Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Instytutu Europy Środkowej. Nowy instytut badawczy w Lublinie ma wspierać polityków

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ma badać i analizować inicjatywy polityczne, gospodarcze i społeczne w Europie Środkowej i Wschodniej. W Lublinie powstał Instytut Europy Środkowej. Zastąpił podobną jednostkę, która istniała od 2002 r.

- Instytut wkracza w nowy etap funkcjonowania. Naszym celem jest merytoryczne wsparcie polskiej polityki - powiedziała dr hab. Beata Surmacz, dyrektor Instytutu Europy Środkowej.

W poniedziałek jednostka miała swoją oficjalną inaugurację.

Czytaj też: Informatyczna spółka Lingaro otworzyła oddział w Lublinie

Dyrektor zapowiada, że instytut będzie miejscem dialogu o Europie Środkowej i Wschodniej. Powstające tu analizy mają być użyteczne dla decydentów kierujących polską polityką zagraniczną.

- Obok dotychczasowych sąsiadów na wschodzie, będziemy się koncentrować na państwach nadbałtyckich, bałkańskich i grupie wyszehradzkiej – zapowiada dyrektor.

IEŚ tworzy 13 ekspertów i analityków, którzy wchodzą w skład czterech zespołów: bałkańskiego, bałtyckiego, wyszehradzkiego i Europy Wschodniej.

Wśród nich są naukowcy i analitycy z Lublina (głównie z UMCS i KUL), ale też z Warszawy i Torunia. Pracownicy instytutu znają języki słowiańskie, bałkańskie, węgierski i litewski.

Instytut został powołany ustawą z 9 listopada 2018 r. Statut nadał mu premier Mateusz Morawiecki. IEŚ zastąpił istniejący od 2002 r. Instytutu Europy Środkowo – Wschodniej.

W grudniu ubiegłego roku jednostka prowadzona przez prof. Mirosława Filipowicza została zlikwidowana. Zastąpił ją ściśle powiązany z rządem IEŚ.

Na dyrektora jednostki premier powołał prof. Beatę Surmacz, prodziekan Wydziału Politologii UMCS, pracującą w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych.

Nowa jednostka nie odcina się od swoich korzeni. W poniedziałek rada IEŚ podjęła uchwałę, w którym wyraziła uznanie dla prof. Jerzego Kłoczowskiego, twórcy Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie oraz idei stworzenia stowarzyszonych instytutów w całym regionie.

Wieloletni profesor KUL i jeden z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku zmarł 2 grudnia 2017 r.

- Dziękujemy pracownikom i współpracownikom instytutu, którzy przyczynili się do rozwoju tego projektu. Instytut Europy Środkowej będzie kontynuatorem tradycji studiów nad Europą Środkową prowadzonych w Lublinie od początku lat 90-tych ubiegłego wieku - podkreśliła dr hab. Beata Piskorska z Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, przewodnicząca rady IEŚ.

W skład rady instytutu weszli m.in. prof. Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP, Maciej Pisarski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych i profesor UMCS. To właśnie prof. Paruch był inicjatorem utworzenia IEŚ.

Wody Polskie podpisały umowę z lubelskimi samorządowcami. Ch...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski