc.; 58,4 proc.

WOS - 43,6 proc.; 53,2 proc.

biologia - 45 proc.; 59,9 proc.

matematyka - 50,8 proc.; 68,3 proc.

historia - 53,2 proc.; 55,3 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski