„Inspiruje nas wolność”. To hasło Teatru NN na rok 100-lecia...

  „Inspiruje nas wolność”. To hasło Teatru NN na rok 100-lecia odzyskania niepodległości

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  „Inspiruje nas wolność”. To hasło Teatru NN na rok 100-lecia odzyskania niepodległości
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Marcin Fedorowicz

  105 wydarzeń, 5309 widzów wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca”, 29 887 gości w Lubelskiej Trasie Podziemnej, 178 nagrań świadków historii, 52 przedstawienia, 13 wydawnictw. Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN podsumował we wtorek rok 2017 i podzielił się planami na kolejne 12 miesięcy.
  W minionym roku Teatr NN mocno włączył się w obchody 700-lecia lokacji Lublina m.in. organizując Zjazd Lublinerów.

  - Po raz drugi w historii, po zjeździe z 1947 roku, spotkali się lublinerzy o żydowskich korzeniach - przypomniała we wtorek Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

  Ubiegły rok to także obchody 75. rocznicy niemieckiej akcji Reinhardt, których ważnym momentem było odsłonięcie nowego Szlaku Pamięci „Lublin.
  Pamięć Zagłady”, kończącego się symboliczną instalacją przy dawnym Umschlagplatzu, skąd w czasie II wojny odjeżdżały bydlęce wagony wiozące Żydów ze zlikwidowanego getta na Podzamczu w Lublinie do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.

  Hasłem na 2018 roku, jakie będzie przyświecać Ośrodkowi Brama Grodzka - Teatr NN, są słowa „Inspiruje nas wolność”. Nie zabraknie więc wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

  Przez rok, co trzy tygodnie, Teatr NN będzie wydawał nowe pismo pod tytułem „PA.RA”. W pierwszym numerze o nakładzie 3 tys. egzemplarzy znalazła się np. opowieść o przedwojennym, lubelskim siłaczu - nazywanym „królem żelaza”- który zrobił karierę na świecie.

  Nowe pismo ma opowiadać nie tylko o czasie dwudziestolecia międzywojennego, ale również o okresie PRL-u. Tworząc historię 100 lat istnienia Lublina.

  - Chcemy opowiadać również o zwykłych ludziach, którzy budowali niepodległość - mówił we wtorek Grzegorz Jędrek z Teatru NN.

  - Gdy patrzymy na historię ostatnich 100 lat w Lublinie, to widzimy, że miasto rozsadzała jakaś wielka energia jego mieszkańców do stania się wolnymi ludźmi. Miasto było „pod parą” - pisze w pierwszym numerze Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

  W kolejnych znajdziemy m.in. opowieści związane z Krakowskim Przedmieściem w Lublinie.

  - To jest najważniejsza ulica naszego miasta, na której między 1918, a 2018 rokiem miało miejsce wiele istotnych wydarzeń - dodała Joanna Zętar.

  Kolejne numery „PA.RY” będą dystrybuowane m.in. w szkołach Lublina.  Międzynarodowy gang rozbity. Nowe fakty w śledztwie (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Krajowa konwencja PSL w Kraśniku. Ludowcy zaprezentowali wyborczą broń

  Razem dla Lubelszczyzny. Lubelskie VIP-y na balu charytatywnym (ZDJĘCIA)

  QUIZ Czy znasz znaczenie trudnych słów? Nie połam sobie języka
  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo