18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Indeksy Riabinina, czyli historia Lublina w sieci

Aleksandra Dunajska
Karty z indeksu Riabinina
Karty z indeksu Riabinina Archiwum Państwowe w Lublinie
"Celli Aleksander, rajca, burmistrz", "Cabrit Fryderyk, bankier warsz.", "Dałgwinowicz Jan, doktór lubelski" - to tylko przykłady informacji o mieszkańcach Lublina i przyjezdnych, które można znaleźć w indeksach Riabinina. - To kopalnia wiedzy dla historyków i pasjonatów dziejów lokalnych - podkreśla Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Indeksy są dwa: osobowy i rzeczowy. Zostały sporządzone w okresie międzywojennym przez kustosza Archiwum Państwowego Jana Riabinina, w czasie porządkowania przez niego odzyskanych po traktacie ryskim, lubelskich ksiąg miejskich.

W indeksie osobowym znajdziemy kilkanaście tysięcy nazwisk osób, które zostały zanotowane w księgach miasta Lublina od XV do XVIII w. Większość z nich to mieszczanie lubelscy, ale są także mieszkańcy innych miast oraz szlachta, kupcy i duchowni, których różne sprawy i interesy przywiodły do naszego miasta. Drugi indeks obejmuje ponad dwa tysiące kart. Znalazły się w nim informacje o obiektach, przedmiotach, wydarzeniach, czy zwyczajach związanych z Lublinem.

Badacze dziejów naszego miasta korzystają z efektów pracy Riabinina od dziesięcioleci, ale teraz po raz pierwszy będą one dostępne w internecie.

Indeksy Riabinina na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie

Archiwum Państwowe pokazuje dorobek kustosza w sieci z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy jego śmierci. - Udostępnianie indeksów będzie następowało sukcesywnie. W pierwszej kolejności zostanie zeskanowany indeks nazwisk, który będzie publikowany w ramach poszczególnych liter alfabetu. Już dziś zapraszamy do obejrzenia kart osób, których nazwiska zaczynają się od litery A do E - zachęca dyr. Dymmel.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski