Imprezy w weekend w Lublinie. Nie siedź w domu!

Jacek Słowik, Barbara Wójtowicz
"Phantom"
"Phantom" Małgorzata Genca
Udostępnij:
Jak co tydzień przygotowaliśmy dla Was weekendowy, imprezowy rozkład jazdy.

W Kościele Rektoralnym- Wielkopostne śpiewanie
Kościół Rektoralny w niedzielę po raz kolejny powita nas Koncertem Wielkopostnym. W programie utwory religijne kompozytorów polskich i obcych, w tym pieśni wielkopostne opracowane przez lubelskiego kompozytora prof. Andrzeja Nikodemowicza. Wyśpiewa je Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Beaty Dąbrowskiej, oraz zespół wokalny SINE NOMINE z Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją".
Niedziela, Kościół Rektoralny, ul. Staszica 16a, godz. 19.45, wstęp wolny.

W Filharmonii - Alosza Awdiejew
Jeśli chcielibyśmy opisać Aloszę Awdiejewa jednym słowem byłoby naprawdę trudno. Znany jest głównie z występów w legendarnej "Piwnicy pod Baranami", ale na swoim koncie ma też role teatralne, i filmowe-zagrał w wielu polskich filmach, jak np. Europa, Europa, Ekstradycja, czy Złotopolscy. Jest też profesorem językoznawcą, nauczycielem akademickim, który ma na swoim koncie kilkanaście publikacji naukowych. Poza tym jest niezrównanym piosenkarzem i jak nazywają go niektórzy "opowiadaczem dowcipów". Sam siebie nazywa błaznem, którego rolą jest rozśmieszanie ludzi i odkrywanie w nich lepszej strony osobowości. Ci, którzy nie mieli okazji bawić się na recitalach Awdiejewa, a także wszyscy, którzy jeszcze raz chcieliby przeżyć te chwile powinni pojawić się w sobotę w Filharmonii Lubelskiej. W programie usłyszymy śpiewane w kilku językach rubaszne, ale też refleksyjne i filozoficzne piosenki, poprzedzone satyrycznym komentarzem, który każdego słuchacza rozśmieszy do łez, ale też chwili zadumy. A koncert zapowiada się tym bardziej znakomicie, że Aloszy towarzyszyć będą muzycy Marek Piątek i Kazimierz Adamczyk.
Bilety do nabycia w kasie Agencji Artystycznej N’n’N w budynku Filharmonii Lubelskiej.
Sobota, Filharmonia Lubelska, godz. 18, wstęp 40-60zł.

W Czarnym Tulipanie- MTQ
Chociaż zespół Marek Tarnowski Quintet nie podbija swoimi utworami list przebojów, z pewnością zasługuje na uznanie. A to chociażby dlatego, że jego muzyka dotrzeć potrafi do szerokiego grona słuchaczy- zarówno tych, którzy lubią w skupieniu delektować się melodią, jak i energicznych tancerzy, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu, gdy gra muzyka. W czym tkwi sukces grupy? Muzycy nie boją się poszukiwać własnej drogi, łączyć stylów i rytmów z przeróżnych części świata. Odnajdziemy u nich więc zarówno pełne pasji ballady, przypominające nam gorącą Hiszpanię, latynoską rumbę, sambę i tango, ale też, w ich autorskich kompozycjach powrócimy na rodzime podwórko, zachwycając się utworami pisanymi na słowiańską nutę.
Na tę muzyczną ucztę z MTQ zaprasza w najbliższą sobotę Czarny Tulipan. Na scenie zobaczymy Marka Tarnowskiego, Michała Iwanka, Jakuba Kotynia, Kacpra Zasadę, oraz Macieja Dziedzica.
Sobota, Czarny Tulipan, godz. 20, wstęp 20zł.

W Gardzienicach- Maraton teatralny
Najbliższa sobota upłynie pod znakiem teatru. A to za sprawą Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", w którym rozpocznie się maraton teatralny- Kosmos Gardzienic. Po godz. 19 na scenie zobaczymy dwa spektakle. Pierwszym z nich jest esej teatralny "Elektra", w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego. Melodramat oparty jest na sztuce Eurypidesa, opowiada historię tytułowej Elektry, która jako dziecko została zgwałcona w czasie jednej z libacji. Stopniowo w nieszczęśliwej dziewczynie dojrzewa kobieta o rozbudzonym erotyzmie, żądna gwałtu Hydra.
Kolejnym spektaklem, który obejrzymy w ramach maratonu jest "Ifgenia w Aulidzie" Kolejna sztuka Eurypidesa jest opowieścią o rodzinnym dramacie, chorych ambicjach i łgarstwach. Sposób, w jaki Staniewski prezentuje obydwa dramaty sprawia, że zaczynamy rozumieć, jak niewiele zmieniły się ludzkie problemy na przestrzeni wieków.
Sobota, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, ul. Grodzka 5a, godz. 19, wstęp 40-55zł.

W Teatrze Muzycznym Phantom
"Phantom- upiór w operze" to niezwykła opowieść o artystce Christine, która po zmianie zarządcy teatru musiała zejść ze sceny i zadowolić się posadą garderobianej. I choć Hrabia Philipp de Chandon - protektor i mecenas Opery Paryskiej patrzyła na nią z zachwytem i wróżył jej piękną karierę, dziewczyna z pokorą w wdzięcznością wcieliła się w nową rolę. Jej głos mógł usłyszeć jedynie Eryk, gdy w zaciszu garderoby nuciła melodie. Zachwycony jej głosem udzielił jej lekcje śpiewu, dzięki czemu Christine gotowa była na przesłuchania. Wystąpiła w pobliskim Bisto, gdzie podbiła serca publiczności. Dzięki temu dostała angaż w nowej produkcji w teatrze, gdzie dała jednak złapać się w sidła pułapki, zastawionej przez zazdrosną divę.
Jak zakończy się historia? Przekonamy się odwiedzając w sobotę, oraz niedzielę Teatr Muzyczny. Sztukę wyreżyserował Andrzej Knap, a choreografię przygotowała Violetta Suska.
Sobota/niedziela, Teatr Muzyczny, godz. 18.00/17.00, wstęp 45-60zł.

W Filharmonii- Paris Combo
Gwiazda piosenki francuskiej, grupa Paris Combo w najbliższym czasie zagra w Polsce tylko dwa koncerty. Mamy to szczęście, że jedną ze scen, którą wybrali jest ta w Filharmonii Lubelskiej. To, co usłyszymy wymyka się wszelkim ramom i schematom. Muzyka łączy w sobie elementy jazzu, swingu, orientu i czegoś, co nazywa się muzyką świata, czyli etniczne rytmy, powiązane jednocześnie z muzyką rozrywkową, tworzoną w krajach egzotycznych. Jeśli dołożyć do tego modne dziś lounge music i down tempo, można mieć pewność, że niedzielny koncert długo pozostanie w pamięci.
Zespół powstał w Paryżu za sprawą wokalistki Bénédicte Grimault a.k.a. Belle du Berry. Od początku współtworzyli go jazzowy gitarzysta Potzi i perkusista François-François. Z biegiem czasu skład Paris Combo uzupełnił trębacz David Lewis oraz Manohisa Razanajato, basista ukrywający się pod pseudonimem Madagascan. Zadebiutowali w 1997 albumem "Moi, mon âme et ma conscience". Od tamtego czasu wydali już cztery albumy, a ich muzyka stała się wizytówką francuskiej kultury.
Bilety na ich niedzielny koncert do nabycia w kasie Agencji Koncertowej N'n'N mieszczącej się w Filharmonii Lubelskiej przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 5, tel. 661 855 690, 81 53 15 110.
Niedziela, Filharmonia Lubelska, godz. 18, wstęp 70-80zł.

W Archikatedrze- Ciemna Jutrznia
Podczas niezwykłego sobotniego koncertu usłyszymy m.in. Lamentacje Jeremiasza i najpiękniejsze pieśni wielkopostne w wykonaniu chórów i solistów z różnych środowisk artystycznych Lublina. Na scenie wystąpią Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego (dyrygent Mirosław Ziomek), Chór Kantylena III LO w Lublinie (dyrygent Małgorzata Nowak), Chór św. Cecylii parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie (dyrygent Małgorzata Rudnicka), Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Lublinie (dyrygent Beata Dąbrowska), Chór La Musica Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie (dyrygent Zdzisław Ohar), zespół wokalny Sine Nomine MDK "Pod Akcją" w Lublinie (dyrygent Izabela Urban), a także soliści: Tadeusz Rokicki, Bogdan Lipiński, Tobiasz Lipiński, Małgorzata Rudnicka, Ewa Flor, Monika Mielko-Remiszewska.Organizatorem spotkania jest Polski Związek Chórów i Orkiestr Zarząd Oddziału w Lublinie. Początek o godz. 16.45
Sobota, Archikatedra Lubelska, godz. 16.45, wstęp wolny.

W Andersenie- Śpiąca Królewna
Baśń "Śpiąca Królewna" czytano do snu prawie każdemu z nas, a do dziś cieszy się ona niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych. Zresztą w opowieść o księżniczce, która zasnęła w swym pałacu i księciu, któremu udało się ją obudzić pocałunkiem chętnie wsłuchują się także dorośli. Dlatego nikogo nie powinno zabraknąć na premierze najnowszej sztuki wystawianej w Teatrze im. H. Ch. Andersena. Pomysłodawcą, adaptatorem tekstu i reżyserem sztuki jest Czesław Sieńko, oprawą graficzną zajęła się Maria Balcerek, a muzyczną Ilona Zgiet.
Sobota, Teatr Andersena, godz. 17, wstęp 20-25zł

W Studiu RL- Koncert dla Marcina
Poruszający głos i nieprzeciętna wrażliwość- tymi przymiotami określa się najczęściej lubelskiego barda Marcina Różyckiego. Chociaż jeszcze niedawno słuchaliśmy jego głosu w Filharmonii Lubelskiej, teraz zaśpiewają dla niego inni muzycy. Marcin zmaga się bowiem z chorobą nowotworową, a jego leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne. W sobotę w Studiu Muzycznym Radia Lublin zagrają dla niego Budka Suflera, Federacja, zespół Marcina Różyckiego, Bracia, Orkiestra Św. Mikołaja, Londyn, a także przedstawiciele "krainy łagodności": Monika Parczyńska, Magda Turowska, Dzidka Muzolf, Jacek Kadis, Bazia Deutryk i Katka Kotecka. Podczas koncertu wyświetlony zostanie także fragment filmu o Różyckim.
Sobota, Studio Muzyczne Radia Lublin, godz. 18, wstęp 30-100zł.

W Graffiti - Lublin Battle
Po raz IV hiphopowcy z całej Polski stanął do walki o tytuł najlepszego …no właśnie, kogo?
Tegoroczna edycja Lublin Battle jest największa od lat nie tylko ze względu na rozmach ale też na liczbę kategorii. Uczestnicy mogą zmierzyć się aż w pięciu czyli: bboying, streetdance, beatbox, Freestyle i produkcja muzyczna. W każdej dziedzinie drogą wcześniejszych eliminacji wyłoniono po 8 finalistów. Już dzisiaj będziemy mogli zobaczyć ich walkę o tytuł mistrza. W przerwie między zawodami odbędzie się koncert grupy Chonabibe.
Sobota, klub Graffiti al. Piłsudskiego 13, godz. 19.00, bilety 20 zł


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
B.
Mimo, iż przesyłane są gotowce - informacje tekstowe o koncertach, Kurier zawsze musi coś sobie "zmienić" - ulubiona zmiana to "Pod AKCJĄ" zamiast "Pod AkAcją"........................ ile to już razy?
czy nie byłoby lepiej użyć "kopiuj" i "wklej" ???
a
andrzej
a w teatrze osterwy podobno będą sprzedawać konserwy
s
stefan
...
n
nissan
A co w teatrze Osterwy???Nic!!!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie