MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi emerytura rolnicza? Zmieniły się zasady naliczania po waloryzacji w marcu 2023

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W KRUS ustawa przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem:- obowiązkowe z mocy ustawy, gdy powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha przeliczeniowy,- dobrowolne, czyli na wniosek, gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego (wynosi 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego).
W KRUS ustawa przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem:- obowiązkowe z mocy ustawy, gdy powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha przeliczeniowy,- dobrowolne, czyli na wniosek, gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego (wynosi 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego). pixabay.com
Zmiany w naliczaniu emerytur KRUS stały się faktem. Sprawdzamy, o ile od 1 marca 2023 urosła emerytura z KRUS i ile dokładnie teraz wynosi. Zapowiadane było jeszcze pod koniec ubiegłego roku wyrównanie emerytur ZUS i KRUS wraz z waloryzacją. Świadczenia będą zbliżone kwotami, ponieważ przyjęta i podpisana przez prezydenta ustawa mówi o tym, że emerytura  podstawowa podwyższona zostanie do 90 proc. najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.

Spis treści

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uspokaja emerytów i rencistów, którzy być może martwią się brakiem pisemnej decyzji o zmianie kwoty świadczenia. Decyzje tzw. waloryzacyjne zostaną wysłane w kwietniu razem z decyzjami dotyczącymi przyznania dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego (tzw. trzynastka).

Ile wynosi emerytura rolnicza? Zmiany w KRUS od 1 marca 2023

W życie wchodzi ustawa z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jak już wspomnieliśmy, od 1 marca emerytura  podstawowa będzie podwyższona do 90 proc. najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych (czyli tej wypłacanej przez ZUS). Wzrośnie do kwoty 1429,60 zł (wzrost o 345,02 zł).

KRUS: Kwota podwyżki świadczenia nie może być niższa niż 250 zł. Jeżeli w wyniku podwyżki (waloryzacji) wysokość świadczenia będzie niższa od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2023 r. 1.588,44 zł) – Kasa podwyższy je z urzędu do kwoty 1.588,44 zł.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaznacza, że spowoduje to znaczący wzrost wszystkich wypłacanych przez KRUS emerytur rolniczych, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Przeczytaj też:Zmiany w wyjazdach do sanatorium KRUS. Od 2023 roku mogą jechać emeryci i opiekunowie osób niepełnosprawnych

Przeciętna miesięczna liczba pobierających emerytury i renty z KRUS wynosiła w 2022 roku 994 511 osób, a przeciętna miesięczna wysokość emerytury to 1507,92 zł. Dodatki do emerytur i rent to m.in.

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek kombatancki,
  • ryczałt energetyczny,
  • dodatek z tytułu tajnego nauczania,
  • dodatek dla sieroty zupełnej.

Jak będzie obliczana wysokość emerytury rolniczej?

KRUS wyjaśnia, że wysokość rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych ustala się i wypłaca w kwocie odpowiadającej iloczynowi aktualnej emerytury podstawowej i wskaźnika wymiaru, który jest obliczany indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy pracy i opłacania składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W praktyce ma to oznaczać, że im wyższa jest kwota emerytury podstawowej i dłuższy okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, tym wyższa będzie potem kwota emerytury czy renty.

Kasa podaje przykład emeryta, który przez 25 lat opłacał składki, w wysokości podstawowej od marca 2023 roku będzie otrzymywał emeryturę w wysokości 1686,93 zł brutto, czyli o 348,49 zł wyższą niż jeszcze w lutym.

Dodatek do emerytur KRUS dla tych, którzy płacą podwójne lub dodatkowe składki

Nowością, którą przynoszą nowe przepisy wraz z początkiem marca tego roku, jest dodatek dla osób pobierających emeryturę z KRUS, które opłacały podwójne lub dodatkowe składki na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Kto jest zobowiązany do płacenia wyższych składek w KRUS? Taki obowiązek mają rolnicy prowadzący działalność rolniczą w  gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 50 hektarów przeliczeniowych. Dwukrotnie wyższe składki płacą (na wniosek) rolnicy, którzy poza działalnością rolniczą dodatkowo prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Od marca 2023 roku wysokość dodatku będzie wynosiła 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania dodatkowych lub podwójnych składek. Na przykład emeryt, który opłacał takie składki przez 10 lat, otrzyma dodatek w wysokości 71,48 zł brutto miesięcznie.

Czy trzeba złożyć wniosek o dodatek do emerytury za podwyższone składki?

Kwota dodatku do emerytury rolniczej będzie podwyższana wraz z waloryzacją emerytury podstawowej. Co z ich wypłatą? KRUS uspokaja - nie trzeba składać wniosku.

Prawo do dodatku dla osób, którym przyznano emerytury rolnicze przed 1 marca 2023 r., KRUS przyzna z urzędu, podejmie jego wypłatę w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy oraz wypłaci wyrównanie od 1 marca 2023 r.

Osobnego wniosku o dodatek nie muszą składać również ci, którzy dopiero występują o przyznanie emerytury rolniczej, a kiedykolwiek opłacali składkę podwójną lub dodatkową.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Źródło: KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wynosi emerytura rolnicza? Zmieniły się zasady naliczania po waloryzacji w marcu 2023 - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski