Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iluminacja ulic – tak, szopka bożonarodzeniowa – tak, Wigilia Starego Miasta – nie. Tegoroczne Boże Narodzenie będzie inne niż do tej pory

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
W tym roku nie odbędzie się np. Wigilii Starego Miasta, a ratusz nie zorganizuje „miejskiego opłatka”
W tym roku nie odbędzie się np. Wigilii Starego Miasta, a ratusz nie zorganizuje „miejskiego opłatka” archiwum
Świetlne ozdoby towarzyszące świętom Bożego Narodzenia pojawią się w przyszłym tygodniu na lubelskim deptaku i pl. Litewskim. Przed pedetem stanie szopka. Ale część świątecznych wydarzeń i imprez, do których już przyzwyczaili się lublinianie, przegrało konfrontację z COVID-19. W tym roku nie odbędzie się np. Wigilii Starego Miasta, a ratusz nie zorganizuje „miejskiego opłatka”.

Ma być kolorowo i świątecznie. Lublin przygotowuje się do zmiany wyglądu ulic związanego z obchodami świąt Bożego Narodzenia. - Pomimo epidemii, na ulicach Lublina, tak jak w latach poprzednich, pojawią się świąteczne iluminacje – zapewnia Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Montaż dekoracji zacznie się w połowie przyszłego tygodnia. Ratusz planuje, że iluminacje zostaną zainstalowane między 2 a 5 grudnia. - Prace rozpoczną się od deptaka na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zamontowane będą elementy latarniowe i drzewka, następnie przystrojone zostaną latarnie na placu Litewskim – mówi Boguta.

Na latarniach pojawią się np. dekoracje w kształcie geometrycznych wzorów świetlnych. - Kolejny etap to rozstawienie elementów wolnostojących - informuje Boguta.

Przed Bramą Krakowską ustawiona ma być przestrzenna dekoracja w formie 4,5-metrowego prezentu, na placu Po Farze stanie altanka inspirowana kształtem i freskami gotyckiej Kaplicy Trójcy Świętej, a na placu Litewskim – otwarta ramka do zdjęć. 4-5 grudnia przed ratuszem stanie 13-metrowej wysokości choinka. Tradycyjnie iluminacje są „odpalane” w Mikołaja, czyli 6 grudnia.

Park Ludowy skończył trwającą półtora roku przebudowę. Koszt...

- Iluminacje będą zdobiły przestrzeń Lublina przez ponad dwa miesiące. Demontaż planowany jest na 8-9 lutego 2021– dodaje Boguta. Koszty świątecznego ozdobienia Lublina to 140 tys. zł.

Tradycyjnie w Lublinie pojawi się szopka bożonarodzeniowa. Stanie na placu przed Galerią Centrum. Ratusz nie informuje jednak czy będą w niej występy grup kolędniczych. Ale wszystko wskazuje, że nie.

Na pewno nie będzie natomiast w tym roku Wigilii Starego Miasta. Do tej pory odbyło się 20 edycji tej akcji, której głównym organizatorem jest zakon dominikanów.

- Nie chcemy nikogo narażać na zakażenie koronawirusem – wyjaśnia ojciec Krzysztof Modras, przeor klasztoru dominikanów w Lublinie. I precyzuje: - Procesji do stajenki – nie będzie, wspólnego posiłku na ulicach Starego Miasta – nie będzie, rozdawania prezentów dzieciom – nie będzie. Jedynym elementem jaki pozostanie z dotychczasowych odchodów Wigilii Starego Miasta będzie msza święta w intencji mieszkańców.

To nie jedyne wydarzenia towarzyszące od lat świętom Bożego Narodzenia, które w Lublinie się nie odbędą. Ratusz zrezygnował z organizowania „opłatka miejskiego”. Co roku uczestniczyło w nim ok. 200 osób, wśród nich władze Lublina i województwa, radni miejscy, przedstawiciele lubelskich uczelni, spółek komunalnych. Opłatek był organizowany nieprzerwanie od lat 90-tych. – Spotkanie byłoby zbyt ryzykowne ze względu na epidemię koronawirusa – tłumaczy Dorota Bartoszczyk, dyrektor Biura Rady Miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski