Imprezy w Lublinie w regionie: Gdzie pójść, co zobaczyć?

Jacek Słowik
Zlot kultowych "wuesek" w sobotę w Świdniku
Zlot kultowych "wuesek" w sobotę w Świdniku Małgorzata Genca
Przygotowaliśmy dla Was imprezowy rozkład jazdy - w Lublinie i w innych miastach Lubelszczyzny. Z pewnościa wybierzecie dla siebie coś interesującego.

W Domu Złotnika - targ winyliPłyta winylowa to wynalazek ubiegłego stulecia. Po niej pojawiło się mnóstwo nowocześniejszych nośników. Jednak na przekór wszystkiemu winyl nie tylko nie umarł, ale zdobywa coraz większą popularność. Z tej okazji pub Dom Złotnika zaprasza na targ wszystkiego co związane z płytami winylowymi. Podstawą będzie oczywiście ich najważniejsze przeznaczenie - czyli muzyka. Ale pojawią się też stoiska z rękodziełem wykonanym ze starych płyt.
Niedziela, godz. 11.00 - 19.00, Tysiące winyli na Starym Mieście, pub Dom Złotnika, ul. Złota 4, wstęp wolny
W Świdniku - Zlot WSK

WSK jest legendarnym motocyklem, który do roku 1985 produkowany był w Świdniku. Z tego powodu miasto wydaje się najlepszym miejscem na zlot tych zabytkowych jednośladów. W programie m.in.: wystawa motocykli, parada, pokazy, spotkania tematyczne z zawodnikami oraz konstruktorami legendarnego pojazdu. Na koniec przewidziano koncerty, m.in. Raven, Mystic Blend czy FSC Hot Rod.
Sobota - niedziela, od godz. 12.00, Zlot WSK, Świdnik, lotnisko trawiaste przy ul. Sportowej, wstęp 1 - 2 zł
W Domu Kultury - SylwesterKlub Dom Kultury od trzech lat regularnie zaprasza na imprezy, których nie odważy się zrobić nikt inny. Jedną z nich jest bal sylwestrowy... w sierpniu. Rozwiązanie idealne dla tych, których znudziła utrzymująca się fala upałów. Będzie wszystko, co powinno się znaleźć na imprezie sylwestrowej: balony, zimne ognie i oczywiście lampka szampana. A o najgorętsze noworoczne hity zadba Szela.
Piątek, godz. 22.00, bal sylwestrowy, klub Dom Kultury, Krakowskie Przedmieście 19, wstęp 10 zł
Na Moście Kultury - Yummy Mummy

Grupa powstała w 2012 roku i nie próżnowała przez ten czas. Na swoim koncie ma debiutancki krążek, ogrom koncertów i kilka nagród muzycznych. Ich specjalnością jest muzyczne połączenie funky, rocka i rapu. Tego samego wieczoru na scenie Mostu Kultury stanie również młody i bardzo dobrze zapowiadający się zespół Flemings. Ten uraczy nas chwytliwym brzmieniem łączącym funk z disco i indie.
Piątek, godz. 20.00, koncert Yummy Mummy i Flemings, Most Kultury im. Mariana Lutosławskiego u zbiegu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej, wstęp wolny

Na LSM - kulturalny targ biesiadnyJak sama nazwa wskazuje, ma być kulturalnie i biesiadnie. W związku z tym podczas targu nie zabraknie kulinarnych specjałów, których będzie można skosztować, kupić i zabrać do domu. W programie m.in. warsztaty kulinarne z Ivo Violante i trening karate z mistrzem świata Danielem Iwankiem.
Sobota - niedziela, godz. 10.00 - 18.00, okolice Domu Kultury LSM, ul. Konrada Wallenroda 4, wstęp wolny
W Centrum Kultury - Benshi i "Manglehorn"Benshi to nazwa funkcji, jaką pełnił niegdyś w japońskim kinie opowiadacz, wyjaśniający gościom fabułę zagranicznych filmów. Ta często była niezrozumiała dla Japończyków ze względu na różnice kulturowe. Tę nazwę zaadaptował na swoją nazwę własną lubelski Dyskusyjny Klub Filmowy działający przy Centrum Kultury. "Manglehorn" zaś to tytuł filmu, który zostanie wyświetlony podczas spotkania DKF. W programie, poza projekcją, również dyskusja.
Piątek, godz. 18.00, DKF Benshi: Maglehorn, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
W skansenie - niedziela z lnemLen ma ogrom zastosowań i towarzyszy nam od pokoleń. I właśnie to przyświecało organizatorom wydarzenia dedykowanego roślinie. Chcą pokazać mnogość zastosowań lnu, zwłaszcza w kulturze ludowej. Zatem będą prelekcje, warsztaty oraz, oczywiście, wystawa rękodzieła, do wykonania którego użyto właśnie lnu. Zacznie się od wspólnego zbioru rośliny, poprzez naukę jej łamania, obróbki i plecenia. Podczas wydarzenia zapoznamy się też z historią i tradycją, której len nie był obojętny.
Niedziela, godz. 12.00, Niedziela z lnem, Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96, bilety 6 - 30 zł
W kościele pobrygidkowskim - wieczór muzycznyJeśli fascynująca historia kościoła pobrygidkowskiego, wzniesionego na polecenie Władysława Jagiełły, nie jest wystarczającym powodem do odwiedzenia tego miejsca, podajemy kolejny. We wnętrzu tej historycznej budowli odbędzie się koncert muzyki klasycznej. W repertuarze kompozycje takich wirtuozów, jak: Vivaldi, Bach, Mendelssohn-Bar- tholdy czy Tansman. A wykonaniem zajmą się Jan Bokszczanin, który zagra na organach oraz Grzegorz Dąbrowski, akompaniujący mu na fagocie.
Niedziela, godz. 18.45, Wieczór muzyczny, kościół pobrygidkow-ski pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, ul. Narutowicza 6, wstęp wolny

W Trybunale - recitalKolejne muzyczne wydarzenie odbywające się w ramach cyklu "Harmonie Starego Miasta". Tym razem podczas recitalu wokalnego zaprezentuje się baryton Dariusz Perczak. Na fortepianie akompaniować mu będzie Sylwia Michalik. W repertuarze znalazły się: T. Baird - "Cztery sonety miłosne do słów Williama Shakespeare'a" oraz G. Sviridov - Poemat Wokalny "Petersburg" do słów Aleksandra Błoka.
Niedziela, godz. 19.00, recital wokalny, Trybunał Koronny, Rynek 1, wstęp wolny
W Bibliotece - Droga św. JakubaCo roku tysiące pątników pokonuje jedną z najdłuższych pielgrzymkowych dróg, by dotrzeć do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Droga św. Jakuba jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych pielgrzymkowych szlaków. Na motywie przemierzania tego szlaku swoją książkę "Pielgrzym" oparł Paulo Coelho. A w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej będziemy mogli wysłuchać prelekcji o Hiszpanii i szlaku św. Jakuba. Na koniec odbędą się warsztaty malarskie, podczas których wykonana zostanie mapa przedstawiająca szlak.
Piątek, godz. 15.00, "W krainie pielgrzymów - droga św. Jakuba", filia nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Grażyny 13, wstęp wolny

W Domu Złotnika - mieszkanie poezjiMieszkanie Poezji to projekt prz-bliżający nam twórczość współczesnych oraz nieco starszych poetów. Podczas najbliższego z nich poznamy sylwetkę oraz twórczość zdolnego poety młodego pokolenia - Kuby Przybyłowskiego. Autora dwóch tomików poezji i laureata wielu konkursów i slamów poetyckich.
Sobota, godz. 20.00, Mieszkanie Poezji, pub Dom Złotnika, ul. Złota 4, wstęp wolny
W Domu Kultury - Niewinni Czarodzieje

W Domu Kultury zagra przedstawiciel i członek legendarnego dj-skiego kolektywu Niewinni Czarodzieje - Envee. Artysta, poza występami we wspomnianym już kolektywie, ma za sobą współpracę z takimi tuzami muzyki, jak: Fisz, Natalia Przybysz, Tomasz Stańko, Kayah, Maria Peszek, Smolik czy Reni Jusis. W sobotę uraczy gości klubu autorską mieszanką wyselekcjonowanych muzycznych brzmień.
Sobota, godz. 22.00, Envee (Niewinni Czarodzieje), klub Dom Kultury, Krakowskie Przedmieście 19, wstęp 10 zł
Na centralnym placu zabaw - Street ContestNadchodzący weekend zwiastuje dwie rzeczy: koniec wakacji oraz zamknięcie Centralnego Placu Zabaw. Z tej okazji odbędą się zawody w dyscyplinach ściśle związanych z ruchem w przestrzeni miejskiej. Dla fanów widowiskowych dyscyplin oznacza to nie lada gratkę i sporą porcję widowiskowych ewolucji. W sobotę będą to slackline oraz BMX. Niedziela z kolei upłynie pod znakiem street-workout i skateboardu.
Sobota - Niedziela, w sobotę od godz. 12 i w niedzielę od 14, Street Contest, Centralny Plac Zabaw, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Pod Komarowem - rocznica bitwyW 1920 roku pod Komarowem miała miejsce bitwa pomiędzy bolszewicką 1. Armią Konną a polską 1. Dywizją Jazdy, zakończona zwycięstwem wojsk polskich. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, rokrocznie organizowane są obchody rocznicowe. W tym roku w programie m.in.: pokazy wyszkolenia wojskowego i kawaleryjskiego, ceremoniał wojskowy, wręczenie odznaczeń i część artystyczna.
Niedziela, od godz. 9.00, 95. rocznica bitwy pod Komarowem, Wolica Śniatycka, wstęp wolny
W Chełmie - Noc KulturyKto powiedział, że nocne bratanie się z kulturą jest zarezerwowane dla Lublina? W Chełmie także możemy się spotkać z tym wydarzeniem. Na uczestników czeka szereg wydarzeń, wśród nich projekcja filmu "Karuzela", fireshow oraz koncert upamiętniający Powstanie Warszawskie.
Sobota, od godz. 19, Noc Kultury w Chełmie, Chełmskie Centrum Kultury, plac Tysiąclecia 1, wstęp wolny
W Piaskach - Święto GminyGmina Piaski znów świętuje. Tym razem celebrując "Dni Piask". W programie obchodów wiele atrakcji. Świętowanie rozpocznie się od sobotniego turnieju siatkówki i piłki nożnej. W niedzielę natomiast zobaczymy m.in. inscenizację "Królewny Śnieżki" w wykonaniu rodziców uczniów szkoły podstawowej w Piaskach. Posłuchamy koncertów orkiestry dętej, zespołu Leszczyniacy, oraz gwiazdy wieczoru - grupy Kombii.
Sobota - Niedziela, od godz. 14, Dni Piask, boisko szkoły podstawowej w Piaskach, wstęp wolny
W parku Ludowym - bezpieczny powrót do szkołyPodczas przygotowywania naszych pociech na pierwszy dzień szkoły warto, poza kompletem zeszytów i książek, pamiętać również o ich bezpieczeństwie. O tym ostatnim przypomnieć chcą organizatorzy akcji "Bezpieczny powrót do szkoły". Podczas wydarzenia przypomnimy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Oczywiście podane w formie zabawy, konkursów i występów.
Niedziela, godz. 9.00 - 15.00, Bezpieczny powrót do szkoły, park Ludowy, al. J. Piłsudskiego, wstęp wolny
W Tarasach Zamkowych - Talent ShowOstatnio bardzo popularną formą rozrywki jest oglądanie i startowanie w przeróżnych talent show. Do tego trendu postanowiły przyłączyć się także Tarasy Zamkowe, które zapraszają na pokaz talentów już w najbliższy weekend. Impreza zacznie się w sobotę od castingów, na które może się zgłosić każdy. Następnego dnia zaplanowano występy finalistów, które oceni jury w składzie: Agnieszka Kaczorowska, Katarzyna Cichopek oraz Dawid Kwiatkowski. Ten ostatni zagra też koncert na zakończenie imprezy.
Sobota - niedziela, godz. 11.00, Talent Show, Tarasy Zamkowe, al. Unii Lubelskiej 2, wstęp wolny
Piękno Panie - przystankowe mozaikiAnna Fuszara jest artystką specjalizującą się przede wszystkim w ilustracjach i wycinankach. Podczas podróży na Wschód (Ukraina, Gruzja, Abchazja) jej uwagę zwróciło jednak coś innego. Mianowicie mozaiki, jakie zdobią tamtejsze przystanki autobusowe. Postanowiła uwiecznić je na fotografiach i podzielić się nimi z innymi. I tak powstała wystawa przedstawiająca mozaikę wzorów i postaci zawartych w mozaikach przystankowych.
Piątek, godz. 19.30, "Przystanek Mozaika", Piękno Panie, ul. Jezuicka 17, wstęp wolny

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3