MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia dyrektor lub kierownik? Porównaj wynagrodzenia szefów

OPRAC.: AB
Dyrektor lub kierownik ze studiami MBA nie może narzekać na brak pieniędzy. Wraz ze stażem pracy jego wynagrodzenie jeszcze rośnie. Zobacz, ile się zarabia na kierowniczych stanowiskach.
Dyrektor lub kierownik ze studiami MBA nie może narzekać na brak pieniędzy. Wraz ze stażem pracy jego wynagrodzenie jeszcze rośnie. Zobacz, ile się zarabia na kierowniczych stanowiskach. Russell Clark/ Unsplash.com
Pracownicy na kierowniczych stanowiskach po studiach MBA cieszą się wysokimi zarobkami. Co miesiąc na konta wielu z nich wpływają pięciocyfrowe kwoty. Na jakie wynagrodzenie może liczyć wykształcony dyrektor, a ile zarabia kierownik? Prześwietlamy stawki szefów.

Osoby, które łączą swoją karierę z prowadzeniem biznesu, często studiują zarządzanie. Do nauki motywuje je perspektywa przejęcia rodzinnych interesów czy chęć rozwoju własnej firmy. Szczególne możliwości dają prestiżowe studia MBA (od ang. Master of Business Administration), których ukończenie pozwala zdobyć kwalifikacje menadżerskie i daje solidne podstawy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Często wybierają je ambitne osoby nastawione na sukces w życiu zawodowym.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) firmy Sedlak&Sedlak wynika, że dyrektorzy i kierownicy po studiach MBA (Executive Master of Business Administration) cieszą się bardzo wysokimi zarobkami. Często udaje im się zdobyć posadę na stanowisku kierowniczym lub dyrektorskim. Na 1072 absolwentów studiów MBA przebadanych przez firmę Sedlak&Sedlak, 201 osób w 2020 r. zajmowało stanowiska: dyrektora generalnego, dyrektora ds. finansów i controllingu, dyrektora ds. sprzedaży, kierownika projektu lub kierownika projektu IT. Nawet najgorzej zarabiający pracownicy na tych stanowiskach cieszyli się zarobkami powyżej 10 000 zł brutto, a najbogatsze osoby zarabiały powyżej 32 000 zł brutto miesięcznie.

Co wpływa na wysokość pensji szefa?

Na wysokość wynagrodzenia duży wpływ miały takie czynniki, jak: staż pracy (zarobki rosły wraz w nim), wielkość przedsiębiorstwa (im większa firma, tym wyższe płace) czy przewaga kapitału w organizacji. Najbardziej sowite pensje otrzymywały osoby zatrudnione w prywatnych firmach, a skromniejsze – pracownicy państwowych przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto lepiej wynagradzani byli absolwenci zatrudnieni w firmach z przewagą zagranicznego kapitału, a mniej zarabiali liderzy zatrudnieni w przedsiębiorstwach z przewagą polskiego kapitału.

Warto sprawdzić również:

W prywatnych firmach absolwenci studiów MBA otrzymywali prawie dwa razy wyższe wypłaty (mediana wynagrodzenia na poziomie 14 000 zł brutto) niż w organizacjach jednostek samorządu terytorialnego (7463 zł brutto), jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Jednocześnie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach z przewagą zagranicznego kapitału co miesiąc otrzymywały średnio o 6819 zł więcej niż osoby na podobnych stanowiskach, ale robiące karierę u rodzimych pracodawców.

Pod względem wielkości przedsiębiorstwa, najlepiej wynagradzano absolwentów studiów MBA z posadami w firmach zatrudniających od 250 do 999 osób oraz od 1000 osób wzwyż. Ich wynagrodzenia były porównywalne i wynosiły odpowiednio 13 550 zł brutto oraz 13 600 zł brutto. Prawie dwa razy mniej zarabiali pracownicy zatrudnieni w mikroprzedsiębiorstwach do 9 pracowników (7225 zł brutto).

Warto przeczytać również:

Gdzie warto robić karierę?

Mediany zarobków absolwentów studiów MBA okazały się silnie zróżnicowane, w zależności od lokalizacji. W 2020 r. najlepiej wynagradzane osoby pracowały w województwach: mazowieckim, gdzie mediana miesięcznych zarobków brutto osiągnęła poziom 16 000 zł, na Pomorzu – z medianą na poziomie 14 397 zł, na Dolnym Śląsku (14 150 zł) i w Wielkopolsce (13 500 zł). W samej Warszawie mediana wynagrodzeń była jeszcze wyższa i wyniosła 16 875 zł brutto. Na przeciwnym biegunie znajdowali się absolwenci studiów MBA w woj. lubelskim i podlaskim, z medianami miesięcznych wynagrodzeń brutto na poziomie 7000 zł, w woj. łódzkim (8139 zł) oraz w woj. podkarpackim (9169 zł).

Istotny wpływ na wysokość wynagrodzeń absolwentów studiów MBA miał także ich staż pracy. Osoby znajdujące się na rynku 4 – 5 lat osiągnęły medianę zarobków brutto na poziomie 7000 zł, niewiele więcej mediana wynagrodzeń wynosiła po 6 – 8 latach pracy (7717 zł brutto), ale dyrektorzy i kierownicy z 9 – 10-letnim stażem pracy zarabiali już 11 750 zł brutto, a po 11 – 15 latach pracy ich zarobki wzrastały do 12 735 zł brutto, aby osiągnąć poziom 15 400 zł brutto powyżej 16 lat pracy. Różnica w zarobkach osób pracujących 4–5 lat oraz dłużej niż 16 lat wyniosła 8400 złotych.

Warto wiedzieć również:

Jednocześnie aż 69 proc. osób z dyplomem MBA stanowili mężczyźni, co drugi badany (53 proc.) mieszkał w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców, a co trzeci respondent (33 proc.) miał pracę w firmie zatrudniającej minimum 1000 osób. Ponadto przeszło co drugi ankietowany (55 proc.) mógł pochwalić się stażem pracy powyżej 16 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia dyrektor lub kierownik? Porównaj wynagrodzenia szefów - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski