MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Imprez sportowych nie ma, ale ratusz (na razie) nie zabierze klubom pieniędzy

know
archiwum
Pandemia koronawirusa wpłynie na finanse miasta, ale lubelski ratusz twierdzi, że obecnie nie planuje zmniejszania dotacji dla sportu. Umowy między gminą a klubami i podmiotami realizującymi projekty sportowo-rekreacyjne będą rozpatrywane indywidualnie.

Większość lubelskich drużyn zakończyła już, z powodu epidemii przedwcześnie, rozgrywki ligowe. Inne czekają na podobne decyzje. To oznacza, że zespoły ligowe w sezonie 2019/2020 rozegrają mniej spotkań, niż planowały.

- Umowy między miastem a klubami są zawierane na dłuższy czas, rok szkolny, kalendarzowy, czy sezon rozgrywkowy jesień - wiosna. Kluby mają czas na realizację zaplanowanych zadań do końca roku lub sezonu czy rozgrywek. Umowy zazwyczaj dopuszczają pewne możliwości dokonania przesunięć w harmonogramach i kosztorysach. Dlatego też, w chwili obecnej, jest jeszcze o wiele za wcześnie, by mówić i planować zmniejszanie dotacji. W zależności od tego, jak długo potrwa obecna sytuacja, decyzje będą podejmowane po szczegółowej analizie rezultatów i osiągnięć poszczególnych klubów – informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Trudno w tej chwili mówić o zmianach środków finansowych przeznaczonych na sport w budżecie Lublina na 2020 rok. Radny Dariusz Sadowski, przewodniczący Komisja Sportu, Turystyki i Wypoczynku, przyznaje jednak, że temat ten jest często poruszany w rozmowach z władzami klubów sportowych.

- Wszyscy wyrażają obawy, bo nie wiadomo, co będzie dalej. Nie wiemy, co z rozgrywkami i finansowaniem sportu. Każdy jest zaniepokojony. Dzisiaj jednak jest za wcześniej, żeby na te pytania odpowiadać – twierdzi Sadowski.

Stan epidemii w kraju uniemożliwia także organizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Zapisy zostały wstrzymane do 24 kwietnia. - Każdy projekt jest analizowany indywidualne. W przypadku projektów z budżetu obywatelskiego, wskazano liczbę zajęć do przeprowadzenia do końca roku kalendarzowego. Po zakończeniu obecnej sytuacji zajęcia zostaną więc wznowione. Jeśli obwiązujący stan w kraju będzie się przedłużał, każdy z tych projektów zostanie przeanalizowany indywidualny w sposób – twierdzi Monika Głazik.

Sytuacją finansową lubelskich klubów w najbliższym możliwym czasie zajmie się Komisja Sportu, Turystyki i Wypoczynku. - Dzisiaj podstawowym obowiązkiem miasta jest zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy skończy się kryzys i w jakiej kondycji finansowej z niego wyjdziemy. Gdy poznamy odpowiedź, wtedy zaczniemy tworzyć plany naprawcze dla poszczególnych dziedzin, w tym dla sportu. Na tym zadaniu skoncentruje się komisja sportu. Przeanalizujemy sytuację w różnych dyscyplinach, a także poprosimy o opinię kluby – potwierdza radny Dariusz Sadowski.

Miasto nie wycofuje się z finansowania lubelskich żużlowców, dla których w budżecie zapisano 4 miliony złotych. - Umowa, która została podpisana, obejmuje promocję miasta podczas sezonu 2020. Pierwsza transza środków została już klubowi przekazana. Jeśli PGE Ekstraliga podejmie decyzję o odwołaniu rozgrywek, może to stanowić przesłankę do rozwiązania umowy – twierdzi Monika Głazik.

Speedway Ekstraliga odwołała na razie trzy kwietniowe kolejki.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski