Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wyniesie inflacja i kiedy nastąpi jej szczyt? Co drożeje najbardziej i najszybciej? Co zrobi RPP w sprawie stóp procentowych?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć – komentuje ekspert.
– Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć – komentuje ekspert. Lucyna Nenow/ Polska Press
Tempo wzrostu cen w Polsce ponownie zaskoczyło wszystkich, w tym ekonomistów. W kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc., a nie 12,3 proc., jak wcześniej szacowano. To poziom najwyższy od 24 lat. Jak wskazuje ekspert, różnica jest niewielka, ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje. – Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – prognozuje Maciej Pieczkowski, Inbank. Zdaniem ekspertów, to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji. Jak to wpłynie na wysokość stóp procentowych w Polsce?

– Po ostatecznych wyliczeniach Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc., a nie 12,3 proc., jak wcześniej szacowano. To poziom najwyższy od 24 lat. Różnica jest niewielka, ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje. Prognozy na najbliższe miesiące zakładają kontynuację tej tendencji. W ślad za tym w górę będą szły stopy procentowe – wskazuje Maciej Pieczkowski, Dyrektor Generalny Oddziału Inbank w Polsce.

Co napędza inflację?

Jak przypomina ekspert, w kwietniu najmocniej inflację napędzały rosnące po 27-28 proc. ceny paliw i energii. Bardzo mocno odczuwalny był także sięgający 13,2 proc. wzrost cen żywności. – Tym razem nieco wolniejszy był wzrost w przypadku większości usług, za wyjątkiem hotelarskich, które poszły w górę o 14,1 proc. – wylicza.

Jednocześnie dodaje, że ze względu na wiele czynników "obarczonych dużą dozą niepewności", trudno oszacować maksymalny poziom inflacji, jaki możemy zobaczyć w najbliższych miesiącach.

– Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – prognozuje Pieczkowski.

Które produkty notują największe wzrosty?

Jak wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy® autorstwa ASM Sales Force Agency, średnie ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły w kwietniu o 6,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Największe wzrosty w ujęciu rocznym wciąż notują produkty tłuszczowe (51 proc.). Znacząco podrożał również nabiał (10 proc.), mięso, wędliny i ryby (6 proc.) oraz używki i piwo (15 proc.).

- Inflacja w Polsce złamała kolejną barierę, w kwietniu ten wskaźnik wyniósł aż 12,4 procent. Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć – komentuje wyniki najnowszego raportu Patryk Górczyński, Dyrektor Zarządzający ASM Sales Force Agency.

Ekspert dodaje również, że "sieci handlowe starają się konkurować cenami, walczą o ich maksymalną obniżkę, prowadząc bardzo aktywną politykę w zakresie negocjacji z producentami. Często im się to udaje. Należy pamiętać, że duże sieci handlowe mają w tym zakresie większe możliwości, niż małe sklepy czy handlowcy na targowiskach."

W ślad za rosnącą inflacją w górę będą szły stopy procentowe

Zdaniem Pieczkowskiego, prawdopodobnie cykl podwyższania stóp procentowych zakończy się w momencie, gdy inflacja przestanie się nasilać.

– Analitycy szacują docelowy poziom stopy referencyjnej w dość szerokim przedziale od 6,5-7 proc. do nawet 8-10 proc. Uwzględniając fakt, że obecnie wynosi ona 5,25 proc. i że najbardziej prawdopodobne są jeszcze dwie jej podwyżki po minimum 0,5 punktu procentowego, przekroczy ona z pewnością 6 proc. – wskazuje. – Trzeba jednak także zakładać, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zapewne brać pod uwagę nie tylko poziom inflacji, ale także sytuację w gospodarce.

Ekspert uważa, że w tej kwestii prognozy nie są zbyt optymistyczne. Po szacowanym na około 8 proc. wzroście PKB w pierwszym kwartale, należy spodziewać się zdecydowanego wyhamowania tempa wzrostu.

– Większość prognoz szacuje jego skalę na około 4 proc. Niedawno Bank Światowy obniżył swoją prognozę dla Polski z 4,7 do 3,9 proc., a Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zredukował swoje przewidywania na przyszły rok z 4,5 do 3,5 proc., podtrzymując tegoroczną prognozę na poziomie 4 proc. – wylicza Pieczkowski.

Spora część niezależnych analityków spodziewa się dynamiki wzrostu sięgającej zaledwie około 3 proc. w tym roku. Jednak jak tłumaczy ekspert, w tej kwestii prognozy są jednak także obarczone dużą dozą niepewności, głównie ze względu na trudny do oszacowania wpływ wojny na Ukrainie oraz konsekwencji sankcji nakładanych na Rosję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniesie inflacja i kiedy nastąpi jej szczyt? Co drożeje najbardziej i najszybciej? Co zrobi RPP w sprawie stóp procentowych? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski