Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Inspiruje nas wolność”. To hasło Teatru NN na rok 100-lecia odzyskania niepodległości

Małgorzata Szlachetka
105 wydarzeń, 5309 widzów wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca”, 29 887 gości w Lubelskiej Trasie Podziemnej, 178 nagrań świadków historii, 52 przedstawienia, 13 wydawnictw. Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN podsumował we wtorek rok 2017 i podzielił się planami na kolejne 12 miesięcy.

W minionym roku Teatr NN mocno włączył się w obchody 700-lecia lokacji Lublina m.in. organizując Zjazd Lublinerów.

- Po raz drugi w historii, po zjeździe z 1947 roku, spotkali się lublinerzy o żydowskich korzeniach - przypomniała we wtorek Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

Ubiegły rok to także obchody 75. rocznicy niemieckiej akcji Reinhardt, których ważnym momentem było odsłonięcie nowego Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, kończącego się symboliczną instalacją przy dawnym Umschlagplatzu, skąd w czasie II wojny odjeżdżały bydlęce wagony wiozące Żydów ze zlikwidowanego getta na Podzamczu w Lublinie do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.

Hasłem na 2018 roku, jakie będzie przyświecać Ośrodkowi Brama Grodzka - Teatr NN, są słowa „Inspiruje nas wolność”. Nie zabraknie więc wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Przez rok, co trzy tygodnie, Teatr NN będzie wydawał nowe pismo pod tytułem „PA.RA”. W pierwszym numerze o nakładzie 3 tys. egzemplarzy znalazła się np. opowieść o przedwojennym, lubelskim siłaczu - nazywanym „królem żelaza”- który zrobił karierę na świecie.

Nowe pismo ma opowiadać nie tylko o czasie dwudziestolecia międzywojennego, ale również o okresie PRL-u. Tworząc historię 100 lat istnienia Lublina.

- Chcemy opowiadać również o zwykłych ludziach, którzy budowali niepodległość - mówił we wtorek Grzegorz Jędrek z Teatru NN.

- Gdy patrzymy na historię ostatnich 100 lat w Lublinie, to widzimy, że miasto rozsadzała jakaś wielka energia jego mieszkańców do stania się wolnymi ludźmi. Miasto było „pod parą” - pisze w pierwszym numerze Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

W kolejnych znajdziemy m.in. opowieści związane z Krakowskim Przedmieściem w Lublinie.

- To jest najważniejsza ulica naszego miasta, na której między 1918, a 2018 rokiem miało miejsce wiele istotnych wydarzeń - dodała Joanna Zętar.

Kolejne numery „PA.RY” będą dystrybuowane m.in. w szkołach Lublina.

Międzynarodowy gang rozbity. Nowe fakty w śledztwie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Krajowa konwencja PSL w Kraśniku. Ludowcy zaprezentowali wyborczą broń
Razem dla Lubelszczyzny. Lubelskie VIP-y na balu charytatywnym (ZDJĘCIA)
QUIZ Czy znasz znaczenie trudnych słów? Nie połam sobie języka

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski